şükela:  tümü | bugün
 • içinde herkesin bilmediği gizli diyarların olduğu oyun. adım adım anlatmaya çalışacağım hata ile karşılaşırsanız iletebilirsiniz.

  1- yarattığınız bir simi, "willow creek" de bulunan "crick cabana" adlı eve yerleştirin veya orayı ziyaret edin.

  2- bu evin bahçesindeki nehrin kenarında diğerlerinden farklı bir ağaç var. bu ağaca gelip "view" seçeneğini seçin. bu işlemi, yeni bir seçenek çıkana kadar yapın. çıkan yeni seçeneği de başka bir seçenek çıkana kadar seçmeye devam edin. çıkan her yeni seçeneği seçtikten sonra ağaçta bir kovuk oluşacak. bu kovuğun üstüne gelip "explore" seçeneğini seçiniz. daha önceden keşfedilmişse eğer "travel to sylvan glade" sekmesini seçmeniz yeterli.

  3- siminiz ağaç kovuğundan içeri girdikten sonra bir dizi sekmeler çıkacak. bunlardan ilkinde "follow the sound". ikincisinde "follow the downstream". üçüncüsünde "enter the mist". dördüncüsünde ise "travel to glade" sekmesini seçiyoruz.

  burda bambaşka bir diyar çıkıyor karşımıza. pembe kayalar, gök kuşağı manzaralı şelale, berrak bir nehir, göl, çeşit çeşit çiçek ve meyveler.

  ee artık gerisi size kalmış.
 • neredeyse tüm the sims oyunlarını, istisnasız tüm ek paketleriyle oynamış biri olarak benim de söyleyeceklerim var. 'dude, get a life' dediğinizi duyar gibiyim, siktirin ordan.

  the sims 4'ü eski versiyonlarından en çok ayıran kısmı, simlerinizi yaratırken size inanılmaz detaylı bir opsiyon vermeleri. üstüne tıkladığınız her şeyi büyütüp küçültebilmeniz yaratılan simin bel inceliğinden, götünün göbeğinin büyüklüğüne her detayı size bırakmış olması eğlenceli olmuş. delice oynayan insanlara tavsiyem kas yoğunluğunu arttırmalarıdır. çünkü bu oyunda simler kilo almaya aşırı müsaitler ve kas yoğunluğu, bizim gibi tüm gün bilgisayar başında oturan ve 'computer whiz', 'best-selling author' kariyeri kasan simslerdeki anormal kilo artışını etkiliyor.

  build mode inanılmaz kolaylaşmış. menü ilk başta zor geliyorsa, styled rooms seçeneğini mutlaka deneyin. birbirinden farklı tarzda tasarlanmış odalar birbirine çok kolay yapıştırılabiliyor, keyfinize göre büyütüp küçültebiliyorsunuz. tüm bütçelere uygun fiyatlandırmalarıyla, mutfağından banyosuna ve hatta hobi odalarına kadar her türlü çeşit mevcut. ea evinizin her şeyi. geri kalan her şey için motherlode tabii ki!

  simslere karakter kazandırmak ve olabildiğine insana benzetmek için inanılmaz kasmışlar. aspirationlara uygun traitlerle oyunu daha kolay oynayabilirsiniz. mümkünse popularity aspirationı olan bir sime loner traiti vermeyin, üzülürsünüz. bro traiti olan bir sim party animal olursa çok tatlı oluyor mesela.

  kasaba çok kısıtlı. pleasantville'i demirbaşlarını çok özlüyorum. gerçi burada biraz sims 1'e ve 2'ye göz kırpmışlar belli ki. bella goth, mortimer goth kamberlerini, pleasantville'in meşhur fallikleri caliente ailesini, ve müzmin bekar don lothario'yu görebiliyorsunuz. rip jeff pleasant :(

  gezme tozma yerleri için bir şey diyemiyorum çünkü sims 3'ün yanında burası, 1876'dan beri oraya kimse gitmedi izbeliğinde kalıyor. muhtemelen ek paketleri götümüze sokabilmek için bizi 3 kafe bir spor salonuna mahkum ettiler yine.

