şükela:  tümü | bugün soru sor
 • nobel edebiyat ödülü kazanmış bir william golding kitabı.
 • ingiltere menşeili taşara sıkıntısını anlatan leziz bir william golding romanı. küçük bir toplulukta hayatın trajedisi ve gülünç yanları demişler kitabın arka kapağında. romanda öyle aman aman kurgusal numaralar yok, bir yönüyle nahif bile sayılabilir; tıpkı salinger'ın gönülçelen'indeki gibi yetişkinliğe geçiş sancıları kitabın ana eksenini oluşturuyor. özetle, golding, o kendine has yalınlığıyla sineklerin tanrısı'nda çektiği büyük fotoğrafın bu kez yan konularına dalıyor; sınıfsal farklılar ve sınıf atlama hırsları bunların başlıcaları bana kalırsa.

  "onlar, yani kadınlar, her evin önünde yükselen demir parmaklıkları yeterli bulmaz, pencerelere de en keskin bakışın bile delip geçemeyeceği perdeler asarlardı. sonra da bu perdelerin gerisine geçer, bugünkü anlayışımla radar dalgası diyebileceğim bir takım dalgalar yayarak kimin ne işle uğraştığını anlarlardı. ancak burada garip bir noktaya da işaret etmek gerekir. yayılan dalgalar -belirli bir ölçüde- perdeleri delip her kadına karşıdaki aileyi iyi kötü görmek olanağı verirken, her kadın aynı kalınlıktaki bir başka perdenin kendini koruduğuna inanırdı."
 • piramitlerde yapılabilecek en boktan filmlerden birini hayata geçirmişler, aferin.

  http://www.youtube.com/watch?v=vdhihowxfog
  http://www.imdb.com/title/tt2799166
 • "the pirımid" olarak okunması gereken, "the payramid" ya da "the payrimid" diye telaffuz edilmesinin hatalı olduğu, antik yunanca'da büyük piramitin kral odasında yanan ateşe atıfta bulunarak "ortadaki ateş" gibi bi şey demek olan, ingilizce bir söz öbeği.
 • the descent ve as above so below filmleri ile ayni ekolden bolca klastrofobi ve kliseler iceren bir korku filmi daha. az once bahsettigim filmlerden daha cok mantik hatasi icerir ve sacmaliklar yuzunden filmden kopabilirsiniz. cok fazla beklentisi olmayan korku filmi sever arkadaslara onerebilirim.
 • kesinlikle para verip izlenilmemesi gereken bir film.
 • tek bir sahnesi bile görmeye değer olmayan, 1000 tl bütçeyle çekilmiş havası buram buram hakim olan, bir de kıçıkırık haliyle masonluğa, antik mısır'a göndermede bulunulmaya çalışılmış bok gibi film.

  bedava da olsa izlenilmemesi gereken bir fim.
 • klostrofobik çok ucuz bir film...

  resmi olanın dışında yeni bulunan bir piramide bir grup stv maceracısının içerisine girmesi ve olaylar olaylar...

  --- spoiler ---

  sözlük çok kötü bir film... oyunculuk olsun,sözde efekt diyeyim artık onlar olsun berbat...

  anubis miydi neydi ? bu abi ilk başta askeri kesmeden önce, delikten gelirken önce kediler çıktı tünelden,sonra kendi geldi... kediler ondan kaçıyorlardı...ama sonra gördük ki o kedilerden tırsıyor falan filan...

  o enfeksiyon olayı neydi lan bu arada? dedim enfeksiyon ile bu insanlar dönüşür... piramitteki sıkıntının döngüsü bundandır falan... enfeksiyon dediler anca öyle kaldı...

  --- spoiler ---

  yakında malüm tv kanallarında tv'de ilk kez bilmem ne yapıt! ibareleriyle piyasaya çıkması muhtemel bir filmdir...
 • filmde efekt kullanımı nerdeyse sıfır aksiyon korku gerilim hak getire,ülkedemizde gösterime girmeden 2 ay kadar önce malum yerlerden izlenebilmekteydi.kesinlikle sinemada izlenmemesi hatta evde bile mümkünse uzak durulması elzemdir.onun yerine mumya 1 ve 2 yi tekrar izleyin ya da seneye mumya filmi tekrar çekilmiş olarak vizyona girecek onu bekleyin.
 • samimi söylüyorum bu filmi izleyeceğinize, halay çekin daha iyi. en azından düğünlere hazırlık yaparsınız. filmin tek elle tutulur yanı, sarışın hatunun yandan görünen memesiydi o da erkekseniz. benim asıl kızdığım, hem "korsana hayır, emeğe saygı" denilip sonra da bu tarz filmler ile bildiğin müşteriyi kazıklamak. evet bu bir kazıklamadır. "2.000-tl'lik telefon sadece 135-tl" diyerek alan kişiye yarısı yenmiş salatalık gönderen adamdan bir farkı yoktur bu filmi çekenlerin. uzun süre, yıllardır "korsan indiriyoruz, bare olumsuz eleştiri yapmayalım, hem çalıp hem de eleştirmek olmaz" diyordum ama yansın lan böle düzen. bu filmi indirirken harcadığım megabaytlara yazık.