şükela:  tümü | bugün
305 entry daha
 • iyi ama aldığı ödülleri ve övgüleri hak etmeyen film
  eğer bu senenin en iyi filmi buysa...
 • son dönem ödüllü bütün main stream filmler gibi, mesaj kaygılı ve abartılı politically correct duruşlu bir film. direkt bunun üzerine çalışılmış ve aldığı ödüllerde gösteriyor ki amaca ulaşılmış.

  sinema anlamında çok yoruma girmeyeceğim. sinematografi , müzik, görüntü, dönem atmosferi , efekt ,kurgu elbette iyi. oyunculuk başarılı. yani teknik açıdan kusuru yok . bunlar zaten bu imkan ve bütçelerle artık bu filmlerin olmazsa olmazı.

  ama trend olan politik gündemden pay alacağız diye bu kadar direkt, izleyici yi embesil yerine koyan fazlaca didaktik söylem, sahne ve içerik olunca çok samimiyetsiz bir görüntü oluşuyor. her filmin bir mesajı olabilir, didaktikte olabilir bir film. ama sanat dediğimiz şey işte burada bunu nasıl yaptığınla ortaya çıkıyor. ilkokul talebesi tadında neredeyse heceleyerek izleyiciye politik doğruculuk yapılınca can sıkıyor.

  tersten bir deniz kızı/adam hikayesi ile ; farklılıkları sevelim, homofobi kötüdür, ırkçılık yani maalesef kötüdür, kadınlar eziliyor, sevgi her zaman herşeyi yener , ruslar hem ahmak hem düşman, wasp amerikalı-ordu kötücüldür vs. mesajlarını bizi de geri zekalı yerine koyarak tepemizden boca eden bir film bu. çocuk animasyonunun bir tık yukarısı.

  bir de elbette fantazi ve sürreal bir yapım. ama bu masal anlatıyoruz diye mantık hataları serbestiyeti vermez. filmler fantastikte olabilir ama genel olay örgüsünün silsile bir mantığı vardır. burada tek tek sıralamaya gerek olmayan böyle sıkıntılı yanları da vardı filmin.

  kötü film mi... değil ama vasat /vasat altı düzeyde bir film. politik doğruculuktan nemalanma samimiyetsizliği ise onu daha dibe çekiyor.
 • oskar aldığını film bittikten sonra öğrendim. bilsem gitmezdim. yaratık predator'dan esinlenmiş, hikayenin akışı avatar'dan, ortam ve müzikler amelie'den.

  amerikan aksanıyla rusça konuşan ruslar var. rusların konuyla pek alakası yok. rusların yerine cia, fbi, bbc, tgrt falan koysan da olur yani. madem rus koyuyorsun konuyu adam gibi bağla. hem de gerçek rus bul. amarika'da 3.5 milyon rus yaşıyor. topla 3 tanesini koy.

  sağır olmayan dilsiz var. rusça konuşan adam bulamayan yönetmen uğraşmak istememiş. işaret dili bilen en az 2-3 kişi bulması gerekecek kadın sağır olsa.

  zenci mahallesinde beyazdan korkan zenci var.

  havluyla waterproof olan kapı var.

  labirent filmiyle pek alakası yok.
 • kamera arkası görüntüleri https://www.youtube.com/watch?v=uj2di7sdrte
 • engelli olmanın bir eksiklik olduğunu kendisine hissettirilen bir toplumda bir çok şeyi eksik yaşayan elisa nin.. (olm duygu yoğunluğum çok yüksek. izleyenler anlamıştır. sadece ilk yarıdaki o konuş(ama)malar için izlemeye değer olduğunu düşündüm. bir insanın engelinin olmasi onu insan olmaktan eksik kilmaz. --- spoiler ---

  giles: [interpreting elisa] when he looks at me, the way he looks at me... he does not know, what ı lack... or - how - ı am incomplete. he sees me, for what ı - am, as ı am. he's happy - to see me. every time. every day. now, ı can either save him... or let him die.
  --- spoiler ---
 • yorumlar yüzünden düşük beklentiyle gittiğimden memnun ayrıldığım film. bence de oscar alması saçma fakat gömüldüğü kadar da değil.