şükela:  tümü | bugün
 • dan gibson'un hazırlamış olduğu bir belgesel. mekke'yi, petra'yı, kabe'yi vs vs anlatıyor.

  din ya da dinler tarihi konularına ilgi duyuyorsanız mutlaka izlenmesini tavsiye ediyorum. öğrenildiği zaman ufku iki katına çıkarması falan hikaye. değil iki, yüz iki katına çıkarıyor.

  yalnız peşinen uyarıyorum; belgesel bittikten sonra insan, kafasına balyoz yemiş gibi hissedip şaşkınlık içinde "ha... hasssiktirr gerçekten bu doğru olabilir mi laan!!! hem de bunca yıldır haa!!!" diye tepki verebilir. izleyen olursa zaten gelip hakkında yazacaklarına eminim. işte öylesine şok edici bir belgesel.

  altyazıyı açıp da izlenebilir. altyazısı videoda mevcut.

  https://www.youtube.com/watch?v=4tiuqhjt4ky&t
 • ilginç bir belgesel.
 • gerçekten çok ama çok ilginç bir belgesel. sunulan kanıtlar inanılmaz derecede doyurucu. yine de daha derinlemesine bir araştırma yapmak zorunda hissediyorum kendimi. çünkü bu tarz şok edici belgeseller kimi zaman savlarını desteklemek adına karşıt tezin en temel kanıtları görmezden gelebiliyor.
 • gerçekten çok ilginç bir belgesel ve araştırdığım kadarıyla konu ateist ve inananlar arasında tartışılıyor. içinde destekleyici birçok varsayım olmasına rağmen öne sürülen en büyük iddialar şunlar;

  1- islamın ilk yıllarında yapılmış mescidlerin yönü petra'yı gösteriyor(çinde olan bile)
  2- mekke şehrinde ms 600'ler öncesine ait arkeolojik hiç bir yapı olmaması, bulunamaması.

  belgeselde de geçen ve şerefsizim aklıma geldiydi dediğim bir başka durum da mekke'nin bahsedildiği gibi ticaret ve dini bir merkez olamayacak kadar sapa, kel alaka, kervanların rotasında olmayan bir yerde olması.

  iki taraftan bazı linkler;

  https://www.youtube.com/watch?v=lni85ayxyoq
  https://www.ateistforum.org/…den-gelen-hz-muhammed/
  http://19.org/tr/muhammed-nerdeydi/