şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: noah gordon) un dünya çapında bestseller olmuş ama nedense türkiye' de " ibni sina nın talebesi hekim" adı altında abuk subuk bir isimle çıktığından mıdır nedir fazla tutulmamış bir kitap. oysa hem akıcı anlatımı hem de ana karakter rob j. cole un etrafındaki o büyülü olaylar zinciri ile sürükleyen, geceleri uykusuz bırakan bir eser. islam, yahudilik ve katolizm in onbirinci yüzyılın başlarında ibni sina nın yaşadığı dönemlerde bulundukları durum, bu dinlerin birbirleriyle olan benzerlikleri, o dönemin kültürel ve toplumsal yapısı gibi ağır konuları eğlenceli ve basit bir dille anlatması, yapılan neşeli tasvirlerle film seyrediyormuş gibi renkli karelerle süslemesi onu daha da etkileyici kılıyor. o dönemlerde islam dininin ne kadar modern hrıstiyanlığın ise islamın şimdiki durumunda olduğunu görüp düşünüyorsunuz. yahudilerin neden bugün bulundukları durumda olduklarını o zamanlardan kalma kalıplaşmış bazı özellikler ve alışkanlıklarına bağlayabiliyorsunuz. ya da londra dan başlayıp istanbul dan geçen, isfahan a kadar devam eden ve iskoçya da son bulan bu ilginç yolculukta günümüzde yaşadığımız bir çok şeyin ipucunu yakalayabiliyorsunuz.

  kitap sadece tarihte bir yolculuk değil, aslında çok eğlenceli ve macera dolu bir yolu, imkansız gibi gözüken bir hayalin gerçekleşmesini anlatıyor. cole un insanların köylerinden bile dışarı çıkamadıkları bir yüzyılda içindeki doğa üstü güce güvenerek ibni sina nın öğrencisi ve saygın bir doktor olmaya karar verip ingiltere' den iran' a uzanan yolunda yanında olmak isteyenler o iğrenç kapağına rağmen bu kitabı mutlaka okumalı bence.
 • ben kingsley'nin ibn-i sina'yı oynadığı film.
 • romanı okumadım ama filmi az önce izledim. tarihi bir şahsiyet olan ibni sina ile filmdeki ben kingsley karakteri arasında ne kadar yakınlık olduğu sorusu en baskın soru işareti olarak yer etti. ancak şu kadarı söylenebilir ki yaşamını özetleyen kaynaklar isfahan 'da yaşamış ve orada ölmüş olması dışında filmde anlatılanlarla pek örtüşmüyor.

  bir de mantıksal kurgu hatası var o da şudur:
  ........................spoiler..............................
  filmin başlarında genç ingiliz, doktor adayı olabilmek ve islam dünyasında kabul görebilmek için kendi kendisini sünnet eder. çünkü filmde iddia edilene göre islam dünyasında hristiyanlara yer yoktur ve ibni sina'nın medresesine kabulü ise imkansızdır. bu durum doğru bile olsa islam dini o çağlardaki yayılmasının büyük kısmını diğer dinlerden dönerek islamı kabul edenlere borçlu olduğuna göre kahramanın, yahudi gibi davranmak yerine doğrudan kelime-i şahadet ile islamı kabul etmesi yeterliyken sanırım senaryoya renk katmak için böyle bir detay da tarihi gerçeklere uymadığı halde yer almış.
  ........................spoiler..............................

  yine de şahane görüntü yönetimi ve akıcı konusuyla tarihi atmosferi yakalamış hoş bir film olmuş. izlenesi.

  açılırsa şu linkten bedava izlenebilir. ben öyle yaptım:
  http://viooz.co/…vies/23898-the-physician-2013.html

  edit ==> gelen kutusu »
  areira: romanı okumadığınız için garip gelmiş ama karakter dinini değiştirmek istemiyor. temelde hristiyan, sadece yahudi rolü yapıyor ve hekim olup londraya döndüğünde insanlara yardımcı olabilmek için yahudi rolü yapmasının tanrısı tarafından mazur görüleceğini düşünüyor.
  kısacası kitap her zaman filmden çok şey anlatır.

  andrew -> areira: açıklama için teşekkürler ama ikna olamadım. yani yahudi rolü yapacağına müslüman rolü yapsın diyorum ben hala. mış gibi yapacak olduktan sonra ne farkeder...

  areira: çünkü müslümanların nasıl yaşadığını bilmiyor; ama yahudilerle 2 yıl birlikte yaşıyor isfahan'dan önce. ibranice okuma yazma öğreniyor, nasıl ibadet ettiklerini görüyor.
  siz yine de kitabı okuyun derim ben.

  andrew -> areira: anladım şimdi.
 • son zamanlarda izlediğim en iyi film olarak kaydettiğim eser.
 • batılıların oryantalist yapımlarından biri. alman filmi olmasına şaşırdım. bunca klişe sadece bir amerikan filmine sığardı oysa eskiden.

  oryantalizm neden kotudur:
  "oryantalizm, batı uygarlıklarının düşünce sistemini oluşturan bir tür ötekileştirme biçimi-dir. oryantalizm, doğu’nun az gelişmişliğine vurgu yapar ve bu çerçevede batı’nın sömürü politikalarını haklı çıkarmayı hedefler. doğu’nun az gelişmişliği din, dil ve ırklara yönelik bir söylemdir." *
 • kitabı bilmem ama filmin her yanından oryantalizm damlayan vasat film.

  hükümdar önünde yere kapanan müslümanlar, intihar eden ibn-i sina, dağlarda yaşayan göçebe selçuklu kabileleri... birazcık tarih bilgisi olanların daha onlarcasını bulacağı oryantalizmden doğan hatalar.

  ibn-i sina'ya ait olduğu iddia edilen herhangi bir tasvire dahi bakmayı gerek görmemişler.

  en fantastiği için (bkz: top sakallı ibn-i sina)
 • rob cole ve çırağı ibn-i sina'nın maceralarını anlatan fantastik film.
 • klişelerin yanında akıcı anlatımı ve felsefik düşüncelerin de olduğu filmdir. güzel bir cumartesi gecesi o sahneleri düşündürür durur.
 • filmin ilk yarısını ayılarak, ikinci yarısını bayılarak izledim.

  tam olarak assassin's creed atmosferini hissettim. ama film daha çok cennetin krallığı' nın akademik versiyonu gibi. türkleri, müslümanları nasıl gösterdiği umurumda değil ama bari kendini 21. yy zihniyetinde göstermeseydin. lan sene 1020 küsür. ingiltere' de millet hayvanlara tecavüz ediyor, bizim yakışıklımız hayvan hakları savunucusu çıkıyor.

  ibn-i sina ile ilgili de çok şey kafaya takılıyor. izledikten sonra bir dünya şey araştırma hissi uyandırıyor. kısaca rahatsız bir duygu bıraktı bende.
 • tarihi baştan yazmışlar...neyse ki filmlerde % 100 gerçeği aramıyorum ama koskoca ibn-i sina yazlıklarda tansiyon ölçen yaşlı amcalardan hallice bir role bürünmüş...bilim kurgu gibi olmuş...