• 1959 basimi bir kitaptan okumaktayim su an, gozume kitabin tozu kacti...
  • 1951 tarihli arthur c. clarke'ın ilk romanlarından biri. insanoğlunun aya yolculuğundan 20 sene kadar önce yazılan, mars yolculuğu ve oradaki insan yaşamını akla yatkın birtakım varsayımlarla anlatan oldukça güzel ve okunması keyifli kitap.
  • arthur clarke'ın ilk romanlarından. tesadüfen bir kitapçıda denk gelip aldım. kondisyonu iyi durumda. 1983 yılı basımı. yakın zamanda izleyip bitirdiğim the expanse üzerine de iyi geldi.

kitabın ilk bölümleri havadan sudan olay ve diyaloglarla geçiyor. asıl hikaye mars'a inişten sonra başlıyor. mars'ın zorlu koşullarında yeni bir medeniyet kurma girişimini ele alıyor kısaca. yalnız o zamanın yayınevi kitabın adında (bkz: şafak projesi phobos) ve kitap arkasında ciddi spoiler vermiş hahaha.
  • baskan bilim kurgu serisi'nden cikmi$ bir arthur c clarke romani... baskan kitaba bula bula bu ismi bularak evrenin en buyuk spoiler'ina da imza atmi$tir.
  • isin ilginc yani phobos gezegen degil uydudur. kitap marstaki dunya kolonisinin bagimsizlik icin kasmasini anlatir.
  • arthur c. clarke romani , ama adi icerigi hakkinda cok az ipucu vermektedir , gunumuz teknolojik bilgileri unutularak okunması gerekli ve yeterlidir ayrica yazildigi zamana gore a.c. dedenin muthi$ ongoru yetenegini birkez daha ayan etmektedir ve nasil olupda sozluk'e yazilmamis olmasi boylesine uzun bir cumleyle kendimi kaybetmeme neden olmu$tur ...
  • (bkz: sands of mars)
  • sahaflarda "tanesi 1 milyon" olan nerdeyse her tezgahta bulunabilir.

--- spoiler ---
    nerdeyse yarısını okudum hala bir uzay gemisinde geçmekte. hayır bekliyorum bir atraksiyon ama bakalım..
    --- spoiler ---
  • çok şahane bir kitap olduğunu söyleyemem ama yine de zeka pırıltıları barındırıyor bu anlamda kıymetli.

baskan yayınlarının hem kitap ismi hem de arka kapağı daha önceki entrylerde de ifade edildiği gibi spoiler konusunda efsane. hatta spoiler da denemez belki, adeta kitabın özetini yazmışlar.
hesabın var mı? giriş yap