şükela:  tümü | bugün
 • bugün ilk bölümü yayınlanan oliver stone belgeseli/röportajı. ilk bölüm itibariyle, rusya devlet başkanının çocukluğunu, gençliğini, siyasi kariyerinin başkanlığa kadar olan kısmını hızlı geçen belgeselde, putin'in us ve nato'yla ilgili görüşlerini, ussr'ın ve özellikle gorbaçov'un neleri yanlış yaptığını düşündüğünün cevaplarını kısaca da olsa aldık.

  oliver stone'un izlenmeye değer işlerinden bi tanesi olacak gibi görünen belgesel toplam 4 bölümden oluşacak ve her gün bir bölüm yayınlanarak 4 günde nihayete erecek.
 • --- spoiler ---

  "putin röportajları", 2017 abd yapımı ve amerikalı usta yönetmen oliver stone'un rusya federasyonu lideri vladimir putin'le yaptığı röportajlardan oluşan showtime networks için çekilmiş belgesel film. 4 bölümden oluşan ve toplam 4 saatlik oldukça uzun bir yapımdır. çekime başlanır başlanmaz amerika ve avrupa ülkelerinde bazı eleştiri ve tepkilere neden olan film nedeniyle, yönetmen oliver stone, adeta putin'in avukatlığına soyunmuş ve belgeselini savunmuştur. belgesel için stone ile putin arasında 2015-2017 yılları arasında defalarca ikili görüşmeler yapılmıştır. belgesel, rusya'da gösterilmesinin ardından otantik olmayan bazı görüntüler kullanıldığı iddiasıyla da karşılaşmış ama yine de büyük ilgi görmüştür. son olarak, filmin imdb.com puanı da şimdilik 7,7/10 gibi çok yüksek bir ortalamadır. amerikalıların kendilerine sürekli sorun çıkaran bir rus lider hakkında belgesel çekmesi ise, bu ülkenin rusya'ya kıyasla fikir özgürlüğü konusunda ne kadar ileride olduğunun ispatıdır.

  imdb.com - http://www.imdb.com/title/tt6840134/

  wikipedia - https://en.wikipedia.org/wiki/the_putin_interviews

  trailer - https://www.youtube.com/watch?v=brboj760ad8

  --- spoiler ---
 • oliver stone'un sataşmalarına rağmen, putin'in cevapladığı sorulara aslında ne derecede hakim olduğunu gösteren seri.
 • yavaş yavaş izliyorum. kısa kısa notlarımı da dağınık olarak buraya yazıyorum, aklıma geldikçe de güncellerim;

  - putin'in kişisel hayatı hakkında doğru düzgün bilgi medyada yok. oliver stone "sanırım anneniz bir fabrika işçisiydi, babanız ise asker" demesi üzerine putin onu "hayır işçi olan babamdı, sonra orduya katıldı" diyerek düzeltti. oliver stone çakallık yapıp cunningham kanununu daha detaylı bilgi almak için kullanmıyorsa, putin'le röportaja giden biri olarak bile putin hakkında detaylı bilgisi yok.

  - putin'in uluslararası stratejide ana hedeflerinden birinin eski sovyet sınırlarına doğru genişlemek olduğunu sezdim. röportajlarda sık sık "sovyetler dağılırken bir anda 25 milyon rus sınırdışında başka ülkelerde kaldı" ibaresini kullandı. bir çeşit pan-russia fikri var gibi.

  - "size yeni çar diyorlar, ne diyorsunuz" sorusunu hep geçiştirerek yanıtlıyor, sık sık sıkıştırılmasına rağmen. açıkça reddetmiyor. muhtemelen kendisini çar olarak gören bir egosu var.

  - tek kutupluluk-iki kutupluluk kavramlarına çok değiniyor. "sovyetler dağıldıktan sonra abd tek kutuplu dünya'da her istediğini yapabileceğini sanmaya başladı, bu da hatalar yapmasına sebep oldu" diyor.

