• anayasayı ihlal etmek istemiyorum, ama olağanüstü dönemlerdeyiz...

+demokrasi pis bir iş... ama dünya'nın kaç ülkesinde böyle bir rapor hazırlanabilir, bir düşünün.

-rapor hazırlayan ülkelerden biri olmamızı istemiyorum, raporu yayınlayan ülkelerden olmamızı istiyorum.

steven soderbergh'ün filmin yapımcıları arasında olduğunu bilmeseydim, yönetmeninden de bihaber olsaydım aynı soderbergh tarzı bir anlatı,tipik bir soderbergh filmi gibi derdim.

4 soderbergh filminin de senaristi (the informant, contagion, side effects, the laundromat) scott z. burns'ün yazıp yönettiği bu ikinci uzun metrajı.

amazon orjinal içeriği, gerçeklere dayanan the report biyografik politik-drama türünde gerçekten önemli bir film.

bittiğinde steven spielberg'ün 2017 yapımı ciddi işlerinden, oscar adayı the post'u ve son yılların en iyi biyografik politik hicvi 2018 yapımı, oscar adayı vice filmini yeniden izleme hissi uyandırdı bende.hatta ne alaka diyebilirsiniz ama spielberg'ün philip k. dick uyarlaması bilimkurgu başyapıtı minority report'u da daha önce sayısız defa izlememe rağmen yine görmek istedim. ki tim blake nelson her iki filminde -ufak rollerde de olsa- ortak oyuncusu.

meraklılara 2015 yapımı truth, 2017 yapımı mark felt the man who brought down the white house,oliver stone imzalı 2016 yapımı snowden filmlerini de öneririm.

yakın dönemin yüz karası bush ve dick cheney yönetiminin 11 eylül sonrası uygulamaya koyduğu şaibeli önleyici güç politikası, cia'nin alıkoyma ve sorgulama kapsamındaki geliştirilmiş sorgulama tekniği yönteminin işkenceyi nasıl olağan-normal hale getirdiği ve senato, komite adına tüm bu gerçeklerin ortaya çıkması için yıllara yayılan araştırmasıyla çırpınan genç bir adam.

"hayat kurtaran bir istihbarat ise bir adamın hayalarının ezilmesini kimse önemsemez"

119 şüphelinin en az dörtte birinin gerçekten suçlu olup olmadığı büyük bir muamma. üstelik işkence sonucu ölenler olduğu gibi, cia 78'de de bu ve benzeri yöntemlerle elde edilen bilgilerin doğruluğunun şüpheli ve sonuç alınmadığını raporlarında kendileri de kabul etmelerine rağmen işkenceyi sürdürme kararı alıyor. işin daha da ilginci demokrat obama yönetiminin de bu konunun üzerini kapamaya çalışması.

daniel jones'a hayat veren adam driver başarılı. zaman zaman dar mekan-dar açılarla izleyiciye de o karakterin sıkışmışlığını yaşatıyor. senatör dianne feinstein'ı canlandıran annette bening abartıdan uzak.

bin ladin operasyonunu konu alan, işkenceyi aklayan kathryn bigelow'un zero dark thirty filmine ince bir dokundurma da var.

the report cia'yi topa tutmaktan çekinmiyor, obama yönetiminin ikiyüzlülüğünü de öyle.

işin acı tarafı rapor uzun uğraşlar sonucu yayınlanıyor, büyük de ses getiriyor ama işkencede parmağı olanlar cezalandırılmadığı gibi çoğunun da terfi aldığı, hatta birinin cia direktörü olduğunun bilgisi not düşülüyor.

bu konulara meraklıları kaçırmamalı.

filmimiz george washington'ın şu muhteşem sözleriyle noktalanıyor;

"bir amerikan askeri bir tutukluya işkence edecek kadar adi ve aşağılık olursa ona suçunun korkunçluğunun gerektirdiği kadar sert ve örnek teşkil edici cezalar vermenizi içtenlikle diliyorum."

