şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 60 yillarda cekilen 30 bölümlük bi ingiliz dizisi.. eski ajanlar bir adaya dolusturulur.. herkesin bi numarasi vardir.. basroldeki eleman her adadan kacmak isteyisinde beyaz dev balonlar tarafindan yakalanir. iron maiden'in bir parcasina konu olmustur..

  i'm not a number! i'm a freeman!
 • (bkz: magic box) zamaninda mahkum ismiyle oynamistir..
 • iron maiden'in ba$arili bi parcasi..
  ortasindaki solo iyidir..
  basindada i'm not a number, i'm a freeman der bi ses
 • iron maiden in the number of the beast albumunde yar alir a yuzunun 3. parcasiydi yanlis hatirlamiyorsam.
 • iron maidenın bir şarkısının ismi
 • iron maiden nın the number of the beast albümünde children of the damned parçasından sonra 22 acacia avenue parçasından önce yer alan 5:59 süreye sahip bir parçadır.parçaya esin kaynağı olan 1960larda ingiltere de yayınlanan tv dizisidir.kahramanımız uyandığında kendini "the village" denen bir yerde bulur ki burada insanlar isimlerle değil numaralarıyla çağırılmaktadırlar.kahramanımız 6 numaradır hiyerarşide yükseldikçe numara küçülmektedir.

  the prisoner
  (smith/harris)

  "we want information...information...information..."
  "who are you?"
  "the new number two."
  "who is number one?"
  "you are number six."
  "i am not a number!...i am a free man!"

  on the run kill to eat
  you're starving now you're dead on your feet
  going all the way nature's beast
  do what i want as i please

  run fight to breathe it's tough
  now you see me now you don't
  break the walls i'm coming out

  not a prisoner i'm a free man
  and my blood is my own now
  don't care where the past was
  i know where i'm going ... out

  if you kill me it's self defence
  if i kill you then i call it vengeance
  spit in your eye i will defy
  you'll be afraid when i call out your name

  i'm not a number i'm a free man
  i'll live my life how i want to
  you'd better scratch me from your black book
  cos i'll run rings round you
 • steve harris'in kült ingiliz dizisi the prisoner'dan esinlenerek yazdığı parça. bu dizi zamanında trt 2'de oynamış ve bendenizi absürdlüğün çılgın dünyası ile tanıştırmıştı. bruce dickinson da prisoner dizisinin bir hayranı aynı zamanda. hatta son turnesinde prisoner'ı solo olarak seslendirdi. bir başka notumuz ise maiden'ın powerslave'deki back in the village'in bi nevi prisoner part 2 olmasıdır. (bkz: maiden rules)
 • 1980'lerin sonunda trt'de yayınlanan, izleyenlerin hayatının kalan kısmında agorafobik ve klostrofobik izler bırakan tv dizisi. londradaki odasının anahtar deliğinden uyutucu bir kimyasal sıkılan bir ingiliz, herkesin ismi yerine bir rakamla çağırıldığı, kaçmanın imkansız olduğu bir adaya düşer. ne zaman kaçmaya kalksa devasa balonlar tarafından kovalanır ve pahallı yerlerden alınmış hediyelerin içine konduğu naylon torbaların üzerinde yazan "plastik torbaları çocuklarınızdan uzak tutunuz" ibaresine nazire yaparcasına o devasa balonlar adamın yüzüne yapışıp nefes almasını engellerdi.
 • insanliga tek hayri, cok sonralari kendisiyle dalga gecen muhtesem bir the simpsons bolumu yaratilmis olmasidir. homer hepimizin icinde ukte kalan seyi gerceklestirmis, adadan kacmaya calisirken denizden firlayan balonu plastik bir catalla patlatmistir.
  ayrica adamimizin "ben bir rakam degilimmmm, ben baycanimmm" repligi cok meshurdur.
 • ilk olarak 1967 yılında yayına başlamış bu dizi, bugüne kadar yapılmış en alışılmadık televizyon dizilerinden biri olarak kabul edilebilir sanırım. bireylerin numara haline getirildiği yaşamı sorgulamayan tek tip insanların, steril bir mutluluk içinde yaşadığı bir dünya anlatılır aslında. karşı çıkılan ve düşman olarak görülen şey bir "kişi" değil, toplumun kendisidir.