  - abd'nin "uygar dünya'nın ve demokrasi'nin lideri" fantezisinin altında yatan emperyalizm tutkusuna çok saldırıyor. hiç lafı eveleyip gevelemeden "nato bir ittifak değil, abd ve onun vassalları topluluğudur" lafını söyleyiverdi. oliver stone gibi biri ile uzun uzun röportajlar yapmasının altında da buna benzer bir yaklaşım yatıyor olabilir.

  - sürekli rusya'nın diyoloğa açık olduğunu belirtiyor, ama abd'nin iki yüzlü davrandığını vurguluyor.

  - kontrol meraklı bir karakteri var. hükümetindeki her şeye çok karışıyor izlenimi edindim.

  - mikro ölçekte pozisyonları çekinmeden açıklıyor ama uzun vadeli makro planlarda baya ketum davranıyor. açık açık "çeçen terörizmini abd rusya'yı destabilize etmek için kullanıyor" diyor, ama "sizce abd'nin uzun vadeli rusya hedefi nedir?" sorusuna "bunu ancak emekli olursam cevaplarım" gibi bir yanıt verdi.

  - bill clinton ile arasındaki görüşmelerden sık sık bahsediyor. bush ve obama'ya göre çok daha sıkı ilişkileri varmış gibi görünüyor clinton döneminde abd ile.

  - söylediği çok ilginç bilgilerden biri; rusya'yı çevreleyen anti-balistik savunma sistemlerinin birkaç saat içerisinde saldırı sistemlerine dönüştürülebilineceği. yani bunu açık bir saldırganlık olarak görüyor bu yüzden.

  - bilinçaltında bariz bir cinsiyetçi gelenekçilik var gibi görünüyor. "eşcinseller bu ülkede özgürdür" dedikten sonra gayet cinsiyetçi bir espri yapabiliyor. "kötü bir gün geçirdiğiniz oldu mu" gibisinden bir soruya "ben kadın mıyım kötü günlerim olsun" diyebiliyor.

  - lafı sık sık judo'ya getiriyor. kişiliğinde baya etkili gibi görünüyor

  - herif 60 yaşında buz hokeyi öğrenmiş! daha öncesinde kaymayı bile bilmiyorken....

  - çarlık rusya'sına da, sovyet rusya'sına da eşit mesafede olduğunu sanırdım. ama çarlığa biraz daha sempati ile yaklaştığı izlenim edindim. dini* ve gelenekleri daha çok savunuyor. açıkça "sovyetler dağıldıktan sonra ideolojik bir boşluk oluştu, bu boşluk ancak din ile doldurulabilir" diyor.

  - her siyasetçi gibi yanlı konuşsa, kendini sütten çıkmış ak kaşık, rakiplerini iki yüzlü hainler olarak gösterse de, popülizmden uzak rasyonel konuşuyor.

  - sık sık abd'nin atlantik-avrupa hegemonyası için bir düşmana ihtiyacı olduğunu, bu düşman olarak da rusyayı seçtiğini vurguluyor.

  - çekinmeden abd'nin askeri harcamalarının ufak bir kısmına denk rus askeri harcamaları olduğunu açıklıyor. türkiye gibi her siyasinin "biz süperiz biz muhteşemiz en güçlü biziz" populizmi yaptığı bir ülke vatandaşları için bir siyasinin kendi ülkesi hakkında böyle açık sözlü olabilmesi garip geliyor tabi.
 • ilk bölümünü az önce izledim. bende biraz şey algısı yarattı bay putin. hani okulda/iş yerinde bir çocuk vardır ama kimse samimi değildir. ne konuşursunuz, ne de tartışırsınız. çocuğu tanımamanıza rağmen böyle nedensizce gıcık olur herkes. sebebi de insanlarla kaynaşmayı sevmemesidir. işte o çocuğa mikrofon uzatmışlar da "aslında herkesin bildiği gibi biri değilim" diye içini dökmüş gibi hissettim. bence sinsi politik pezevenk putin ne kadar sinsi olsa da içinde masumane bir çocuk yatıyor. yine de senin amına koyim putin. kılım sana knk. diğer üç bölümü de izleyeceğim ama hatrına. seni sevmesem de saygım büyük.
 • oliver stone bu tarz işler yapınca pek memnun oluyorum.

