şükela:  tümü | bugün
 • michael jordan'ın 1989 senesinde cleveland cavaliers'e attıgı son saniye şutuna verilen ad.

  1989 dogu konferansı ilk tur son macında bitime 4 saniye kala michael jordan attıgı sayıyla takımını öne gecirir, hemen mola alan cleveland craig ehlo ile kolay bi turnike atar ve bitime 1.8 saniye kala 100-99 öne gecer.
  chicago mola alır ve topu sag taraftan michael jordan'a cıkarırlar.jordan topu 2 kişiye ragmen kazanır iceri dogru girer ve şut atmak icin yukselmeye başladıgında onla beraber yükselen craig ehlo yere inmiştir..ve michael jordan şutu atar chicago'yu 101-100 galip getirir.basket sonrası craig ehlo kendini yere atar michael jordan'ın sevincini görüntelemek isteyen fotografcılar ve chicago bulls oyuncuları dışında herkes kendini ehlo gibi yere bırakmıştı.
 • nba tv de surekli olarak "michael at the foul line, shot on ehlo, great, bulls win" diyerek gosterilen sut. jordan in zafer sevinci gorulmeye degerdir.
 • bu şutun vukuu bulduğu malum maçta, majesteleri 44 sayı 9 ribount ve 6 asistlik şahane bir performans vermiştir.
 • michael jordan bu seride cleveland'a kar$ı 39.3 sayı 6.8 ribaund 5.9 assist ile oynamı$.

  cleveland cavaliers'ın en büyük özelligi michael jordan'ın en nba'deki en nefret ettigi takım olmasıydı o dönem..
 • sürekli jeneriklerde gösterilen ama aslında ait olduğu maçın gidişatını pek temsil etmeyen efsane sayı. ilgili maçın tamamı, hatta son 2 3 dakikası izlendiğinde clevelandın aslında maçta daha ağır bastığı ve chicagoda jordan dışında direnen pek kimsenin olmadığı görülüyor. pippen grant gibi oyuncular maç boyu ortada yok, jordan takımı resmen tek başına ayakta tutuyor, bir ara takımının son 24 sayısının 18ini attığını ekranın altında yazıyla söylüyorlar. hele son 6 saniyede craig ehlo bir turnikeyle takımını son 3 saniyeye 1 sayı önde sokuyor ve jordan mola aldığında bütün salon neredeyse turu geçtiklerine,işin bittiğine emin gibi. ve moladan sonra jordana top aldırma gibi bir hata yapıyorlar, mj de salonu susturan sayıyı yapıyor. maçı izleyince garip olan bir şey de cleveland maçı kaybedince salondaki homurtu ve sevinçten çıldırmış chicagolular arasındaki tezat; jeneriklerde spikerler o kadar yaygara yapmış ki insan şut girince büyük bir coşku bekliyor salonda, ama çıt çıkmıyor, ıslık filan da yok, sadece sessizlik. bu arada nba tv 15 senelik maçın arasına öyle bir reklam koydu ki insan çıldırabilir; hele son 3 dakikada saniye başı çıkan aptal nba reklamları nba tvnin show tv kanal d den farkının olmadığını gösterdi.
 • bu şutun atıldığı maçta majesteleri 44 sayısının 30'unu 2. yarıda kaydetmiştir.
 • shoot edilen potanın tersindeki potanın altından yapılan meşhur çekimde michael jordan’ın sevinçle zıplaması ile craig ehlo’nun üzüntüyle kendini yere atması aynı anda ve karede görünür ve ilk izleyişte komik şekilde jordan’ın ehlo’nun suratına ayağını vurduğu yanılsamasını yaratır.
 • aynı zamanda bir lights out bölümü.