aynı isimde "the red pill (video oyunu)" başlığı da var
şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
2688 entry daha
 • kadın cinayeti gibi bir klişeyle ilgili olmadığı (bkz: #94010678) iddia edilmiş öylece bakakaldım uzunca ekrana. öncelikle (bkz: kadın cinayetlerine klişe demek) ve (bkz: cinsiyetçi şiddet) olgularını buraya bırakalım.

  kadın düşmanları için reddedilmek kadınların onlara zarar verdiğini düşündürür. cinsel olarak reddedilmek ilkel dürtülerine bir darbe gibi algılanıp onları seks yapmaya zorunlu hissettirir, bu zorunluluğu yerine getirmeyi, onları erkek yapan şey diye düşünürler ve bu gerçekleşmediği zaman cinsiyetçi şiddete başvururlar, ne yazık ki bu şiddetin ölçüsü bazen silahlı bir eyleme dönüşebilir kaldı ki bu reddedilme hissiyatı toplu katliamlara dahi neden olabiliyor. abd'de yaşanan katliamların zanlılarıyla yapılan sorgularda birçoğu "kadınlarla sevişemedikleri için" böyle bir şey yaptıklarını ifade etmektedirler. buna bazı seri katiller de (bkz: ted bundy) dahildir. erkeklik ve daha genel anlamda ataerkil retoriğin tehditi altındaki bir toplumda cinsiyetçi cinayetlere hatta cinsiyetçi katliamlara rastlamak kaçınılmaz olur.

  cinsiyetçi şiddeti engellemek istiyorsak önce "zehirli erkeklik" sorununu çözmemiz gerekiyor. zehirli erkeklik sorununu çözmek için kadınların daha çok feminist kadınların iş hayatından, hukuk sistemine, sivil toplum kuruluşlarından, siyasete kadar çok geniş bir alanda görünür olması bir zorunluluk olarak karşımızda duruyor. erkek düşmanlarına tepkiyi sadece sosyal medyadan gösterilen tepkiyle savuşturmak büyük yanılgı. bunu bir yaşam felsefesi haline getirip kadın düşmanlığına dair en ufak belirtisi olan erkekten olabildiğince uzaklaşmak ve dahi onlarla hiçbir şekilde diyalog geliştirmemek rasyonel bir davranıştır. çünkü:

  "kadın düşmanları kadınların onlara güleceğinden,
  kadınlar ise onların kendilerini öldüreceğinden korkarlar.”

  bu korkuyu makul seviyede mantıklı bulduğum için kadın düşmanlarına olabildiğince mesafeli olmak gerektiğine inanıyorum. nacizane tavsiyemdir sözlüğün yüzde 70'i zehirli erkeklik sendromu yaşıyor hiç farkında olmadan: bulaşmayın.

  bu yavşakları * bize bırakın.
 • erkeklerin cogu zamanlarını video oyunları oynayarak, televizyon izleyerek (netflix'in aptal her bir icerigini izleyerek) internette boş bos dolanarak geçiriyorlar. kısacası medya odaklı bir hayatları var. oysa ki sosyal deger icin yapilmasi gereken spor yapmak, hobilere zaman ayırmak, kariyere zaman ayirmak. yan uğraşlara zaman ayirmak ve kadınlar ile flört etmektir.

  bir diger grup kendini okumaya adamışlar. ama bunlar da kitap yerine digerlerinin sosyal medya, forum paylasimlarini okumak ile zaman olduruyorlar. baskalarinin fikirleri sizin gerceginiz olamaz. bu entri dahil bir baskasinin fikrini okuyup ben oldum diyemezsiniz, okumalisiniz ama kitap okumalisiniz ve buna zit fikirler, karşıt görüşler dahildir.

  bu demek degildir ki tum zamanını ciddi gecir, rahatlamaya vakit ayırma. hepsinin yeri ayrı. ama dengeyi kurmayip, bir tarafa fazla yüklenmek sizi daha iyi yapmaz. zaman yönetimini öğrenmek bir zorunluluk.

  her fikri red etmek sizi daha iyi yapmaz, her fikre uyum saglamak da sizi daha iyi yapmaz. sizi daha yapacak şey sizin bireysel tecrubenizdir.

