şükela:  tümü | bugün
341 entry daha
 • son zamanlarda izlediğim en iyi, bol göndermeli, netflix filmi.
 • sozlukten gorup izledigim, bitince bittigine inanamadigim film. her seyi anladim, konu/mesaj cok iyi de, o kiz oraya nasil gelmis onu hala dusunuyorum.
 • bence filmin 2 boyutu var. biri toplumsal diğeri de bireysel. toplumsal boyutuyla ilgili güzel yorumlar yapılmış zaten.

  --- spoiler ---

  bireysel boyutuyla filmi ele aldığımızda goreng’in kendi bilinçaltına yaptığı yolculuğu görüyoruz.

  bilirsiniz, bilinç katman katmandır ve bilinçaltına doğru inildikçe her türlü şiddet ve vahşetin orada olduğu görülür. insan davranışlarının büyük bir bölümünü alt beyin yönetir. alt beyini eğitmedikçe iyi insan olamayız. üst beyin ile arada doğru hareketler yaparız ancak her zaman üst beyin ile hareket etmek mümkün değil. stres anı panik anı gibi durumlarda üst beyinle iletişim kesilir ve alt beyinde ne varsa onu kullanırız. çoğunlukla yanlış kararlar veririz. ancak refleks haline gelmiş doğru hareketler panik, stres anı gibi durumlarda işe yarar. bir hareketin refleks haline gelmesi alt beyinde o hareketin yerleştiğini gösterir.

  alt kattakilerden iyilik bekleyemeyiz. üst katta iyilik yoksa alt katta daha çok vahşet var demektir. keza, goreng de don kişot’tan bir pasaj okuyor. “güçlülerin ahlaklı olması gerekir” mealinde bir şeydi. üst kattakilere baktığımızda hepsinin merhametsiz olduğu görünüyor. bu merhametsiz insanlar alt katta uyandığında daha ürkütücü şeyler yapıyorlar.

  goreng merhametli bir karakter. anne karakterine merhamet duyan tek kişi. ancak merhamet veya ahlak alt katlarda pek işe yaramıyor. çünkü yukarı doğru sıçmak mümkün değil.don kişot’ta okuduğu pasajdaki gibi gücü eline geçirince bu oyunu bozmaya niyetleniyor. o da istese zalimler gibi davranabilirdi. ancak özünde yer alan merhameti orada da bırakmıyor. biliyor ki alt katta bir daha uyandığında vahşet devam edecek. önemli olan bunu durdurabilmek. alt beyini eğitebilmek. önce merhameti ile bütün alt kattakilere kaynakları ulaştırmayı düşünüyor. ama bunun ne işe yarayacağına dair pek bir öngörüsü yok. bilge kişi ona asıl yapılması gerekenin bu düzeni kuran ile iletişime geçmek olduğunu anlatıyor. yol ve yordam öğretiyor.

  bilge: "hayatta kalmanız pastalı pudinge bağlılık göstemenize bağlı" diyor. kremalı puding imanı temsil ediyor. çocuk karakteri ise saf insanı – insanı kamili temsil ediyor ve goreng insan olarak 0. kata yükseliyor. buradaki bütün karakteler gorengtir. hiç birisi goreng’den ayrı değil. çocukta öyle. goreng içindeki insana ulaşıyor.

  biz de goreng’in kendi içinde yaptığı temizliği izliyoruz.

  --- spoiler ---
 • spoiler——-

  her ay(her kat) dünyaya geldiğin, doğduğun konumun. zengin ailede misin, zengin ülkede misin, iyi ailede misin? ve her kat bir aşağıdaki kattakini aşağılıyor ve aşağıya hiçbir şey bırakmama derdinde, yiyebildiği kadar çok yemeye çalışıyor. üstteki yukarı çıkmana yardım etmiyor. en sonunda en dibe inip içimizdeki saf çocuğu hediye ediyoruz. çok gerdi beni film ama sonunda bize biraz daha net bir şey verebilirdi, bizim yorumumuza kaldı filmin sonu
 • uzun zamandır bu kadar manasız ve saçma bir film izlememiştim

  bir mesaj vermeye çalışıyor, film o mesajı çekildiği süre boyunca vermeye çalışıyor. hele sonlara doğru bir bozuyor film..

  aman aman aman..

  tekrar edeyim, uzun zamandır böyle saçma film izlemedim ben
 • senaristiyle tanışmak isterdim.
 • harika
 • amatörü eğlendirir 4/10
 • yukarıda hala “bence toplumsal sınıf çatışmalarını anlatmışlar” yazanların olduğu başlık. sence? obvio.*film baştan sona mesaj verme kaygısı taşıdığı için sonu ellerinde patlamış. oysa ki güzel bir senaryoydu.

  puanım 5/10.
 • filmi atlayarak bir göz atmak istedim. ispanyol ekolünün insanları iğrendirerek, insan olmaktan utandırarak mesaj vermeye çalıştığı başka bir yapım.

  bu tür yapımları edebiyatta ve diğer bazı filmlerde tekrar tekrar karşıma çıkıyor. hiç keyifli bir anlatım yöntemi değil.
348 entry daha