  çocukların eğitimi eziyet olmuş. bir a student olabilmek size, en az 4 skillde ustalaşmak, sürekli ödev ve ekstra kredi çalışmaya mal oluyor. eskiden iki ödev yapınca honor roll'a giriliyordu. yedir içir büyüsün işte kafası kalmamış.

  teen dediğimiz ergen simlere eklenen bir özellik de şu. artık woohoo yapabiliyorlar. mass around diye nitelendirmeleri de manidar olmuş. :)

  datelerin ve partilerin detaylarını çok sevdim. plan an event seçeneğiyle telefondan ayarlama yaptığınız partilerde neler yapacağınızı tek tek size quest olarak veriyor. ne kadar quest tamamlarsanız buna karşılık medal alıyorsunuz ve bronze, golden medallar karşılığında family inventory'e ilginç hediyeler düşüyor.

  bulaşık makinesi bile koymayışları ve eşyaların ortalama 4 dakikada bir bozulması biraz kabus olmuş maalesef. bir de bir şeyler yer içerken aynı zamanda kitap okuyabiliyor, tv seyredebiliyor ve ellerinde tabakla aşırı hareket edebiliyorlar. dolayısıyla kitaplığa bardak tabak bırakma, yatak kenarına kola kutusu koyma gibi sikik bir özellik edinmişler. ev temizlemekten anam ağladı. temizlikçi de evin pislik derecesine göre fiyat veriyor.

  simsler ruh hallerine göre aşırı farklılık gösteriyor. güzel bir yemek, müzik dinleyen veya o gün kariyerinde başarılı bir gün geçiren bir sim, inspired ya da focus olabiliyor. böylece skilleri daha kolay öğrenmek mümkün.

  kısacası ek paketleri büyük bir heyecanla beklerken sosyal hayatımın ebesini bir kez daha sktiği için sims'e teşekkürlerimi sunuyorum. cuma gecesi uğraştığım şeye bak. allah belanızı versin.
 • multi tasking olayı tek kelime ile "olmuş".

  tabii ki her yeni sims serisinde olduğu gibi birçok eksiği var.
  eksiklik olarak mı adlandırsam, yoksa yeni düzeni mi karar veremediğim bir nokta ise evlilik ve ölüm olaylarıdır.

  şöyle ki; bilindiği gibi önceki sims serilerinde evlendiğimiz zaman aileye katılan gelin/damat bir miktar para ile gelirdi. yeni oyunda eğer ki birkaç kişilik bir aileden kız/erkek alırsanız yeni kişi don gömlek çıkıp geliyor.
  ölüm meselesinde de önceki serilerde ölen kişi değişen miktarlarda miras bırakırdı şimdi metelik yok!

  landgrab ailesini hepimiz biliriz, sims camiasının önde gelenlerindendir. tam bir üçkağıtçı olan mahallenin iti, puştu diyebileceğimiz fırıldak elemanım ile bu landgrab'lardan nancy denen hatunu ağıma çektim.
  hakkını vereyim çok iffetli kadınmış epey zorladı ama sonunda yelkenleri indirdi.

  bir vakit sonra kocasından boşandı bana yar oldu lakin ki kadın yanında çeyiz falan getirmedi. bu nedir ağalar beyler size soruyorum. ne cash ne eşya hiçbir şey yok. kariyeri vardır dedik oda yok anasını.
  kadın bildiğin bizim elimize bakıyor.

  neyse dedik gerekirse taş yeriz karımızı aç komayız maksat gönüller bir olsun, bu sefer de kadın yaşlı çıktı bildiğin. düğünden 1 gün sonra nine kıvamına geçti şansımı sikeydim.
  peki yıldım mı? yılmadım tabii.
  dedim ki "3-5 güne ölür gider mirası kalır ben de bi taze alır keyfime bakarım" nitekim 3-5 gün sonra öldü, öldü ama son şakasını yaptı da gitti. tek kuruş bırakmadan toprak olduğu yetmezmiş gibi bir de ruhu tebelleş oldu, her gece olmadık işler yapıyor.

  efendim işte duşa kabini mi bozmadı, ne bileyim televizyonu mu patlatmadı, tuvaleti mi tıkamadı...
  ulan 3 kuruş faydan yok bari zararın olmasın deget gari en sonunda netherworld'e salacağım ruhunu ama yaşanmışlıklarımız var diye tutuyorum saygımdan.
  öyle de efendi adamım işte...
 • öncelikle bölüm 1: #47446983

  yukarıdaki entryde de anlattığım gibi başka bir diyar daha var. sanki ben bulmuşum da üstüne yatıyormuşum gibi anlaşılmasını istemediğimden bir açıklama yapmam gerekiyor. geçtiğimiz aylarda bir video da tane tane anlatılmıştı. lakin daha sonra o video kaynağını kaybettim. bulamadım ve halen bir benzerini de bulamıyorum. o yüzden elimden geldiğince 2. bölümü anlatmaya çalışacağım.

