şükela:  tümü | bugün
 • 24 haziran 2016'da vizyona girecekmiş. bence hiç girmesin. izlemeden on üzerinden iki veriyorum. böyle de ön yargılıyımdır*.
 • tipik bir "tek mekanda geçen korku filmi" benzerleri nelerdi hatırlayalım : atm, open water, frozen vs..bu tür tek mekanda geçen korku filmlerinde mantık hataları çok olur. izleyip göreceğiz.

  edit: gayet güzel filmmiş.
 • her ne kadar hayatta kalma temalı klasik köpek balığı korku - gerilim filmi olsa da sinemada izlemeyi düşünüyorum. demek ki her malın bir müşterisi vardır lafı doğruymuş. boktan da olsa, ki şimdiden böyle bir ön yargıda bulunmak ne kadar doğru tartışılır, seviyorum böyle filmleri.
  edit: an itibarı ile sinemada keyifle izlemiş olduğum film. türü sevenlerin izlemesini tavsiye ederim.
 • film nasil olur, sonuc neye benzer bilemem elbette ama das gibin bir fragmani olan filmdir.

  https://www.youtube.com/watch?v=vpope-_42as
 • kötü bir film olacakmış gibi duruyor. ama beni meraklandırdı da aynı zamanda.
 • fragmandan anlaşıldığına göre olaylar şöyle gelişecek;

  spoiler

  hanım kızımız şehirden sıkılacak, belki kötü şeyler yaşayacak, belki de sadece eğlenmek için çok uzak bir yere tatile gidecek.
  orada hayvan kadar "dikkat! köpek balığı çıkabilir" yazmasına rağmen salaklık yapıp denize girip sörf yapacak.
  orada 2 erkekle tanışacak, sohbet edecekler ama sonra köpek balığı bu erkekleri yiyecek.
  kızımız denizde tek başına. köpek balığı etrafında geziyor. kimse kurtarmayacak onu. plan yapacak.
  derken gerilimli anlar yaşanacak sıkça. en nihayetinde kadın, balığı öldürecek ve karaya yaralı bir şekilde ayak basacak. bir daha da denize girmeye tenezzül etmeyecek.
  erkeklerin ölüp kadının hayatta kalması bu döneme gayet uygun. artık kadın kahramanlı filmler sıkça çekiliyor. eskiden olsa kadını harcayıp erkeği kahramanlaştırırlardı. yani blake lively'nin karakteri finalde ölmeyecektir. bunun da bir nedeni stüdyoların mutlu son takıntısı.
  bu tür filmlerin altmetni hep sıkıntılı oluyor. bakalım bu filmin altmetninde neler bulacağız (komünizm korkusu? cinsiyetçilik? kadın düşmanlığı?)

  spoiler
 • 2. trailerı ile umutlandıran film. tür olarak biraz klişe kabul ama köpekbalıklarının başrol olduğu belgeseller bile bünyede heyecan yaratmaya yetiyor. son birkaç yılda sharknado gibi örneklerle karikatürize hale getirilen köpekbalığı filmlerine eski itibarını kazandırır belki.
 • fragmanından sonra söyleyebilirim ki sırf nefis okyanus görüntüleri için sinemada izleyeceğim filmdir. kötü olmasına rağmen the reef de güzel görüntülere sahipti.
 • --- spoiler ---

  film yukardaki arkadaş gibi altmetin arayanları boş geçmemiş. tabi kendi çapında ama olsun ben notumu düşeyim. uzakta hamile anne gibi duran adalar blake'in hamile annesi (sörfe giderken hamile olduğunu öğrendiği an çekilen foto) suyun ortasında gelgitle ortaya çıkan kayalıklar da bebeğin doğumu. blake de bu kayalıklarda anne karnındaki fetus gibi bekleyip yeniden doguyor. dogum anı zaten hacıyatmazın zinciri - göbek kordonu ilişkisini çözemeyen bu işleri bıraksın gitsin şahan izlesin. köpekbalığında neyi sembolleştirmişler derseniz tabiyki kızı zorla med schoola geri döndürmeye çalışan babası olacak o mendebur üzerinden tüm baskıcı ataerkil düzen. filmde ölenlerin alayının erkek olması da dikkat çekici. yani kısaca blake annesinin ölümünden sonra burada (mehikolunun plaja geldiklerinde this is paradise repliğine dikkat) annesi gibi savaşçı olarak yeniden doğuyor.
  bu arada gönderme var selam çakmışçılar için* dubanın üstündeki sahne ve jawsın sonu benzerliğine dikkat çekerim.

  --- spoiler ---
 • ilginç bi şekilde blake lively'li kamera arkası görüntüleriyle pazarlanmaya çalışılan film.

  (bkz: reserved)