  parmak basılması gereken bir diger kisim erkek olmak. erkek olmak kadin olmaktan daha zordur çünkü daha çok sorumluluk gerektirir. evimin erkegi olacağım derseniz saygı goremezsiniz. evinin kadını ise saygı gorur. erkek olarak güçlü olmak ve basarili olmak zorundasınız, bir kadının bu zorunluluğu yoktur, bazıları kisisel olarak tercih ediyorlar ama toplumsal olarak kadindan beklenti, erkekten beklentinin kıyaslanamayacak kadar altındadır. erkek olmak eşittir guclu ve basarili olmaktır ve bu zordur.

  erkeklerin tek rakibi kadınlar degildir. guclu erkekler erkeklerin büyük kismini zayıf ve işçi tutmak icin her silahı kullanırlar. buna medya, sosyal algi dahildir. bazıları calismali ki digerleri daha basarili olsun. bir erkek olarak cevrenizde sizin rakibiniz olmayan tek bir kisi yoktur, feminist kültürden uzaklaşmak icin bu da yeterli bir neden. feminist kültürü satan erkekler güçlüler ve bu kültür onlar icin engel degil, bir silah.

  bir erkek olarak yardim isteyemezsiniz, yardim istemek zayıflık gostergedir. bir erkek olarak sizlanamazsiniz, sızlanmak zayıflık göstergesidir. bir erkek icin bunlar toplumsal gerceklerdir. toplum erkekleri insan olarak degil, savasci ve tas olarak görmek ister, tas ve savaşçı oldugunuz da ise sizi toxic masculinity ile suclar. çünkü tum erkekler guclu olursa rekabet yine bozulur.

  bir erkek olarak yaptiginiz her zayıflık aleyhinize isleyecek iken, her doğru hamlenizde sizinle catismaya calisacak, diger dogru hamlede bulunan erkekler ile karşı karşıya geleceksiniz. bu yüzden saçma sapan seylerle vakit harcamak yerine zamaninizi kendinize yatırım yaparak geçirmelisiniz.
 • bu hapı yutanların kadınları sevmediği zannedilmektedir. aksine kadın eti çok lezzetlidir, özellikle but, göğüs, kalça ve gerdanlık kısmı, hayvan başı kıbleye gelecek şekilde yüzü koyun yatırılır, şehadet getirilip boynuna bir öpücük kondurulur. sonra tepki vermemesi hissiz kalması beklenir, canı iyice tükendikten sonra üzerindeki kürkü, elbiseleri çıkarılır derisi yüzülür yani. ...
  soyma işi bittikten sonra göğüs kafesinden başlanır (sev)kes-meye, etleri dinlendirdikten sonra yarım saat banyoda sıcak su ile haşlanır. etleri iyice yumuşayınca aşkınızla yakıp kavurmaya hazırdır.
  caiz olmadığı için gebe olanlarla, henüz süt verenlerle yapılmaz.
  imza: yamyam
 • bir kult, ogreti veya felsefe olarak gorulmemesi gerekmekte - bakis aciniza adapte edebileceginiz, sosyolojik ve psikolojik veriler ile desteklenmis bir yaklasimi, bir kurallar butunu olarak gormeye baslarsaniz zihinsel gelisim surecinize zarar vermis olursunuz, pek bahsedilmez lakin "fisi cekmek" her zaman akabinde gozlerinizi acabileceginiz bir eylem degildir.

  elbette evrimsel psikoloji bir soft science - burada, hard science turleri ile arasindaki farki controlled experiment gerceklestirme elverisliligi. hicbir sekilde, trp'nin evrimsel psikoloji uzerinden verdigi ornekleri ve dayanak noktalarini, bir grup kadin ve erkek denek uzerinde, tercihen bir zaman makinesi bularak, belirli parametreler dogultusunda test etme/ gozlemleme sansimiz yok.

  ancak atlanan nokta su; dayanak noktalari sunulurken gerceklesiyor olmasi beklenen yansimalari sokaga cikip test etmeye baslama sansimiz var - hicbir zaman bir denklem kesinliginde olmayacak, kaldi ki olmasinin beklenmesi absurd bir yaklasim olurdu. peki bu bize ne gibi bir fayda sagliyor? acik konusmak gerekirse, bunun bir faydasi yok. zira bunun bir "formulu" yok. dogrultusunda analiz yapilabilecek kesin veriler yok.