  1- öncelikle siminizin handiness yani tamircilik yeteneğinin "10" olması gerekmektedir. eğer yeteneği 10 değilse ve de yükseltmenin zaman alacağını düşünürseniz onun da çaresi var. hile.

  hileyi ise şu şekilde giriyorsunuz: chat konsolonu ctrl+shift+c tuşlarına basararak açıyoruz. açılan pencereye ilk önce testingcheats true yazıp cheats koşullarını sağlıyoruz. bundan sonra stats.set_skill_level major_handiness 10 yazıyoruz. m ve h harfleri büyük yazılmalıdır. ve tamircilik özelliğiniz en yüksek seviyeye ulaşıyor.

  2- şimdi siminize "travel" komutunu vererek "oasis springs" e giderek "desert bloom" adlı parka giriyoruz.

  3- buraya girdiğinizde de testingcheats true komutunu yazmanız gerekiyor.

  4- parkın arka taraflarında bir mağara var. bu mağaranın girişine tahtalar çakılmış. siminize komut vererek bu tahta parçalarını kırıyorsunuz.

  5- ve mağaranız açılıyor. çıkan sekmelerden "take wide path" i seçiyoruz. açılan diğer sekmeden "climb ladder" i seçiyoruz. sonraki sekmeden "step onto the ledge" yi seçiyoruz. ve son olarak "travel to grotto" sekmesini seçerek mağaraya giriyoruz.

  6- burada bizi, patates, mantar gibi sebzeler bekliyor. ve tabi ki ileride bir ölü simi canlandırmaya yarayacak balığı da burada tutabiliyorsunuz. kristaller de çok işinize yarayacak demedi demeyin.

  ee artık gerisi size kalmış.

  edit: yüzlerce mesaj geldi. evet daha bildiğim bir çok şey var bu oyunla ilgili. fırsat buldukça yazacam hepsini.
  şaka lan şaka ne mesajı. önce ki entryimde de aklınıza takılan bir şey olursa yeşillendirin demiştim. demek ki bilal"e anlatır gibi anlattığım için kimsenin aklına bir şey takılmamış. azcık sosyalleşseydik ne var ki canım.
 • korsan olarak olabildiğince sorunsuz oynamak için aşağıdaki adımların izlenebileceği oyun.

  ilk olarak oyunun 3dm ve skidrow versiyonları mevcut. ben 3dm'yi indirdim ama aşağıdaki adımlar her ikisi için de geçerli.

  1- oyunu ve v3 crack dosyasını indiriyoruz.

  2- https://www.origin.com/en-ie/store/ adresinden sağ üstte bulunan ''download origin''e tıklayıp origini indirdikten sonra yine aynı siteden ''register'' a girerek sahte bir origin hesabı açıyoruz.

  3- virüs programınızı ya kapatın ya da istisna olarak oyunun kurulu olduğu yeri seçin ki crack silinmesin. windows güvenlik duvarını da denetim masasına girdikten sonra solda bir programın veya özelliğin windows güvenlik duvarını aşmasına izin vere girin başka bir programa izin ver oyunu nereye kurduysanız orayı gösterip launcher'ı seçin.

  4- crack dosyasını indirdikten sonra rar'dan çıkartın ve çıkan update klasörünün içindeki iki klasörü kopyalayıp oyunun kurulu klasörünün içine yapıştırın.

  5- crack klasöründekileri de game/bin klasörüne atın.

  6- oyunun kurulu olduğu yerde __ınstaller\vc\vc2013\redist e girip ''vcredist_x64'' ve ''vcredist_x86'' yı sırayla yükleyin.

  7- origini açın ve sol üstte origin-go offline seçeneğini seçin.

  8- sims4launcher'a sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştırın.

