şükela:  tümü | bugün
12 entry daha
 • e. annie proulx‘un aynı adı taşıyan pulitzer ödüllü romanından sinemaya uyarlanan 2001 yapımı film.

  kevin spacey, julianne moore, judi dench ve cate blanchett gibi isimlerin de yer aldığı güçlü bir oyuncu kadrosuna sahip olan film, newfoundland'da (kanada) geçiyor. (en çok brassed off adlı filmdeki rolüyle zihnimde yer eden pete postlethwaite (1946–2011) de gayet ilginç bir oyuncu.)

  film hakkında pek çok şey söylenebilir. ama benim ilgimi daha çok küçük kasaba hayatlarına has yerel ilişkilerin (ya da kültürün) niteliği çekti. öyle zannediyorum ki, modernite (daha pek çok "overrated" fikir ve imaj ile birlikte) şehir hayatını da özendiriyor ve insanlar hayatı yakalamanın ve dünyayı anlamanın yolunun büyük şehirlerde yaşamaktan geçtiğini düşünme eğiliminde oluyorlar. halbuki böyle bir bakış “anlama” fonksiyonuna tek yönlü yaklaşıyor olması itibariyle epey problemli. zira her anlama çabasında, bir anlamaya çalışan (özne), bir de anlaşılmaya çalışılan (nesne) vardır. bu nedenle de, farklı özneler, aynı nesneyi farklı şekillerde algılayabilir, aynı nesneye farklı anlamlar yükleyebilirler. bu durum, özneyi bilmeden nesneyi anlamanın mümkün olamayacağı anlamına geliyor.

  bir insanın dedelerinin yaşadığı yerlere gitmesi, oralarda yaşanan hayatı ve kültürü tanıması, daha önce o yerlerde hiç bulunmamış olsa bile, yaptığı kimi şeyleri neden yaptığı, kimi konulara neden belli bir şekilde yaklaşma eğilimi olduğu konusunda kişiye hayata neden belli bir şekilde baktığı konusunda önemli ipuçları sunabilir. zira kültürü üreten insan olduğu gibi, bunun tersi de geçerlidir, ve kendini ve geçmişini sorgulamayan bir insan, aklına estiğinde “ben öyle yapmayı/düşünmeyi tercih ediyorum” derken aslında bilinçli bir tercihin çok uzağında olduğunu fark edemeyebilir.

  film hakkında daha detaylı bilgi için bkz.: http://en.wikipedia.org/…i/the_shipping_news_(film)

  kanada yapımı diğer filmler için bkz: http://www.imdb.com/list/bddzo-bnnnq/

  tema:
  (bkz: popüler kültür /@derinsular)
2 entry daha