  (bkz: commandante)

  (bkz: south of the border)

  belgeselin bir bölümünde siber saldırılar ve internet casusuluğuna değinildi. o ara tanıdık bir konudan bahsedildiğini far ettim. bir takım casus programlar veya virüsler ile devletlerin birçok sistemine sızmanın mümkün olduğuna degindiler ve tek hamle ile dilendiği takdirde koca bir ülkenin elektriksiz bırakılabileceği konuşuldu.

  tanıdık gelmistir size de... bizde olan kesinti teknik nedenlere bağlanmıştı ama izlerken acaba demedim değil.

  bir de şu putin geniş görüşlü makul bir adam gibi.
 • son yıllarda izlediğim en güzel şey.
 • putin'e saygım arttı, önyargılı olduğum bir çok konuda aslında olayın hiç öyle olmadığını gördüm. ayrıca herif gerçek bir lider.

  ama;

  açık kaynak çevirmeni kafasına göre sansür uygulamış.
  çünkü bahsi geçen konu türkiye'ye yakıt sevkeden ışid.
  putin rusça konuşuyor, türkçe altyazı susuyor ama boru gibi rusça konuşmanın ingilizce altyazısı geçiyor.
  bu gariban hödük kim?

  şimdi kontrol ettim indirdiğim kaynakta geçen not şu:

  --- spoiler ---
  the.putin.ınterviews.part.3.hdtv.x264-rbb
  not: daeş'ın türkiye sınırından petrol kaçaklığı yaptığını söylediği kısımlar çeviride yoktur.

  ilgili sahne
  --- spoiler ---

  neden yoktur sığır çobanı?
  yalan değil ki bu!
  ilk yıllarında silahına kadar verdiği için dünya yalnız bıraktı bizi. kafanı kuma gömüp neye tepki gösteriyorsun, neyi saklayıp taşşağını yaladığın adamı aklamaya çalışıyorsun ki sen?
  sorsan vatan millet sakarya, "kahraman türk askeri ışid'i vuruyor" diye anırırsın ama ne türk askerini yakan ışid videosunu yayınlamaya götün yer, ne de bu gibi tüm dünyanın izlediği bir belgeselin çevirisini yapabilirsin. burada bu belgeseli paralı veya tvden izlemeyip, zahmet edip indirerek izleyecek kaç tane koyun var ki sansürleyip aklınca reisini yüceltiyorsun sen?

  haysiyetsiz köpek.
 • --- spoiler ---

  bu 4 bölümlük televizyon filminin soundtrack albümü de jeff beal tarafından özenle hazırlanmıştır. buradan dinlenebilir; https://www.youtube.com/watch?v=xfi0rz8lcfu

