şükela:  tümü | bugün
 • placid oldukça zeki ama toplumun "normal" tanımına uymayan bir lise öğrencisi. hippi bir anne babası ve uçuk derecede tıpa eğilimli gemma adında bir arkadaşı var. kurallarla ve sıradanlıkla arası pek iyi değil, bunun kendisine büyük bir zarar getirmesinin ardından normal olabilmek için bir sigorta şirketinde işe başlıyor. bu değişim anne babası ve gemma'nın pek hoşuna gitmiyor. bizde placid'in yeni hali ve eski hali arasında karar vereceği süreci izliyoruz.

  placid'e yazılan replikler bence şahane olmuş. ortalamanın gayet üstünde keyifli bir filmdi...

  adını bir şekilde duyup (cnbc-e de tesadüfen rastlamasam hiç haberim olmazdı) burada ne yazılmış diye bakanlar için tavsiyem pişman olmazsınız, bence izleyin.
 • 2003 yapimi bir avustralya filmi. gençlik döneminde etrafındaki ortama ayak uyduramayan ama bunu çok da sorun etmeyen fakat sonrasında kendine yön vermeye çalişarak "planlar" üreten placid'i anlatan bir film. böyle yazınca çok klasik oldu da izlemesi zevkli bir film idi.
  http://www.imdb.com/title/tt0305999/
 • bu gece cnbc-e'de iyi ki denk geldiğim, eğlenceli film. avustralya yapımı olup, yönetmeni tony mcnamara imiş.

  film, placid lake adında übergarip bir aile sahip bir çocuğun kendini yenileme ve nihai son olarak başa sarma durumunu anlatıyor. placid'in ailesi öfkeye ve saldırganlığa inanmayan, meditasyonla sarıp sarmalanmış bir aile. placid, daha ilkokul çağındayken annesi tarafından "diğerlerinin cinsel normlarına takılma" diyerek, okula kız çocuğu kıyafetleriyle gönderiliyor. ve tabi ki kaçınılmaz son: placid dayak yiyor. bu durum liseden mezun olana dek devam ediyor. tüm bu süreçte placid'in yegane arkadaşı ise gemma adında zeki, çalışkan, nerd bi kız.
  lakin okulun son günü kendisini hep döven erkek grubu tarafından yine yeniden köşeye sıkıştırılıyor, bu sefer çatıda. ve gözünü hastanede açıyor. çatıdan düştüğü için her yeri kırılmıştır placid'in. hastanede kendisi ve seçimlerini sorgulayan placid, hastaneden çıktığında tamamen farklı bir insan olmaya karar veriyor. ama bu tabi ki ne ailesinin ne de gemma'nın hoşuna gidiyor. oysa placid, zeki ve akılcı yorumlarıyla ait olmadığı bir dünyada bile hızla yükselebiliyor.