  9- eğer oyun açılıcak gibi olup ''unable start...'' hatası alıyorsanız bilgisayar isminiz\documents(belgelerim)\electronic arts\the sims 4 e girip ''options'' isimli dosyaya sağ tıklayıp not defteri ile açın ctrl+f yapıp aramaya fullscreen yazın ve ordaki değer 1 ise onu 0 yapın ve kaydedin.

  10- oyuna girdiğiniz zaman oyun pencere modunda açılıcak bunu ise oyunda sağ üstte üç noktaya tıklayıp/game options/display type:fullscreen yaparak tam ekran yapabilirsiniz.

  11- sansür ve travel sorunu çözümü için game\bin\ts4.par dosyasının ismini the.sims.4.launcher.par yapın.

  12- oyundan atma çözümü ise the sims 4 launcher'a sağ tik atıp özellikleri açın, genel öz niteliklerden salt okunura tik atın.

  13- uyumluluğu açıp uyumluluk modunu da aktif ediyoruz. (windows xp service pack 3)

  14- oyun dili bulgarca ise ingilizce yapmak için c:\program files (x86)\the sıms 4 deluxe edition\data\client gidin daha sonra client klasöründeki strings_eng_us.package dışında bütün strings packageleri silin.

  15- son olarak origin'den application settings/origin in game'e tıklayıp enable origin in game seçeneğindeki tik'i kaldırın. ayrıca oyundaki options/others bölümünden online access'teki tik'i kaldırın.

  eğer adımları eksiksiz uygularsanız oyunu açma, oyundan atma, dil sorunu gibi şeylerin olmaması lazım. ama siz yine de travel yapmaktan biraz uzak durup evinizle ilgilenin. en azından travel öncesi save almayı unutmayın. şu an için bulunan bütün çözümler bu şekilde daha sorunsuz oynamak için crack v4'ü beklemek zorundayız.

  edit: v4 crack: http://www.dosya.tc/server34/siviky/v4.rar.html

  update 2: http://s3.dosya.tc/…rver27/5sfhvd/updatev2.rar.html

  edit 2: v5 crack: http://ul.to/chxbakwj

  sadece crack 5'i yüklemeniz yeterli, linkleri ise sorun olur eski dosyayı yüklemeniz gerekir diye kaldırmadım.

  edit 3: crack 5'i yüklemeden önce adını the.sims.4.launcher.par yaptığımız dosyayı silin.

  crack v5 ile oyun sorunsuz hale geldi arkadaşlar, travel, siyah ekran, sansür sorunlarının hiçbiri yok, ben 3 saat civarı normal bir şekilde oynadım.

  edit 4: crack v6: http://www14.zippyshare.com/v/97975073/file.html (rar şifresi: torrent-oyun.com)
 • havuzu olmayacak oyun. hadi onu anladım da toddler niye yok lan, ben onları çok seviyordum?? bi de koymuş 300 lira gibi hayvani fiyatı, "yükleme ekranı olacak bik bik" diyor. sikerim ben o yükleme ekranını. ya olm beni delirtmeyin. sikik sikik şeyler yapıyorsunuz. allah bilir havuz da toddler da ek paketlerle gelecek onların da tanesi 400 lira falan olur. insanları gerizekalı yerine koymak nedir lan? toddler'ı çıkarmak ne? o değil de havuzdan ne istediniz? zalimsiniz.

  "havuz yok ama hamileleri giydirebileceksiniz ihi ihi" siktir git. zaten hamile olduğu iki gün lan, giyinse ne olur giyinmese ne olur. yok kasabalar artık geniş bir dünya, yok oyun kısa sürede açılacak... bakın geriliyorum, bunun için toddler'ın çıkması mı gerekirdi amk? ne yapayım boktan kasabanı senin havuz filan olmadıktan sonra? sen diğer oyunlarda bulunan ve dolayısıyla bu oyunda da "zorunlu" olarak bulunması gereken şeyleri çıkarıp bunun karşılığında da hamileleri giydirmek gibi boktan bir hadiseyi bana bir lütufmuş gibi sunuyorsan bu terliksi hayvanlık gibi oluyor, kusura bakma.

  o son toddler'ı çıkarmayacaktınız, alın o hamile kıyafetlerini de havuzunuza sokun.
 • dedelerinin mezar taşını okuyamayan simlere sahip olduğum oyun.