3.5/5 (iyi)
  • bu filmde işkence için kullanılan metal müzik baya benim günlük dinlediğim müzikler. ses sistemi de fena değil hani yakında bir barda olsa her gün gider dinlerim.

amerikanın vizyonsuzluğu: teröristlere marilyn manson dinlet kendin justin bieber dinle.
  • harika bir film, sonuna kadar gercege ve filme konu olan gercek rapora sadik kalmislar. yapilan iskenceyle ilgili cesitli derslerde bir suru dava inceledikten sonra hepsiyle baglantili olan bu filmi izlemek guzeldi. filmde gecmeyen bir ayrinti: cia o iskence programini gelistiren psikologlara $81 milyon odemis, daha sonra bu raporlardan sonra acilan davalari cia bu paikologlar adina settle etti, yani mahkeme disinda anlastilar, anlasma ve ne kurbanlara ne kadar odedikleri gizli. gercek her zaman kurgudan daha surukleyici.
  • o rapor bir başka ülkede ne hazırlanırdı ne de yayınlanırdı.

güzel film izleyin. eğer izlerken sıkılırsanız benim de çok sevdiğim marvel evreninden öteye film izlemeyin, demek ki bunun için yaratılmamışsınız.
  • düşündüren film.

amerika'nın birçok konuda dünya için lanet bir bela olmasını bir kenara koyarsak, bir o kadar konuda da gelişmişliğin, modernizmin ve medeniyetin bayrağını taşıdığını kabul etmek gerekir.

görevini suistimal edenler hep olacaktır. ancak bundan toplumun bütün olarak ders çıkarması "asıl bekâ" için çok önemlidir.

türkiye olarak son 20 yılda birçok acı yaşadık. suistimaller silsilesiyle gerçekleşme ihtimali olan birçok hadisenin ne derin soruşturması yapıldı ne de mecliste araştırma önergeleri kabul edildi.

bu düzen değiştiğinde darbe girişimi, suruç patlaması, ankara garı faciası, askeri silah deposunda yaşanan patlama ve bunun gibi aklıma gelmeyen birçok acı olayın aslını ya da detaylarını öğrenip öğrenemeyeceğimiz büyük bir bilinmezlik. aynayı kendi ülkesine tutacak devlet adamlarıyla gelişebiliriz ancak.
  • ülkemizde maalesef anaları bacıları kucaktan kucağa dolaştırılan hukuk, demokrasi ve güçler ayrılığı üçlüsünün ne kadar önemli olduğunu suratımıza çarpan film.

eğer bir erk merkezine yeterince yetki verilir ve denetimler sıkı olmazsa, sıradan bir insandan bir vatan haini, bir terörist nasıl yaratılır ve o belki de suçsuz olan kişiye edilen işkenceler nasıl meşrulaştırılır, işte bunu izliyoruz.

çok güzel film.
  • --- spoiler ---
    o çantada cia görevlilerinin, ajanlarının veya ortaklarının gerçek adının yazılı olduğu veya cia ile birleşik devletler senatosu arasındaki anlaşmayı ihlal eden herhangi bir şey var mı?
    --- spoiler ---
  • adam driver iyi oynamış ki kendisini sever takip ederim. onun hatrına 6 puan verdim ama filmin vermek istediği mesajdan da nefret ettim. özellikle komite başkanının finalde yaptığı konuşmadan. waow abd senatosu. işte doğruluk, işte adalet. nolmuş raporu yayınlamışlar da ne değişmiş. hiçbir şey değişmediğini de film kısaca söylüyor zaten.
  • filmi izleyen abd dış işleri bakanı pompeo, tweet atmaktan kendini alıkoyamamış

https://twitter.com/…peo/status/1210662535223021569
  • dick cheney'den bahsederken bir an christian bale cikacak sandigim film. adam driver * rolunun hakkini vermis. film surukleyici fakat bir "wow" etkisi olusturmuyor.

p.s.: bu cheney ne pislikmis ya, ansiklopedi cekerler bu gidisle zamaninda yaptigi pisliklere.
hesabın var mı? giriş yap