şükela:  tümü | bugün
  • türkçeye selim yeniçeri tarafından çevrilen ve okuyan koala tarafından yayımlanan çocuk/uyku kitabı. ne zaman elime alsam çok eğleniyorum çünkü okuyan kişi olarak sonuna gelemeden uyku bastırıyor. kitabı bir dönem instagram anneleri için çok popüler olduğundan siz de hatırlayabilirsiniz. şöyle bir iddiası var: "çocuğunuzun bu kadar kısa sürede uykuya daldığına inanamayacaksınız." hiçbir kitabın üzerindeki iddialı sözlere inanmadım, nice uluslararası bestsellerlar, tüm dünyada satış rekorları kırmalar, ölmeden önce okunması gerekenler ellerimden kaydı gitti. uyku konusunda bu kitaba çok güveniyorum, kişi kendinden bilir ya, ondan.

kitap bence bir etkinlik kitabı aynı zamanda. yani kim karşısında sürekli esneyip ona çaktırmadan uyku temrinleri veren bir anne ya da babayla eğlenmez ki? koyu verilen cümleler vurgulanmak, italik cümleler yavaşça ve sakin okunmak için. bir de parantez içlerinde çocuğunuzun adını söylemeniz için uyarı veriliyor, tavşan roger'ı da iki esnemede telaffuz ediyorsunuz. başlangıçta verilen okur talimatları ayrıca eğlenceli bu yüzden. çocuğun hikâyeye dahil edildiği ve bu sayede uyumasının amaçlandığı tatlı bir metin.

(bkz: okuyan us)

ps: çocuğum olmadan nasıl şaşırdım, çocuğum olsa aklım çıkardı. kitaplığımda her şeyden çok çocuk kitabı olacak önünü alamazsam, bakalım.