• şu sıralar sundance film festivali'nde gösterilen, yapımcılığını steven soderbergh'in yaptığı film. yönetmen koltuğunda soderbergh'in bazı filmlerininin senaryosunu yazan scott z. burns var. film, 11 eylül olaylarından sonra cia'in şüpheliler üzerinde uyguladığı işkenceleri araştıran bir devlet görevlisinin başından geçenleri anlatıyor. baş rollerde adam driver , annette bening ve jon hamm var;

https://www.imdb.com/title/tt8236336/?ref_=rvi_tt
  • teaser trailer'ı düşen film.

poster
    https://www.youtube.com/watch?v=x79gf4cjdde
  • dick cheney'den bahsederken bir an christian bale cikacak sandigim film. adam driver * rolunun hakkini vermis. film surukleyici fakat bir "wow" etkisi olusturmuyor.

p.s.: bu cheney ne pislikmis ya, ansiklopedi cekerler bu gidisle zamaninda yaptigi pisliklere.
  • 29 kasım’da amazon prime video’da yayınlanan çok sarsıcı sahneleri de olan politik/gerilim türüne örnek bir film.

cia’in terör şüphelilerinden bilgi almak için uyguladığı acımasız, gaddar metotları ortaya çıkarmak için gece gündüz uğraşan daniel jones adlı raportörü işliyor.
  • anayasayı ihlal etmek istemiyorum, ama olağanüstü dönemlerdeyiz...

+demokrasi pis bir iş... ama dünya'nın kaç ülkesinde böyle bir rapor hazırlanabilir, bir düşünün.

-rapor hazırlayan ülkelerden biri olmamızı istemiyorum, raporu yayınlayan ülkelerden olmamızı istiyorum.

steven soderbergh'ün filmin yapımcıları arasında olduğunu bilmeseydim, yönetmeninden de bihaber olsaydım aynı soderbergh tarzı bir anlatı,tipik bir soderbergh filmi gibi derdim.

4 soderbergh filminin de senaristi (the informant, contagion, side effects, the laundromat) scott z. burns'ün yazıp yönettiği bu ikinci uzun metrajı.

amazon orjinal içeriği, gerçeklere dayanan the report biyografik politik-drama türünde gerçekten önemli bir film.

bittiğinde steven spielberg'ün 2017 yapımı ciddi işlerinden, oscar adayı the post'u ve son yılların en iyi biyografik politik hicvi 2018 yapımı, oscar adayı vice filmini yeniden izleme hissi uyandırdı bende.hatta ne alaka diyebilirsiniz ama spielberg'ün philip k. dick uyarlaması bilimkurgu başyapıtı minority report'u da daha önce sayısız defa izlememe rağmen yine görmek istedim. ki tim blake nelson her iki filminde -ufak rollerde de olsa- ortak oyuncusu.

meraklılara 2015 yapımı truth, 2017 yapımı mark felt the man who brought down the white house,oliver stone imzalı 2016 yapımı snowden filmlerini de öneririm.

yakın dönemin yüz karası bush ve dick cheney yönetiminin 11 eylül sonrası uygulamaya koyduğu şaibeli önleyici güç politikası, cia'nin alıkoyma ve sorgulama kapsamındaki geliştirilmiş sorgulama tekniği yönteminin işkenceyi nasıl olağan-normal hale getirdiği ve senato, komite adına tüm bu gerçeklerin ortaya çıkması için yıllara yayılan araştırmasıyla çırpınan genç bir adam.

"hayat kurtaran bir istihbarat ise bir adamın hayalarının ezilmesini kimse önemsemez"

119 şüphelinin en az dörtte birinin gerçekten suçlu olup olmadığı büyük bir muamma. üstelik işkence sonucu ölenler olduğu gibi, cia 78'de de bu ve benzeri yöntemlerle elde edilen bilgilerin doğruluğunun şüpheli ve sonuç alınmadığını raporlarında kendileri de kabul etmelerine rağmen işkenceyi sürdürme kararı alıyor. işin daha da ilginci demokrat obama yönetiminin de bu konunun üzerini kapamaya çalışması.

daniel jones'a hayat veren adam driver başarılı. zaman zaman dar mekan-dar açılarla izleyiciye de o karakterin sıkışmışlığını yaşatıyor. senatör dianne feinstein'ı canlandıran annette bening abartıdan uzak.

bin ladin operasyonunu konu alan, işkenceyi aklayan kathryn bigelow'un zero dark thirty filmine ince bir dokundurma da var.

