şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: skrik)
 • scream başlığında bahsi geçse de edvard munch'un orjinal ismi skrik olan meşhur eserinin ingilizce adı. sebastian cosor 2010 yılında bu tablodan esinlendiği aynı isimli kısa animasyonunda skrik ile pink floyd- the great gig in the sky şarkısını muhteşem şekilde sentezlemiştir. (animasyon kaynak ).
 • 1982 yılında başlayıp 1985 yılında bitirdiği (bkz: edvard munch) adlı norveçli ressamın (bkz: ekspresyonizm) akımına tanım niteliğinde olan tablosu.
  ressamın tablo ile ilgili açıklamasında, "her gün aslında çığlıklar atıyoruz" demesi ve tablonun akılda kalıcılığı kadar basit görünüşü bu sav'ı doğrular niteliğe bürünüyor.
  özellikle tabloda hayatın doğallığına vurgu yapılmış, zıt renklerin rahatsız ediciliği ile beraber, doğal olanın duygularının olduğunu açıkça ortaya koymuştur. bunu ise çok basit şekilde insan eliyle yapılmış bir köprü tarzı ahşap yolun düzlüğü ile doğanın ve çığlık'ı atanın yamukluğundan anlayabiliriz.

  (bkz: mona lisa) tablosundan sonra sanat tarihinin en önemli ikinci tablosu kabul edilir.
 • olmayan tablodur. en azından konuştuğumuz bağlamda.

  wiki der ki: the original german title given by munch to his work was der schrei der natur and the norwegian title is skrik.

hesabın var mı? giriş yap