şükela:  tümü | bugün
  • mel gibson ve sean penn'i bir araya getiren film. oxford english dictionary'nin yazılma hikayesi anlatılacak. james murray'i mel gibson, william chester minor'ı sean penn canlandıracak. natalie dormer, filmin kadrosunda yer alan isimlerden biri.

https://kafeinsiz.com/…l-gibson-sean-penn-basrolde/
  • iranlı yönetmen farhad safinia'nın yöneteceği, kadrosunda natalie dormer, mel gibson ve sean penn gibi ilgi çekici isimleri barındıran biyografi.

imdb
  • kitap uyarlaması bir film. mel gibson kitabın haklarını 1998'de almış.
  • fragmanında mel gibson'u karl marx'a benzettiğim film.

"filmde mel gibson, hayalindeki projeyi gerçekleştirmek için yılmadan çalışan profesör james murray’i canlandırıyor. profesörün hayali 10.000 kelimelik oxford ingilizce sözlüğü’nün ilk baskını yayımlamaktır. yoğun çalışamalarına devam ederken profesöre ummadığı bir yerden, tehlikeli hastaların da tutulduğu bir akıl hastanesinden destek gelir. akıl hastanesinde yatmakta olan sean penn’in hayat verdiği dr. william chester minor, profesöre 10.000 kelimelik bir çalışma ulaştırır. bu vesile ile yolları keşisen ikilinin hikayesini konu alınacak."
  • darwin'in evrim teorisinin hikayesinin anlatıldığı fantastik film.
  • akşam izleyeceğim, kadrosunun heyecanlandırdığı film.

buraya edit gelecek.
  • seyirciye 90’larda ve 2000’lerin başında izlediği, şimdinin kült olmaya aday filmlerinden aldığı duyguyu ve seyir zevkini veren, hissettiren film. başrolü paylaşan oscar’lı ikili için söylenecek tek söz “anca bu kadar iyi olabilirdi” olmalı. yönetmeni ve ekibi de yaşanmış bir hikayeyi (kitap uyarlamasını) sanatsal denilebilecek derecede sahneye yansıtmışlar.

anlatılan hikaye, tüm satırları çizilmek istenen kitap gibi. bir cümleyle özetlenemeyecek hikayesi, 2 farklı yaşamın ortak bir amaçta kesişmesi değildir. bu kesişmenin karşılıksız iyi niyetler ile hayatlarına etkileri olabilir.
  • normal şartlarda bu film oscarlık. sean penn'in performansı da aynı şekilde. imkansızlık sevgiyi büyütür diyordu bir sahnesinde yani en azından o zamanlar öyleymiş.

spoiler

burnundan şeytan çıkarmaya çalışacak kadar akli melekeleri yerinde olan eski bir amerikan askeri ve üniversite tahsili bile olmayan bir iskoç'un ingiliz dilinin en büyük yapı taşının mimarı olduğu netflix dizisi olsa abartı deriz değil mi ?

spoiler

eğer mel gibson'ın yahudilerle ilgili demeci olmasa kesin adaydı. bakalım ne olacak.
  • biraz önce izledim

oyunculuklar, sanat yönetimi ve çekimler gayet başarılı. ilginç bir konu. ilginç bir hikaye

çoluk çocuğu götürmeyin biraz ağır kaçabilir, sıkılabilirler ama bir yetişkin için gayet akıcı bir film. bir iki sahnede gözüm doldu kabul..onun dışında birkaç kusma sahnesi dışında ağır sahneler yok..

arkadaş çağırdı. bana kalsa para veripte gitmezdim. çokta bişey kaybetmezdim.. ama iyi yani izlenir...

--- spoiler ---
    puanım 7.2
    --- spoiler ---

evde netflix vs de güzel gider..

en iyi yanı ingiliz edebiyatı ile boğmayıp hikayeye yoğunlaşmasıydı... süper kahraman filmlerinden eögğğhh gelen bünyeye su serpmiştir.