şükela:  tümü | bugün
 • douglas adamsin olumunden sonra, dort bilgisayarindan toplanan yazilarla, yazi parcaciklariyla olusturulmus kitap - adamsin hayatindan parcalar da var, ayri bir guzel...

  hitchhiking the galaxy one last time...
 • dünyada varolunabilecek en iyi beyinlerden biriyle dünyada varolmak "nasıl bir duygudur?"u anlayabildiğim ve 3 kere öpüp 3 kere alnıma bastırdığım 6. kitap'tır.
 • kabalcı yayınları tarafından ilk baskısında çevirmeninin adının basılmadığı douglas adams kitabıdır. inanılır gibi değildir.
 • yazar douglas adams ın mayıs 2002'deki ölümünden önce üstünde çalıştığı romanın on bölümü ve macintoshundan çıkarılan yazıların bir araya getirildiği ilgi çekici bir derlemedir.

  ''pizza tutkunu dedektif dirk gently'den yaşlı bir iskandinav tanrısı thor'a, özel hayatı gözler önüne serilen cengiz han'dan risk almayı sevmeyen genç zaphod'a ve kafası oldukça karışık bir gergedan olan desmond'a kadar bütün dostlar en inanılmaz serüvenleri ile belki de en son kez karşımızda.

  12 yaşındayken yazdığı samimi bir mektupla başlayan kurgusal olmayan parçalarsa, aklı beatlesa duyduğu hayranlık ve kısa pantolonlara duyduğu nefret arasında gerilen bir yeniyetmenin duygularına, oradan doğa, teknoloji ve felsefi dünyalarımızla ilgili anlayışını yansıtan metinlere, hatta iki köpekle yaşadığı bir aşk hikâyesine kadar uzanır.

  sonuçta hiç endişelenmeyin, her şey gayet hoş bir şekilde zıvanadan çıkıyor...
  hem eski hayranları hem de yeni okuyucuları için kuşkucu somon çılgınlıkların, inceliklerin, hayat, evren ve her şeyin işleyişindeki o ihtişamın en üst noktası, bir ziyafet sofrasıdır...''
 • ne hikmetse adında somon geçen kitaplar hep güzel oluyor diye düşünmemize neden olan kitaptır. netekim, umberto eco nun somon balıgiyla yolculuk adlı kitabını da çok severek okumuştuk sevgili çaycumalılar.
 • douglas adams ın fazlaca bunaldığını düşündüren 5+1 sıfatını haketmeyen -1. seri.
 • douglas adams ın "din meselesinin tamamını son derece ilginç buluyorum. ama bir başka açıdan da son derece zeki insanların dini böyle ciddiye alması beni hayretlere düşürüyor" gibi takdire sayan sözlerinin yer aldığı ve yazar hakkında yazarlığı dışında ilginc bilgiler edinilebilen 6. kitap.
 • türkçe çevirisinin adı "kuşkucu somon" olan kitap.
 • çevirmen: irem kutluk
 • douglas adamsın herhangi bir kitap üzerinde çalışmadığı zamanlarda genellikle ayaküstü kaleme aldığı yazılardan bir derleme. birçoğu makale veya deneme niteliği taşımayan bu yazıların nerde başlayıp nerde biteceği pek öngörülemiyor okumaya başlayınca. dna nın teknoloji sevdasından bolca bahsettiği bazen de bunalttığı bir derleme olmuş bu -ki bence hayatta olduğu dönemde bu kitabı derlemeyi düşünseydi ortaya çıkan oldukça farklı bir kitap olabiliridi-.
  bu kitaba başlarken okuyucunun önemle dikkate alması gereken ayrıntı bu kitabın aslında otostıpçunun galaksi rehberi ile alakalı sayılamaycağı ve ticari kaygılar nedenyle bu adı devam ettirdiğidir. ama yine de okumaya değer bulduğum bir çok yazı var. adams'ın sürekli öğrenmeye ve şaşırmaya açık kişiliği kitabı okunur kılıyor ve mizah sürekli canlılığını koruyor kitap boyunca.
  douglas adams ın genellikle stresli ve depresif bir psikolojide yaşadığını düşününce bu adamın beni bu denli güldürebilmesine buruk bir teşekür borçlu hissediyorum kendimi.