• trt'de tuvaldeki başyapıt adıyla gösterilmiş muhteşem belgesel. ancak michelangelo'nun david heykeli sanırım çıplaklığından ötürü sansüre takılıp seri dışı bırakıldı. kalan bölümlerde degas'ın heykeli incelenmiş olsa da 'tuvaldeki başyapıt' isminin seçilmesinde çevirmenin diğer bölümlere bakmadan karar vermesi etkili olmuş.

özgün eser listesi şöyle:

michelangelo: david
    edvard munch: skrik
    édouard manet: le déjeuner sur l'herbe
    diego velázquez: the toilet of venus
    eugene delacroix: la liberte guidant le peuple
    francisco goya: el tres de mayo de 1808 en madrid
    renoir: bal du moulin de la galette
    rembrandt van rijn: the night watch
    sandro botticelli: la primavera
    james mcneill whistler: whistler's mother
    vincent van gogh: les tournesols
    edgar degas: la petite danseuse de quatorze ans
    pablo picasso: les demoiselles d'avignon
    katsushika hokusai: kanagawa oki nami ura
    georges seurat: un dimanche apres-midi a l'ile de la grande jatte
    gustav klimt: der kuss
    paolo uccello: the battle of san romano
    leonardo da vinci: l'ultima cena
    salvador dalí: christ of st john of the cross
    piero della francesca: the resurrection
    jan van eyck: annunciation
    pieter brueghel : census at bethlehem
    paul gauguin: god's child
    caravaggio: cattura di cristo
    sandro botticelli: nativita mistica
    van der weyden: descent from the cross
    fra filippo lippi: adoration in the forest
  • sığır gibi resimlere bakıp hatta bakmayıp dalga geçen beni saatlerce van gogh tablolarını incelemeye yönlendirmiş belgesel. eğer ben bu belgeselle resme ilgi duyduysam eminim ki bu türkiyede resmin pek sallanmadığındandır. arkadaş o kadar okullarda resim yaptırıp çocuklara işkence çektireceğinize meşhur tabloları bu formatta anlatmaya çalışsaydınız ya da bi kaç isim öğreteydiniz picasso dışında şimdi böyle mi olurdum ben.
  • doğa belgesellerini sevenler için planet earth ne ise, sanatseverler için bu da öyle; her biri sanat tarihinde devrim yapmış çeşitli eserlerin konu edildiği bbc yapımı muhteşem bir belgesel serisi. konular yediye ayrılmış: rönesans, 17. yüzyıl, 1800-1850, 1851-1900, empresyonizm-postempresyonizm, 20. yüzyıl ve heykel. konuların her birinde (rönesansta 4) üç tane eser inceleniyor. yaklaşık 50 dakikalık bölümde eserin detaylarından söz ediliyor, uzmanların görüşleri alınıyor, hikayesi anlatılıyor ve bunlar iyi görsellerle destekleniyor. özellikle bir tabloya uzun uzun bakmayı ya da bir kareden birçok anlam çıkarıp üzerine dakikalarca konuşmayı sevenler için bir muhabbet simülasyonu gibi, amca anlatıyor sen dinliyorsun. vermeer, da vinci, rembrandt gırla gidiyor. gerçi işin içinde olanlar için hafif gelmesi yüksek ihtimal, ancak yüzeysel ilgilenenler ya da ben entelim diyen herkes için kaçırılmaması gereken bir fırsat; ultra mega kupon gibi.
  • aşağıdaki linkten indirebilecek adı gibi başyapıt bir belgesel.

http://belgeseldepo.com/…e-dvbrp-turkce-dublaj.html
  • ben ne belgesel sever mişim de haberim yokmuş dedirten belgesel serisi. gece gündüz bunları izler oldum bir tabloya yüklenen o büyük anlamlara bile alıştım artık. yakında ben bile yorum yapar hale gelebilirim.
  • insanın ruhunu doyuran bir belgesel serisi. o şahane resimlerin öykülerini izlerken yaşanan hayranlık ve mutluluğun tarifi yok. tek olumsuz tarafı daha önce müzelerde farketmeden yanından geçip gittiğiniz tablolar için yaşattığı derin pişmanlık, keşke her birinin karşısında saatler geçirme şansım olsa.
    seriye nereden başlayacağını bilemeyenler için ilk olarak kanagawa oki nami ura: the great wave ve arkasından rembrandt van rijn: the night watch güzel bir başlangıç noktası olabilir.
  • proje yaparken bir yandan da izlediğim ufuk açıcı bir belgesel serisi. ancak bunun daha sonralarda çıkmış simon schama's power of art serisi daha bir hoşuma gitmişti. bence sanatçıların tek bir ustalık eserinden ziyade hayatını ve genel eserlerini öğrenmek ilk aşamada daha iyi. tabii bunda da sanatçının genel yaşamı hakkında bilgi verilio diğer eserlerine değiniliyor ama belgeselde en çok yer bulan unsur adından da anlaşılabileceği gibi ressamların ustalık eserleri oluyor.
  • küçükken trt'de denk gelip çok etkilendiğim belgesel serisi. gelmiş geçmiş en başarılı sanat tarihi yapımlarından birisi. şimdilerde her haftasonu kahvaltı yaparken muhakkak bir bölümünü izliyorum.
  • seyrederken zihninizi açan, alkol eşliğinde sizi o tuvallerin başına oturtan bir belgeseldir.

belgeselin tüm bölümleri için detaylı bir liste yapmış wikipedia.
hesabın var mı? giriş yap