• 6 yaşımdan beri metal dinlerim behemoth'u bu albümle sevdim ve sıkı bir dinleyicisi oldum.

kısmette 2014'de behemoth fanı olmak varmış.

millet yaşlandıkça yumuşak müziklere kayarken ben sertleşiyorum ya du bakam

(bkz: başbakan sertleşti)
  • black metal ile neredeyse hiç arası olmayan, behemoth'u bu albüm dışında dört beş şarkı hariç dinlemeyen biriyim ve the satanist hayatım boyunca dinlediğim en mükemmel albümlerden biri -belki de ilk 10'un içerisinde-. ne zaman black metal veya blackened death metal türünde bir iş dinlesem "nasıl oluyor da bu albümü sonsuza dek çevirsem de sıkılmayacağımdan bu kadar emin olabiliyorum fakat aynı türde şans verdiğim başka albümler bende hiç heyecan yaratmıyor?" diye düşünüyordum. işte tam da bu noktada nergal devreye giriyor olmalı.

şarkılardaki o ürkütücü, insanı korku filminde gibi hissettiren atmosfer, vokalin gücünün muhteşemliği, insanı bağımlı hale getiren melodiler ve kusursuz bass yürüyüşlerini bir kenara bırakırsak tema da the satanist'in bu kadar efsane bir albüm oluşunda büyük önem taşıyor. blow your trumpets gabriel'in harika video klibi, ürpertici fotoğraf çekimleri -bir domuzun üzerine isa'nın latince isminin kısaltması olan jhs'nin bıçakla kazındığı fotoğraflar hani-; şarkıların latince bölümlerle bezenmiş sözleriyle birleşince kendinizi bir ortaçağ katedralinin rutubet kokan koridorlarında gezerken bulmanız işten bile değil. ki bunun yanında albümün ortaya çıkış sebebi olan nergal'in kanseri yenme mücadelesi de çok etkileyici bir faktör. "düşen uçakta ateist olmaz" diyen tiplerin suratlarına fırlatılası bir eser gerçekten. henüz denemedim ama bir gün mutlaka deneyeceğim, evet.

albümün en güçlü şarkıları kabul edebileceğimiz blow your trumpets gabriel, ora pro nobis lucifer, the satanist ve ben sahar dışında bir başyapıt var: o father o satan o sun. her dinleyişimde o nasıl bir intro, onlar nasıl sözler, o nasıl bir vokal ve bu nasıl bir enstrümantal kalite diye hayret ediyorum. şarkının sözlerine eşlik etmekten kendimi alıkoyabildiğim saniyelerde tabii ki.

özetle the satanist; 10/10'luk, türü sevmeyenlerin bile bayılacağı, bundan onlarca yıl sonra bile adını listelerde üst sıralara yazdıracak, kült bir albüm. ve biz "ben o albümü çıktığı yıl dinlemiştim" deyip gururlanabileceğimiz için şanslı bir nesiliz.
  • düşen uçakta, batan gemide dahi fikrini değiştirmeyen ailemizin vokali nergal'in yaşamak deneyiminin beklediğinden çok daha kısa sürebilecek olması ihtimaliyle yüzleşirken yazdığı albüm, blow your trumpets gabrielden anlamıştık zaten. yakın zamanda çıkıp yüzümüzü yere eğdiren satyricon'dan sonra, farklı bir şey yapalım derken sıçıp batırmadan albüm çıkarılabileceğini bize hatırlatmış behemoth, sağolsunlar.
    o father o satan o sun'a dikkat, oğlum o nasıl olmuş lan öyle.
  • 2013'ün son çeyreğinde çıkması planlanan behemoth'un yeni albümü. bugüne kadar çıkmış en enteresan albümlerden birisi ve en çok beklenen behemoth albümü olması olası. benim için. albümde nergal'ın kanserle mücadelesinden doğan zaferden ilham aldığı belirtiliyor. sözler de buna göre şekillenecekmiş.

http://www.metalinjection.net/…red-by-having-cancer

http://www.metalinsider.net/…new-album-the-satanist
  • behemoth'un kalbini çıkarıp masaya vurduğu albüm. tam bir şaheser.
  • behemoth şaheseri manyak ötesi albüm.

bugün instagram' da "kar gören masum istanbullular" açıklamasıyla paylaşılan en az 9823248407 tane fotoğraf görüp -çok yaratıcısınız gerçekten valla o kadar orijinal bir açıklama ki nerden aklınıza geldi- mide öz suyumun ağzıma gelmesinin ardından kendime gelmek için bu albümü açtım. yanında biram ve tuzlu fıstığımla kahvaltımı yapıyorum şu an.
  • davul performansı ile de kulak doyuran, epik bir behemoth albümü.

(bkz: #43704646)
  • albümdeki blow your trumpets gabriel, ben sahar, ora pro nobis lucifer, o father o satan o sun ile birlikte en iyi metal şarkılarından birisidir, aksini iddia eden vatan ayini popçudur.
  • uzun süredir, yana döne beklenen behemoth albümü.
    4 şubat'ta ingiltere ve 7 şubat'ta avrupa ve bütün dünyada yayınlanacakmış.

bu arada albümden ilk şarkı klip olarak yayınlandı, gümbür gümbür gayet.
    beklentiler boşa çıkmayacak gibi:
    blow your trumpets gabriel!
  • her dinleyişte daha da güzelleşen, sadece behemoth'un en iyi albümü ve 2014'ün en iyi albümlerinden değil, metal tarihinin en iyi albümlerinden. ha albümün black metal mi, death metal mi olduğuna pek karar veremedim ama fark etmez, behemoth yardırmanın çok ötesinden bir şey yapmış. bunu söylemek biraz garip olacak, yanlış anlaşılmasın ama nergal'a kanser yaramış anlaşılan. ama iyi ki de iyileşmiş. severek dinliyoruz efendim.
hesabın var mı? giriş yap