şükela:  tümü | bugün soru sor
 • detroit'te bulunan satanist kilisesi.

  1.5 ton agirliginda baphomet heykeli vardir.
  ayinden fotograflar icin tiklayiniz.
 • salem - massachusetts* merkezli satanist tapınağı. rasyonel satanizm* savunucusu olan oluşum 2012 yılında malcolm jarry ve lucien greaves tarafından kurulmuştur. amacı yardımseverliğin ve empatinin insanlığa yayılmasını cesaretlendirmektir. 7 ilkesi vardır.* *

  kendisi de ateistik satanizm savuncusu olan laveyci satanizm** ile 2 temel konuda ayrılırlar. bunlardan ilki tst'nin doğaüstünü tamamen reddetmesidir. anton szandor lavey'in bazı yazıları, her ne kadar kendisi ateist olsa da, şeytanın gerçekten var olmuş olabileceği şeklinde yorumlanabilmektedir. oysa tst'ye göre şeytan ve tanrı asla var olmamıştır; tst'nin kullandığı şeytan imgesi, gerçek dünyada var olan organize dinlere karşı ateistlerin duruşunu ve savaşını simgeleyen bir metafordur.** bundan dolayı tst'de ritüeller ve benzeri eylemler yer almaz.

  ikinci farklılık ise politik duruş kısımında görülür: laveyci satanizm sosyal darwinizm ve nietzschecilik* savunucusudur ve sağ eğilimlidir. tst ise akılcılık ve bilimsellik savunucusu olduğundan dolayı sosyal darvinist görüşleri reddeder ve kendini politik sola* konumlandırır. örneğin lucien greaves kendini "sol eğilimleri olan liberteryen" olarak tanımlar.

  resmi sitesi:
  https://thesatanictemple.com/

  not: the satanic temple türkçe karşılığının church of satan ile karışmaması için satanizm tapınağı, satanist tapınağı ve ya satanist tapınak olarak kullanılması daha uygun olacaktır.

  ave satana!
 • bugünlerde abd'de oldukça popüler hale gelmiştir. netflix'teki sabrina dizisinde, kendilerinde orijinali bulunan büyük baphomet heykelinin imitasyonu yapılıp kullanılmış ve the satanic temple, netflix'e sanat eserleri hırsızlığıyla ilgili dava açıyor.

  ps: mobildeyim, bu entry'yi editlemeyi umuyorum daha sonra.
 • şeytan heykelleri copyrighted bir tasarımmış haliyle açmışlar davalarını netflixe. kendileri din olarak kabul gördüğünden amerika vergi muafiyeti vermiş ama bunlar diğer dinler gibi olmamak için vergi muaviyetlerini reddetmişler. o yüzden saygımı kazanmış bir kurum.

  not:bu arada satanizim türkiyede yasak , bir ara, bir kızı şeytana kurban etmişerdi o dava sayesinde satanizim yasaklandı bildiğim kadarı ile. diğer dinlerde bir sürü insan öldürüyüyor muhtelif bir olay yuzunden yasaklamamaları lazımdı. gerçek satanizim bu değil :)