  ayrıca birinci bölümden bazı notlar;
  - vladimir putin 1952 doğumlu ve kendisinden önce doğan 2 kardeşi ölmüş.
  - 12 yaşındayken judo yapmaya başlayan putin'in hayatında bu sporun çok önemli bir yeri var.
  - genç putin, kgb'de çalışmak istediği için hukuk fakültesine gidiyor ve mezun olunca da 1975 yılında kgb'de çalışmaya başlıyor (tercih değil zorunluluk).
  - kgb'de çalışmak istemesinin sebebi ise sovyetleri öven ve kahramanlık temalı rus filmleri ve romanları.
  - 1975-1985 döneminde leningrad, 1985-1990 döneminde dresden'de (doğu almanya) görev yapıyor.
  - doğu almanya'da 1950'lerde kalmış/donmuş bir sistem gördüğünü belirtiyor.
  - rusya'ya dönüşünde gorbaçov'un reform hareketinden etkileniyor. ama yıllar sonra onun fransız sosyalistlerinden etkilenerek ve ne yaptığını çok da iyi bilmeden hareket ettiğini düşünmeye başlıyor.
  - 1996'da moskova'ya gidiyor ve devlet başkanı boris yeltsin'in yanında görev yaparak sistemde hızla yükseliyor.
  - ona göre sovyetlerin yıkılması bir felaketti ve 25 milyon insanı bir gecede vatansız bırakmıştı.
  - boris yeltsin'e oliver stone'un sıkıştırmalarına rağmen saygısızlık yapmak istemiyor ve alkolik olduğu bilinmesine karşın onu eleştirmiyor.
  - 1996'da kimseyi tanımazken geldiği moskova'da 4 yılda devlet başkanı olmayı başarıyor. bu noktada kritik unsur, kgb bağlantıları ve yeltsin'in onu seçmesiydi.
  - o yıllarda başkan olabileceğini düşünmüyor ve en çok aklını meşgul eden şey kovulursa çocuklarına nasıl bakacağı.
  - o yıllarda en fazla 6-7 saat uyuyor ve disiplinli bir hayat sürüyor.
  - rusya'ya zor bir dönemde (çeçenistan savaşı vs.) başkan seçiliyor ve bunun uzun sürmesi beklenmiyor. ama kısa sürede mücadeleci bir kişi olduğunu gösteriyor ve halk desteğini sağlamayı başarıyor.
  - ilk döneminde sanayi ve ekonomide oldukça başarılı oluyor ve çeçen savaşını kazanıyor. oligarklara karşı mücadelesi sayesinde halk desteği artıyor.
  - "kanun kanundur" görüşüne inanıyor (yalnızca iç politikada olsa gerek) ve güçlülerin üzerine gitmekten çekinmiyor. bu sayede oligarkları şaşırtarak devleti kontrolü altına alıyor. fakirliği azaltıyor ve yaşlıların durumunu iyileştiriyor.
  - 2008'de anayasa gereği (2 dönem kuralı) başbakan oluyor. o dönemde medvedev'i kendisinin yönettiği görüşünü reddediyor.
  - 5 defa suikast girişimine uğramış ve güvenliği konusunu çok ciddiye alıyor.
  - ölümü pek düşünmüyor ve hayatta ne başardığının ve yaşamaktan keyif almanın daha önemli olduğunu düşünüyor; ama bir yandan da tanrı'nın varlığını hatırlatıyor.
  - oliver stone'un rusya'yı bir şirket ceo'su gibi yönettiği görüşüne katılıyor.
  - sorunlara rağmen rusya'nın ekonomik açıdan güçlü olduğunu düşünüyor ve abd'nin dış borçlarına dikkat çekiyor.
  - otoriterlik eleştirileri karşısında asıl önemli olanın nasıl bir yönetim modelinden ziyade nasıl kararlar alındığı olduğunu vurguluyor.
  - charlie rose'la röportajında da gündeme gelen çar yakıştırmasını kabul etmiyor ama bundan hoşlanıyor gibi görünüyor.
  - kadınların daha duygusal olduğunu ve kontrollerini kaybedebildiklerini söylüyor.
  - ilk görüşmelerinden sonra george w. bush'la anlaşabileceğini düşünüyor ve 11 eylül'den sonra ona destek veriyor.
  - el kaide'nin abd'nin yaptıklarının sonucu olduğunu düşünüyor ve islami fanatiklere desteği her koşulda reddediyor. ayrıca abd'nin hala teröristlere destek verdiğini iddia ediyor.
  - nato'nun genişlemesinin daha önce abd ile rusya arasındaki uzlaşının (ama yazılı bir anlaşma yok) dışına çıktığını belirtiyor.
  - abd'nin müttefikleri değil, mandaları olduğuna inanıyor.
  - amerikan istisnacılığı görüşünü reddediyor ve bunun emperyalizme neden olacağını söylüyor.
  - abd'nin gizli siyasi amaçlarını bildiğini ve bunları emekli olunca açıklayacağını söylüyor.
  - rus halkının son nefesine kadar savaşacak bir halk olduğunu ve rus devletinin ekonomik ambargolara rağmen yıkılmayacağını belirtiyor.
  - putin, abd başkanlık seçimleri sürecinde amerikalı aday (örneğin hillary clinton) ve yetkililerden gelen rusya karşıtı açıklamaları yakından takip ediyor ve bunun iç politikayla alakalı olabileceğini vurguluyor. ancak bunun hata olduğuna da inanıyor.

  yorum: oliver stone kendisine çok yumuşak davranmış ve açıkçası pek eleştirel bir soru sormamış.

  --- spoiler ---