şükela:  tümü | bugün
 • elf destanlarında ismi geçen, cuiviènen'deki ilk elflerin üzerine melkor tarafından yollanan yaratık.
 • tim krabbe'nin katıldığı bir bisiklet yarışında yaşadıklarını bisiklet dünyasından anekdotlar vererek okuyucuya aktardığı bir içimlik kitap.
 • http://laarmans.home.xs4all.nl/…ur/renner/koers.htm kitapta bahsi geçen yarışın dökümü.
 • chloé zhao'nun yönettiği, 2017 yapımı dram filmi. 2017 yılında cannes, sundance ve toronto'da gösterilmişti.

  --- spoiler ---

  film, incelikle kurduğu drama yapısını finaliyle beraber çok güzel noktaladı. karakterin yaşam amacını sorguladığı kısımları uzun bir süre unutamayacağım.

  --- spoiler ---
 • chloé zhao'nun yazıp yönettiği abd menşeli bağımsız film.

  filmin en özgün yanı yaşananların gerçek olaylardan uyarlanmasının ötesinde kişilerin bizatihi kendi hayatlarını oynuyor olması. yani ana castın tamamı gerçek kişiler.
  belgesel ile kurgu arasındaki ince çizgide yürünmüş ve başarılı olumuş.

  brady yetenekli bir rodeo binicisidir. yaşadığı ağır kaza sonucu artık rodeo yapmayı bırakın ata binmesi bile onun için ölümcül risk taşımaktadır. bütün hayatını vakfettiği, kendini var ettiği dünyasının elinden kayması oldukça zor olacaktır...

  film boyunca başrol oyuncumuzun atlar ile bu kadar iyi ilişki kurmasına hayret etmişken aslında onun gerçek hayattaki kişi olup oyuncu olmadığını öğrenince bu sefer de nasıl bu kadar iyi bir oyunculuk gösterebildiğini düşünür oldum. çünkü gerçek de olsanız gerçeğin replikasını yapmak hele ki oynamak zordur diye tahmin ederim. bu nokdada yönetmenin hakkını vermemiz şart. chloe zhao ilk kez bu filmiyle tanıştım kendisiyle sanırım ilk filmi de benzer bir yöntem kullanılarak çekilmiş.

  kovboyların gündelik hayatlarına, tutkularına, yaptıkları fedakarlıklara ve aile bağlarına kamerasını yönelltiği bu gerçekçi iş senenin iyi filmlerinden.

  https://www.imdb.com/title/tt6217608/
 • goz dolduran, huzunlu bir rodeo filmi.

  --- spoiler, cunku bilmeden seyretmek daha guzel ---

  hayatta bir benzerini daha seyretmedigim film. "bu cocugun gozleri babasina ne kadar da cok benziyor, nasil bu kadar benzer iki aktor bulabildiler?" "lane scott'i oynayan cocuga gercekten bu kadar kilo mu verdirdiler, makyaj bu kadar gercekci olabilir mi?" diye hayranlikla seyrederken, filmin sonunda oyuncu isimleriyle herkesin kendisini oynadigini ancak anladim. daha dogrusu herkesin kendisini yasadigini.. atlar da dahil filmdeki hicbir seyin aslinda kurgu olmadigini ogrenmek, belgeselden bile daha carpici bir gercek ortaya koyuyor.

  --- spoiler burada bitiyor ---
 • çok içli, güzel film. ziyadesiyle beğendim. rodeo yaparak yaşayan genç bir adamın, rodeo yaparken yaşadığı ciddi bir kazadan sonra; ailesiyle, arkadaşlarıyla, kısaca çevresiyle en çok da kendisiyle olan yaşadıklarını gerçekçi bir dilde anlatan film.

  --- spoiler ---

  öncelikle hayat bu be kardeşim brady, üzülme, govboylar da ağlar!

  filmin çekildiği yerleri hayranlıkla izliyorsunuz. hele at bindikleri, yüzünüzde rüzgarı hissettirdikleri o anlar müthiş. başroldeki arkadaş ne kadar başarılı at biniyor, ne de güzel anlıyor atların dilinde diyordum ki, üstlerde de yazmışlar, meğer kendisini oynuyormuş. baya belgesel tadındaymış meğer. her şey zaten o kadar gerçek geliyordu ki, izlerken "vay anasını" diyordum. buna rağmen oyunculuklar da muazzam.

  brady kardeşimizin düştüğü hali çok iyi, hislenerek içlerimizde hissettik. yaralanmış atların vurulması misali "ben de pek bi işe yaramıyorum, insan olmasam beni de vururdular" demesi falan, özellikle de zihinsel olarak biraz sıkıntıları olan, çok sevdiği kız kardeşiyle böyle hisli şeyleri konuşması oldukça etkiliyor. bütün hayatı at binmek olmuş adamın. çok da seviyor. lakin beyni, sağ eli buna izin vermeyince düştüğü hal, çaresizliği, mahsun mahsun uzun arazileri izlemesi, "takma be oğlum" diye brady'nin omzuna dokunma hissi yaratıyor. sana tabii kolay takma demek ama herif için çok zor işte besbelli.

  can arkadaşı lane ile olan muhabbet de ayrı keder. zamanının en hızlısı, en iyisi lane de kaza geçirmiş. o'nun sonu daha fena olmuş. el ayak tutmuyor, konuşma yok, hiçbir şey yok neredeyse, çok zor bir hayat. brady lakin onu hep ziyaret ediyor. eski rodeo videolarını izletiyor. hayali atlara bindiriyor. sevindiriyor o'nu. içten içe de sanki onun gibi olmaktan korkuyor. yine filmi ve o videoları izlerken, "len benziyor bu çocuğa ama nasıl bu hale getirmişler şimdi, helal olsun. ne de iyi oynuyor çocuk" diyordum, meğer o da gerçekmiş. filmi izlerken hüzünden hüzne atlamamız yetmezmiş gibi bunları öğrenince daha bi kederlendim. ah!

  --- spoiler ---
 • aktörleri ilk kez bu filmle aktör olan, gerçek, filmde aktarılana benzer yaşayan kişilerden oluşan, ancak bir çinlinin çekebileceği letafette kovboy filmi.
 • --- spoiler ---

  bir cowboy için ata binememek o kadar da kötü değilmiş demek ki bir çinli gelip hayat hikayenizi santimantalizm sosuna batırıp filmleştirerek oscar adayı yapabiliyor.

  --- spoiler ---

  bu filmdeki ana karakterimizin yolculuğu yüzmeyi yeni öğrenmiş bir çocuk gibi, kollarına kolluk takıp ayağının yere değdiği yerlerde takılıp tekrar karaya çıkıyor. başladığımız noktadan çok uzaklaşmadan tekrar aynı yere geliyoruz. rotten, meta, imdb puanlarına bakmayın.

  (bkz: zaman kaybı)
 • öylesine diye başladığım beğenerek bitirdiğim, hayatın bazılarına acımasız davrandığını bir kere daha hatırladığım film.