şükela:  tümü | bugün
 • chiwetel ejiofor, christopher eccleston ve stephen rea'den müteşekkil bir kadrosu bulunan, 7 bölümlük bbc dizisi.

  ingiltere'nin büyük şuç şebekelerinden birinin lideri, 18 yıla mahkûm edildiği hâlde, esrarengiz bir şekilde 2 yıl yattıktan sonra kraliyet affından yararlandırılır ve 5 yıl hüküm giyen yeğeniyle birlikte salıverilir. ancak, tahliyesinin gecesinde öldürülür. dizi, polis güçlerinin bir yandan, mafya üyelerinin diğer yandan affın ve cinayetin ardındaki sır perdesini aralamaya çalışması üzerine kurulu. ejiofor polis; eccleston ise mafya tarafında. rea'ye ise rastlayamadım. ya da rastladım ama dikkat etmedim. zira karakteri biraz gizemliymiş.

  diziye, dram yönü ağır(elbette bir bbc dizisinden beklenecek şekilde) bir suç-gizem yapımı diyebiliriz. son sahneden anladığım kadarıyla da taraflar arasındaki çizgi belirgin bir şekilde çizilmeyecek.

  bir çatışma esnasında başından vurulan, buna bağlı olarak hafızasının belli bir bölümünü yitiren ve aylarca görevinden uzak kalan komiser(ya da müfettiş neyse artık) gabriel, dönüşü akabinde bu davayla karşılanır. beri tarafta, mafyada orta üstü bir kademede bulunan bede ise bir yandan kendine bir çıkış yolu yaratıp, bir yandan da alzheimer hastası karısıyla ilgilenirken eski liderin öldürülüşü ve şebekenin hâlihazırdaki liderinin kayıplara karışmasıyla sarsılır.

  ilk bölüm itibarıyle, ben tatmin oldum şansal. gerçi, bu adamların oynadığını görünce zaten tatmin olmaya hazırdım ya, neyse...
 • yine bbc yine atmosferi mükemmel, gerçekçi ve nitelikli bir polisiye drama. tıpkı bir gece ansızın spooks, luther, sherlock ...
 • izlediğim en garip akışlardan birine sahip olan dizi. iyi mi kötü mü karar veremedim sözlük
 • başta yavaş ilerlese de sonlara doğru coşan bbc dizisi. drama/polisiye/suç dizisi arayanlar için birebir. üstelik de 7 bölümde nihai sona erişiyor.