  yaklaşık 1 yıldır sürekli olarak oynadığım bir ailem vardı. artık siz deyin 5 ben diyeyim 9-10 kuşaktır devam eden bir soy.
  haliyle arazilerinin bir bölümü de mezarlıktan oluşuyor.
  bu mezarlığın kapısı,ölen birisinin ardından durmaksızın gözyaşı dökmesinler diye,fi tarihinden beri kilitlidir.

  dün akşam oynarken yeni jenerasyona bir kabir ziyareti yapmalarını salık verdim. atasını bilmeyen nesilden fayda gelmez hesabı...
  ancak kabir ziyareti esnasında fark ettim ki bizim mezar taşlarındaki isimler yok olmuş.
  "mourn" seçeneğini seçtiğim zaman ise sim'lerden gelen tepki "bir şey yazmıyor ne okuyalım amk" şeklinde.

  ahahahha resmen bir gecede cahil kaldık
 • serinin başından beri olan, düzgün bakılmayan bebekleri almaya gelen kadının yine olup olmayacağını merak ettiğim oyundur. inşallah ölmüştür. donuk karı.
 • eveeet, gelelim biraz da ilk izlenimlere:

  artılar:

  -herkesin dediği gibi, karakter oluşturma ekranı müthiş. o memeler öyle güzel büyüyor ki anlatamam. oyunun en iyi tarafı bence bu.

  -çok fazla değişen parça olduğu için (araba sanki aq) sokaktaki insanlar da hep birbirinden farklı. genelde götü göbeği salmış kadınlar var sokaklarda ama güzellere rastlamak da mümkün.

  -eskisi gibi çok boş değil sokaklar. insan kaynıyor. karı kız kesmeye bile çıkılır yani.

  -diyalog çeşitliliği çok artmış. bayağı konuşuluyor. yemek yerken, televizyon izlerken falan da konuşma çok iyi olmuş.

  -duygu olayı fena değil ama bir süre sonra sıkıyor.

  -grafikler çok hoşuma gitti benim. değişik bir havası var.

  -hazır odalar güzel olmuş.

  -kamera kontrollerine alışınca pratik oluyor.

  eksiler:

  -herkes eşya çeşitliliği falan az demiş ama klasik vanilla sims bu. bu seri hep böyleydi. ek paketsiz sims'ten fazla bir şey beklememek gerekiyor. ama olsun,yine de büyük bir eksi bu. havuz,araba falan pek sevmezdim ben ama olmalıydı.

  -sokağın karşısındaki komşunuza giderken bile yükleme ekranı geliyor. bu kadarını beklemiyordum. hemen karşısı la,elini uzatsan değecek neredeyse ama bekliyoruz boş boş.

  -halka açık alanlar çok az. bir tane park, 1 kafe, 1 kütüphane falan filan. dışarı çıkası gelmiyor insanın. en büyük eksilerinden biri bu. eve tıkılı kalıyorsunuz hep.

  -meslek sayısı çok az. ileride artar ama.

  -şu uyku meselesi hala çok can sıkıcı. iş-yemek-uyku üçgeninde geçiyor günler hep. sadece izinli olduğun günlerde bir şeyler yapabiliyorsun. tamam, gerçekçi duruyor ama bari oyunda stressiz olsun hayat.

  -10 dakika sonra bir amacınız kalmıyor. her şey rutine biniyor.

  -hazır odaların yönünü değiştiremedim ben. belki vardır.

  -fatura çok geliyor amk. tek kişilik ev, ışıklar otomatik aç-kapa, 383 simoloen fatura geldi. kaçak elektrik dlc'si lazım.

  yani genel olarak durum böyle. öyle itin götüne sokulacak bir oyun değil ama iyi de değil. benim oynama nedenim karakter çeşitliliği ve grafikleri. yoksa sims 3'ten eksiği var fazlası yok. deneyip kararınızı verin diyeceğim ama gidip 200 lira bayılmayın bu oyuna. hak etmiyor o parayı.

  az önce sokaktan geçen bir kadını hamile bıraktım. çocuk eğer güzel olursa alırım yanıma ikisini de. yoksa atarım sokağa. işsizim zaten, zor geçiniyorum. faturalar da belimi büktü. ama karı da az orospu değilmiş. yolda herkese laf attım, o geldi yanaştı bir tek. devir kötü, kolla götü.

  ekleme: ek paketlerle efsane olur bu oyun. yazıyorum buraya şimdiden.