  trp verilerinin yayildigi kanallar muazzam buyuklukte veri dagitmaktalar ve bu paylasimlar -zannediyorum bu pek umursanmiyor- black pill mentalitesindeki insanlar da dahil olmak uzere, genis bir skalada takip edilmekte. buradaki tehlike, dogrudan trp ile ilintili olmasa dahi, var olan dusmanligin cok seslilik arasinda yer buluyor ve dahi korukleniyor olmasi. anonim veya degil, kimligini trp uzerine kurgulamis bireylerin takip edilirlik oranlarini artirmak adina onerilerden olusan bir kavrami, bir "felsefe" olarak algilara yerlestirilme cabalari trp adina buyuk bir problem. cunku bir yerden sonra, "%90", "gercek trp bu degil" gibi belirsiz aciklamalar yapilmak zorunda kaliniyor. bunun nedeni de takipcilerin buyuk cogunlugunu olusturan loser kitle, yani trp takipcilerinin buyuk cogunlugu yine kavramin kotulenmesine yol acan kitle.

  oysa en bastan sunlari belirtmekte yarar var; varilmis hicbir sonuc mutlak degildir, sonuca varilirken dikkate alinan verilerin mutlak gecerliligi yoktur, hicbir "oneri" de siradan bir insani tepeye cikaramaz, eldeki malzemeye gore bazen hatta cogu zaman olabileceginizin en iyisi dahi yeterli degildir, dahasi fiziksel ve zihinsel seviyeniz yeterli degilse olmaya calistiginiz insan olamazsiniz. kisacasi player olmak icin, ya player dogmus olursunuz ve bu "ideal erkek" tanimi bir listede okuyup "sahip olmaniz gereken ozellikler"den olusan bir insan tanimi degil, "halihazirda sahip oldugunuz ozellikler"dir sizin icin ve zaten "o insan"sinizdir; veya bir noktada yetistirilmis/ kendinizi yetistirmissinizdir ancak o elbise hicbir zaman ozel dikim gorunmez. bu yuzden de trp forumlarindakiler yine hipergami'den en cok sikayet edenler. ozellikle bu konuda, trp'nin -veya yorumlayicilarinin- yeniden degerlendirilmesi ve acikca vurgulanmasi gereken bircok eksigi var ve bu belirsizlik cercevesinde yaratilmis, yetersiz hatta kimi zaman celiskili iddialar iceren aciklamalarin bilincli olarak netlestirilmedigi asikar. bir yerden sonra, ozellikle de pua yontemleri ile birlestigi zaman, ne yazik ki setler "problemli kadin" avina donusuyor ve basari addedilen her sayisiz red flag suslu guya "zafer", olayin cigrindan cikmasina sebep oluyor. yani, uzerine uymayan bir elbise giyip sahibiymis gibi inanarak rol yapan adamin ikna edebilecegi insan, en azindan estetik kaygilari olmayan insandir veya zevksizdir.

  acik konusalim, trp kanallari takipcilerini yas gruplarina ayirdigimiz zaman karsimiza cikan guruh pek de matah degil. 20'lerine henuz gelmemis veya baslarinda genc erkekler ve orta yasli, problemli bir evlilik yasamis insanlar cogunlukta. iki durumda da bu bize bir travmayi isaret ediyor - onay alamayan insanlarin nefrete kayma ihtimali bulunan arayislari ve ihanete ugradigini hisseden; nafaka odemeye mahkum edilmis insanlarin nefrete kayma ihtimali bulunan pismanliklari. black pill de burada devreye giriyor zaten. bu insanlarin onaylanma ihtiyacini giderme islevi gormek toplum icin oldugu kadar birey icin de olumsuz sonuclar doguruyor.

  siz, kendi zihinsel durtuleri ile yarattigi orijinal bir "oyun" sahibi olmayan adama ancak ucuz bir piyeste zaman icinde basarili olmayi ogretebilirsiniz, ustelik yuzdesi her daim oldukca dusuk kalacak sekilde. bu, cogu trp onerisinin aksine, bireyin kendi degerine yaptigi bir yatirim degil - bireyin baskalari icin yaptigi bir yatirim ve "x olmaya calisan" bu zavalli basarisiz oldukca, yaptigi yatirimin buyuklugu ile dogru orantili olarak ayni zamanda nefret ortaya koyacak ki cesitli trp platformlarinda bunu gozlemlemeniz mumkun.

  yani o fis oyle cekilmiyor, trp kendisine yeni bir illuzyon bulmus ise yaramaz insanlardan olusan bir topluluga donusmekte.