• sonu ağlayacak kadar güzeldi. mükemmel ya belki de serinin en güzel kitabı
  • orijinal dilde olanının dil ve anlatımı inanılmaz ağır olan kitap. türkçesi nasıl bilmiyorum ama ingilizcesi gerçekten katlanılabilecek gibi değil. hiçbir şekilde akmıyor. diğer yazar arkadaşlar yine iyi dayanmışlar. ben 50. sayfada bıraktım ki yarım bıraktığım kitap sayısı çok çok azdır.

umarım bir yiğit meydana çıkar ve bu kitabın filmini çekmeye karar verir.
  • şahane kitap.
    evet, biraz zor ilerliyor ama nihayetinde bitiyor.
    iyi ki okumuşum dediğim ender kitaplardan...
  • bir yandan elflerin, insanların soyağacını inceleyerek bir yandan sürekli arda'nın, beleriand'ın, orta dünya'nın haritalarına bakarak lotr soundtrackler'i eşliğinde okuyup bitirmeye muvaffak olduğum orta dünyanın kutsal kitabı. okumak için neden bu kadar beklemişim dedirtti.
  • (bkz: the silmarillion)

ya insan bir oturur düşünür. acaba "bu kadar efsane bir kitabın başlığı önceden açılmamış mıdır?" der. uçurun gitsin.
  • tüm stokları tükenen kitap. hobbit bitmek üzere, yüzüklerin efendisi tek cilt versiyonu arkadaşım getiriyor, kısmetse yarın elimde. silmarillion'u da bari ben alayım dedim ama bir türlü bulamıyorum. her yerde stok tükenmiş. zaten geç kaldık orta dünya'ya, bir de kitap aramakla uğraşıyoruz :(
  • bu kitap kesinlikle kalın kapaklı ve içinde soyağaçları, haritalar ve ünlü ressamların resimleri ile süslenip satılmalıdır. tam bir koleksiyonluk kitap.

bir de "orta dünya tarihi" adlı bir külliyat vardır. 12 bölüm ve 3 ciltten oluşmaktadır fakat türkçe olarak bulunmamaktadır.

https://www.tolkien.co.uk/…r-tolkien-9780008259846/

ıthaki bu seriyi ozel basım ve sınırlı sayıda piyasaya sürse eminim alan çok olur ve ikinci el piyasasını inanılmaz canlandırır.
  • sevgili ithaki hâlâ yeniden basmadığı için okuyamadığım kitap. ikinci elde piyasası 100 200 liraya çıkmış, basın da alıp okuyalım artık he.
  • orta dünya'nın yaratılış destanı niteliğindeki kitaptır. ayrıca okurken 1.çağ haritası, elf soyu listesi ve valar soyu listesi ile birlikte okunmazsa olayların sarpa saracağı kitaptır. tolkien'in bir filolog olmasından ötürü yapay bir dil olan elf dilini yaratması üzerine kitapta geçen nesnelerin,şahıs isimlerinin,mekan isimlerinin vs. isimlendirmeleri elf diline göre yapılmıştır.birbirine benzeyen birçok kelime bulunmaktadır. elf soyları buna örnektir:
    (bkz: noldor) (bkz: eldar)(bkz: sindar)(bkz: nandor)
    tavsiyem sindire sindire ve bağlantı kura kura okumaya çalışmaktır.
  • kardesim bassaniza su kitabi artik dedigim efsane.
    dunya klasiklerini hala su devirder bile bulamiyoruz yav. koleksiyoncular icin de guzel bir versiyon basin da alalim.
hesabın var mı? giriş yap