şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: el hoyo)
  • sonu kafamı çok karıştırdı.
    spoiler içerir.
    sondaki o çocuk,gerçekten öldürülen kızın çocuğu muydu? ya da o da çocuk olarak gelip kaçmaya mı çalışmıştı? aslında anlatılanlar çok derin. insanlar var oldu olalı, hayatta kalabilmek için yamyamlık, kendi türünü katletme, ihanet vb. sınırsızca habis duyguyu barındırmış içinde. ve bir ‘delik’ hem iyiliği hem de kötülüğü açığa çıkarmaya yetmiş. etkileyici, sarsıcı ve düşündürücü
  • --- spoiler ---

oo sınıf, metafor, paraları bölüşelim güzel de. her ay biri en alt katta oluyor. kimse demedi mi masa en alta gelince ya ben şunun tepesinde durayım yukarıya fırlayayım?
    --- spoiler ---
  • o platform nasıl hareket ediyor?
  • --- spoiler ---
    .
    .
    .

-tanrı’ya inanıyor musun?
    +bu ay inanıyorum.
    --- spoiler ---

“tanrı, beklentilerimizdir.” diyen, adalet, sistem, toplumsal sınıflar, kaynakların paylaşımı gibi pek çok konuda ciddi eleştiriler yapan bir distopya. yahut hayatın gerçeği.
  • jeremy bentham’ın kafasından çıkmış olabileceğini düşündüren bir hapishane distopyası. spoiler olmasın, okuyunca keyifler de kaçmasın ama mükemmel fikir, mükemmel gidişat, çok kötü son. aslında çok kötü son biraz acımasız gelgelelim öyle bir beklenti yükseltiyor ve öyle kötü bitiyor ki insan sinirleniyor...
  • benim dünyanın en zevk sahibi her zaman yemek olsun dizi film olsun ya da başka konularda zevkine en çok güvendiğim canım sevgilim tarafından önerilen ve izlediğim harika bir film. bu tarz filmlerin insanı artık yavaş yavaş değiştirdiğine inanıyorum. çünkü bir nevi filmde yaşanan durumlara maruz kalıyoruz kendimizi kahramanın yerine koyarak ne yapabiliriz diye düşünüp önceden bir karar veriyoruz sorguluyoruz kendimizi. bu daha sonra başka davranışlarımızda ortaya çıkabiliyor.
  • altta yatan korku iştahınızı kabartan, şiddet, sadizm, fedakarlık, açgözlü bireycilik ve sınıf savaşını metaforlarla birleştiren dikey bir hapishanenin içinde anlatılan bir kabus senaryosu.
    arka planda bir keman çalsa da tiksinme gibi korkunç özel efektlerle işlenip beyninize baskı yapacak şekilde tasarlanmış.

(bkz: galder gaztelu-urrutia) iyi iş çıkarmış.
    senaryo ve oyuncu kadrosu da öyle..
  • yemekteyiz programının çok kaliteli versiyonu.