şükela:  tümü | bugün
  • kitabın arka kapağındaki yazıya kanıp douglas adams'ın yazdığı kısa öykülerin derlemesi sanarak aldım. makalelerden oluştuğunu öğrenince üzüldüm fakat açıp okumaya başladım, douglas adams ne de olsa. bugün bitirdim kitabı. otostopçuyu douglas adams öldükten sonra okudum, yani okurken artık douglas adams'ın olmadığını biliyordum. kuşkucu somon'u okuduktan sonra farkettim ki, eğer ben otostopçuyu çok önceden okumuş olsaydım, yani douglas adams'ı ölmeden önce tanımış olsaydım, ölüm haberini aldığımda ağlardım. stephen fry'ın da dediği gibi, douglas adams'ı okumak hiç bir şeye benzemiyor. onun kitaplarını okumak, bir arkadaşınızın başından geçen komik bir hikayeyi anlatması gibi. işte bu kuşkucu somon da o arkadaşınla yaptığınız bir muhabbet. yazdığı makaleleri, yaptığı röportajları okudukça douglas adams'a daha hayran kalıyorsunuz, aramızdan erken ayrıldığını düşünüyorsunuz.
  • douglas adams ın "din meselesinin tamamını son derece ilginç buluyorum. ama bir başka açıdan da son derece zeki insanların dini böyle ciddiye alması beni hayretlere düşürüyor" gibi takdire sayan sözlerinin yer aldığı ve yazar hakkında yazarlığı dışında ilginc bilgiler edinilebilen 6. kitap.
  • douglas adamsın herhangi bir kitap üzerinde çalışmadığı zamanlarda genellikle ayaküstü kaleme aldığı yazılardan bir derleme. birçoğu makale veya deneme niteliği taşımayan bu yazıların nerde başlayıp nerde biteceği pek öngörülemiyor okumaya başlayınca. dna nın teknoloji sevdasından bolca bahsettiği bazen de bunalttığı bir derleme olmuş bu -ki bence hayatta olduğu dönemde bu kitabı derlemeyi düşünseydi ortaya çıkan oldukça farklı bir kitap olabiliridi-.
    bu kitaba başlarken okuyucunun önemle dikkate alması gereken ayrıntı bu kitabın aslında otostıpçunun galaksi rehberi ile alakalı sayılamaycağı ve ticari kaygılar nedenyle bu adı devam ettirdiğidir. ama yine de okumaya değer bulduğum bir çok yazı var. adams'ın sürekli öğrenmeye ve şaşırmaya açık kişiliği kitabı okunur kılıyor ve mizah sürekli canlılığını koruyor kitap boyunca.
    douglas adams ın genellikle stresli ve depresif bir psikolojide yaşadığını düşününce bu adamın beni bu denli güldürebilmesine buruk bir teşekür borçlu hissediyorum kendimi.
  • douglas adamsin olumunden sonra, dort bilgisayarindan toplanan yazilarla, yazi parcaciklariyla olusturulmus kitap - adamsin hayatindan parcalar da var, ayri bir guzel...

hitchhiking the galaxy one last time...
  • kitaptaki en ilgi çekici yazılardan bir diğeri ise -türkçe okumuş biri olarak söylüyorum- "bir yapay tanrı var mı" başlıklı olandır. doğayı, tekniği ve insanı öyle güzel örneklemlerle anlatmış ki, okurken şaşırıp kalıyor, bu örnekleri unutmamalıyım diye tekrar tekrar okuyorsunuz.

söz konusu yazının en güzel benzetmesi de bir çukura dolmuş bir çamur birikintisinin, çukurun şekliyle kendi şeklinin tıpa tıp aynı olduğunu gördükten sonraki tepkisi, "bu çukur tam olarak benim için, büyük bir el tarafından 'yaratılmış'." demesi;

bunun üzerinden sevgili dna'in dünyanın aslında insanlar için yaratılmamış olduğunu, dünya böyle olduğu için insanın böyle olduğunu açıklamasıdır ki bu pek bir şahanelik içeren bir örnektir. mistir.

kuşkucu somon alınasıdır, okunasıdır.
  • galakside son bir otostop değil, fakat dünyada hayvani bir yolculuk.
    avustralya, meksika, madagaskar, adamın gezmediği yer kalmamış. arthur dent'in, kendisinin uzayda gezen hali olduğunu düşünüyorum.
    neyse, kitap sayesinde dna'nın gençliğinde ve daha sonrasında olmak üzere iki defa istanbul'a geldiğini de öğreniyoruz.
    5+1 değil, 5-1 hiç değil. 5+0,5'tir olsa olsa, nefis kitap.

edit: douglas adams-arthur dent. da-ad. olabilir lan, neden olmasın?
  • douglas adams'ın ölümünün ardından yazılarından derlenmiş toplanmış kitap ve aynı zamanda kitap içerisinde bulunan son dirk gently hikayesinin de ismi. bu isim editör tarafından uygun görülmüştür. bitmemiş bir hikayedir.

kabalcı yayınevinin otostopçunun galaksi rehberinin kıçına 5+1 numara olarak eklediği bu kitabın esasında otostopçu serisiyle hiçbir ilgisi yoktur. hayır yani benim gibi aldananlar olur belki diye uyarmış olayım. bunun yanında, editörün kitabın girişine yazdığı yazıda bahsi geçen ve kuşkucu somon hikayesinin sonu hakkında ipuçları edinmemizi sağlayacağı söylenen (sayfa 10) douglas adams'ın londra'daki editörü sue freestone'a gönderdiği faks metni, kitabın içerisinde yer almamaktadır. editör kitaba eklediğini söylüyor, ama kitabın içerisinde yok. kabalcı'da mı günah bilmiyorum. günah sahibine selam ederim.

edit: metalwarrior faksın 327. sayfada paşalar gibi durduğunu soyledi. günah sahibi kötü niyetli insan benmişim meğer..
  • douglas adams'ın muhteşem betimlemelerinin sürdüğü bi kitap bu da.
    "amerika ergenlik çağında kavgacı bir delikanlı gibidir, kanada otuzbeş yaşında zeki bir kadına benzer".
  • dünyada varolunabilecek en iyi beyinlerden biriyle dünyada varolmak "nasıl bir duygudur?"u anlayabildiğim ve 3 kere öpüp 3 kere alnıma bastırdığım 6. kitap'tır.
  • kabalcı yayınları tarafından ilk baskısında çevirmeninin adının basılmadığı douglas adams kitabıdır. inanılır gibi değildir.