the report cia'yi topa tutmaktan çekinmiyor, obama yönetiminin ikiyüzlülüğünü de öyle.

işin acı tarafı rapor uzun uğraşlar sonucu yayınlanıyor, büyük de ses getiriyor ama işkencede parmağı olanlar cezalandırılmadığı gibi çoğunun da terfi aldığı, hatta birinin cia direktörü olduğunun bilgisi not düşülüyor.

bu konulara meraklıları kaçırmamalı.

filmimiz george washington'ın şu muhteşem sözleriyle noktalanıyor;

"bir amerikan askeri bir tutukluya işkence edecek kadar adi ve aşağılık olursa ona suçunun korkunçluğunun gerektirdiği kadar sert ve örnek teşkil edici cezalar vermenizi içtenlikle diliyorum."

3.5/5 (iyi)
  • bu filmde işkence için kullanılan metal müzik baya benim günlük dinlediğim müzikler. ses sistemi de fena değil hani yakında bir barda olsa her gün gider dinlerim.

amerikanın vizyonsuzluğu: teröristlere marilyn manson dinlet kendin justin bieber dinle.
  • politik gerilim filmleri hastası biri olarak dev oyuncu kadrosu ve çarpıcı konusuna rağmen, senaryosundan ötürü vasatın altında olarak değerlendirdiğim filmdir.

işlediği konu artık hepimizin malumu. seyircide bir şaşkınlık yaratmıyor. baş karakterin yolculuğu bizi “adam nerden nereye geldi” dedirtmiyor. neredeyse her şeyi kuralına göre yapıyor. ara ara snowden göndermesi yaparak aslında daniel jones karakterinin vatansever olduğu vurgulanıyor. ve film tipik bir amerikan demokrasisinin geç de olsa kazandığını belirterek bitiyor. tabii bu süreçte cia içindeki isimleri harcamadan yapıldığı da ekleniyor.

dediğim gibi konunun şaşırtıcı etkisi yok. seyirciyi ters köşe yaptığı bir an olmuyor. senaryonun ilerleyişi de tahmin edilir yönde gidiyor. bir de on dakika sonra kullanmak için gereksiz diyalogların sıkıştırılmış olması da senaryoyu zayıflatıyor.

--- spoiler ---

cia sözcüsünün mahkemede anlamsız bir şekilde kocasına teşekkür edip, 2 sahne sonrası bunu kadına laf sokmak için kullanmaları çok gereksizdi
    --- spoiler ---
    sonuç olarak fragmandaki gerilim ve sürükleyicilik filme yansımayı başaramamış.
  • ebu garip hapishanesi ve patriot act gibi bush dönemi hatıralarının hollywood'a yeni bir yansıması olan film. resmi evraklara yakım çekim yaparak gerilimi arttıran her siyasi içerikli yapımı beğendiğim için bu film de bana başarılı ve tutarlı geldi.

bu konuya dair the looming tower isimli mini diziyi de şiddetle tavsiye ederim; sürecin özellikle fbi tarafında nasıl göründüğü ortaya koyuyor.

filmin sonunda verilen bilgilerden sonra çalan şarkı so american. son bilgileri okuduktan sonra daha da anlamlı.

ayrıca filmin yapımcısı olan amazon studios aslında bildiğimiz amazon.com'un şirketi. işte bu amazon da cia ile gizli evraklara/bilgilere veritabanı sağlamak üzere milyar dolarlık bir anlaşmaya vardı. kimler kimlerle beraber...
  • bir baska, amerikanin ozgurlukler ve gote got deme hakkina sahip kamusal ortamin oldugunu anlatan film.

film guzel eyv, izlenir gayet de, su filmler beni baya irite ediyor artik bi saatten sonra. zannedersin abd de basin tarafli degil, hala insanlarin iyilikleri ve haklari icin didinen senatorler vs mevcut. asdasdas bi gulme geliyor yalan yok.

(bkz: he amk he)
  • güzel bir dokümantasyon filmi olmuş ancak yer yer sıkıldık mı? kesinlikle evet, bir tempo olmayıp sadece akıcılık ile bir yere kadar film gibi oluyor devamında belgeselvari havaya dönüşüyor, oyunculuk desen pek yok gibi, mekanlar biraz basmakalıp ancak 11/09 devamında yaşanan kaotik ortama ışık tutan bir yapım olmuş, meraklısına...
hesabın var mı? giriş yap