*

• 2012 martında vizyona girecek bir stop motion. filmde rakiplerini defedip yılın korsanı ödülünü kazanmaya çalışan bir kaptanın hikayesi anlatılıyor. film, egzotik adalardan victoria döneminin sisli londra sokaklarına kadar geniş bir mekan yelpazesinde geçiyor. yönetmen koltuğunda peter lord ve jeff newitt oturuyor. martin freeman, david tennant, salma hayek, cutlass liz ve hugh grant seslendirmecilerden bazıları.
    http://www.imdb.com/title/tt1937396/
  • bugün vizyona giren peter lord ve jeff newitt tarafından yönetilmiş olan ingiltere / abd ortak yapımı stop motion canlandırma. türkiye'de korsanlar ismiyle vizyona girdi.

konusu: açık denizlere dehşet salan korsan kaptan, pek de başarılı denemeyecek bir kaptandır. karşısındaki engellerin büyüklüğünün farkında değilmiş gibi görünen kaptan’ın tek bir hayali vardır. azılı rakipleri kara bellamy ile pala liz’i yenerek, herkesin peşinde koştuğu yılın korsanı ödülü’ne sahip olmak.

korsanlar, kendini stop motion canlandırmalara adamış bir ekibin elinden çıkma. wallace and gromit serisi ile tanınan aardman animations ’ın chicken run (2000) ve flushed away (2006) gibi işleri de hep belli bir seviyenin üzerinde idi. bu gelenek korsanlar’da da değişmiyor. ekip gene hayran olunacak bir işe imza atmış.

dahası için...
  • sanıyorum tüm sinemalarda türkçe dublajlı olarak vizyona girmiş, animasyon lafını duyunca sadece çocukların izleyeceğini düşünen zihniyetin kurbanı olmuştur.3d izlemek istemesem umursamayıp indirip izleyeceğim evde, lakin stop motionın üç boyutlu çekiminin gayet güzel olacağı kanaatinde olduğumdan gidip sinemada izlemek istiyorum, eh el mecbur çekeceğiz türkçe dublajlı halini. ama en azından bir seansı orjinal dilde göstermemek insafsızlıktan ve hatta hödüklükten başka birşey değil, bu işin sorumlusu hangi warner bros. türkiye* çalışanıysa seni kınıyorum ve sana laflar hazırladım `!`
  • hikayesi, birbirinden ilginç ve ünlü karakterleri (charles darwin, kraliçe victoria) ve ince esprileriyle kesinlikle izlemenizi tavsiye edeceğim harika bir stop motion animasyon.

trailer#1
    trailer#2
  • charles darwin'le inceden inceye dalga geçen film. kraliçe victoria tiplemesi de tüm çılgınlığıyla evlere şenlik. stop motion -türün pek de tutkunu olmayan gözler için- biraz yorucu olabiliyor, ama bu filmdeki esprili ayrıntılar izleyeni yormadan eğlendiriyor: eski haritalarda göregeldiğimiz canavar vb. figürlerin "canlandırılması" ve filmin komedisine komedi katması gibi. icatçıların içinde rubik küple boğuşan adam da ayrı güldürüyor. korsan kaptan üç elementi saymaya çalışırken de arif ışık akla geliyor; serbest çağrışım azizliği işte. filmin sonunda jenerik akarken fondaki tablolardan kırmızı fesli olansa gözden kaçmıyor.

filmin seslendirme kadrosunda jeremy piven ve brendan gleeson da yer almış, müzikleri ise theodore shapiro imzalıymış.
  • açıkçası david tennant'ın doctor who'dan ayrılmasından sonraki ilk büyük projesi dolayısı ile, ona hayranlığımdan ötürü izlemek istemiştim filmi. ancak beklediğimden çok çok daha iyi çıktı.

wallace and gromit severler bunu da beğeneceklerdir eminim. w&g kadar iyiydi neredeyse. ayrıca futurama severler de bir göz atmalı kanımca.

kesinlikle iyi bir film. zaman kaybı değil, müthiş eğlendiriyor.

not: "no dodos were made extinct during the making of that* motion picture."*
  • oscar ödüllerinde alenen hakkın yenen muhteşem stop motion film. bunda darwin muhabbetinin de etkisi var herhalde. bu gerici ipne lobi her yerde var galiba.
  • wallace & gromit in curse of were-rabbit kadar olmasa da yine başarılı bir aardman çalışması. darwin ve kraliçe victoria ile sağlam dalga geçmişler ama nasıl denir, rahatsız edici değil, darwin'in kendi bile izlese gülerdi eminim. victoria kelleleri vurdururdu yalnız.
hesabın var mı? giriş yap