şükela:  tümü | bugün
 • sozlukte basliginin acilmamis olmasina cok sasirdim acikcasi. birlesmis milletler'in aslinda kisisel hatalar, stratejiler yuzunden ne sikim bir yapi oldugunu bir kez daha gosteriyor film. bence izlenmeli; ki imdb puan da 7,6. oy sayisi az gerci ama ben de olsam 6/10 verirdim sanirim.

  --spoiler olabilir--

  yalniz film sonunda rene faulques denen herifi "fransa'nin en onurlu lejyonerlerinden" diye tanitmak nasil malliktir ya. he yani fransa'dan en fazla bu tip parayla adam olduren tipler cikar anlaminda olsa neyse de..

  tabi izlerken aklima sik sik srebrenica ve ruanda katliamlari da geldi. yine birlesmis milletlerin sikik isleri yuzunden olanlar...
 • aksiyon ve saldırının kesintisiz sürdüğü, haftaiçi akşam eğlencesidir.

  --- spoiler ---

  sanat bağlamında yüksek beklenti ve içerik barındırmamakla birlikte seyirciye diplomasi dilinin ne kadar kaypak bir zeminde olduğunu ve koltuk sevdasının insanları töhmet altında bırakan bir zavallılık barındırmakla birlikte masum insanları kaderine terk edilmenin hikayesini anlatıldığın gerçek bir olaya, 1961 yılında 150 kadar irlanda askerinin kongo'ya bm kapsamında gönderilmesi, dayanan eserdir.
  --- spoiler ---
 • iki saatime mal olan filmimsi. böyle güzel bir konu usta ellerde çok daha iyi işlenebilirdi. film baştan sonra adeta acemilik kokuyor.
 • 1960'da kongo'ya barış gücü olarak bm adına gönderilen acemi irlandalı birlikle fransa devleti destekli paralı askerler arası çatışmalar konu alınıyor. bm'nin idari ve operasyonel zaaflarını; çatışmaların arkasındaki emperyal motivasyonları güzel özetlemişler.
 • filmi izlerken bu ne lan irlandalılar kendi ordularını yüceltmek için propaganda filmi mi çekmiş derken, gerçekten 100 adam 1500 kişiye günlerce direnip tek bir zayiat vermeden eve dönmüş. tabi döndükten sonra yerin dibine sokulmuşlar neden teslim oldular diye ama kim olsa o komutanın yerinde aynı kararı verirdi. sonuçta onları göt gibi ortada bırakan bir bm var ortada ve bu bm'nin yediği ilk nane değil. ruanda,somali,bosna hangi birisini sayacaksın.
 • netflixim boşa akmasın diye izlemeye çalıştığım filmimsi şey. mantık sınırlarını zorlamıştır.
 • irlanda ordusunun ne kadar korkak askerlerden meydana geldiğini gösteren film; yazıklar olsun.