şükela:  tümü | bugün
 • eminem'in ikinci albümüdür. fakat ticari başarısı bu albümle olduğu için ilk albümü olarak kabul edilir. 1999 yılında çıkmıştır.

  her ne kadar "my name is" şarkısı çok meşhur olsa da ondan daha güzelleri de vardır albümde.

  şarkı listesi şöyle

  1. public service announcement (jeff bass ile düet)
  2. my name is dr. dre
  3. guilty conscience (dr. dre ile düet) dr. dre, eminem
  4. brain damage marky & jeff bass, eminem
  5. paul (paul rosenberg tarafından performe edildi)
  6. if i had (kristie abete ile düet) marky & jeff bass, eminem
  7. 97' bonnie & clyde marky & jeff bass, eminem
  8. bitch (zoe winkler tarafından performe edildi)
  9. role model dr. dre, mel-man
  10. lounge (marky bass ile düet)
  11. my fault marky & jeff bass, eminem
  12. ken kaniff (marky bass ile düet)
  13. cum on everybody (dina rae ile düet) marky & jeff bass, eminem
  14. rock bottom marky & jeff bass
  15. just don't give a fuck marky & jeff bass, eminem
  16. soap (royce da 5'9" & jeff bass tarafından performe edildi)
  17. as the world turns marky & jeff bass, eminem
  18. i'm shady marky & jeff bass, eminem
  19. bad meets evil (royce da 5'9" ile düet) marky & jeff bass, eminem
  20. still don't give a fuck marky & jeff bass, eminem

  kaynak: wikipedia
 • yıllar sonra bile zevkle dinlenebilen eminem albümü.
 • eminem'in değer görmeyen ama efsane olan albümüdür. eminem'in eski albümleri nedense değer görmüyor insanlarda mı sıkıntı var bende mi anlamadım.
 • yayınlanmadan önce promosyon amaçlı bir versiyonunun sınırlı sayıda medya patronuna "eminem - unmastered sequence" ismiyle yollandığını öğrendiğim albüm. tabi azılı bir slim shady lp hayranı olarak bu haberi alır almaz albümü de buldum. bundan sonrasını hastaları okusun.

  tracklist'i şu şekilde

  1. my name is: 2.verse'te farklı sözler mevcut.
  2. my conscience: şarkı ismi değişik, 2.hikayede kullanılan elektro gitarın sesi eminem'in bölümlerinde daha yüksek.
  3. if i had: aynı. değişiklik yok
  4. public service announcement: aynı. değişiklik yok.
  5. i'm shady: aynı. değişiklik yok.
  6. brain damage: aynı. değişiklik yok.
  7. when bad meets evil: orjinaline göre farklı bir beat. özellikle çok tatlı bir lead mevcut. bunu tekrar mixlerken kaldırmışlar. giriş farklı. aynı şekilde bazı sözlerde de farklılıklar var. bu şarkının bir de çok daha farklı bir beate sahip ilk versiyonu vardır, kötü bir kayıt ama hastası varsa yeşillendirsin göndereyim.
  8. just don't give a fuck: ep'de yer alan versiyonun tekrar mixlenmiş hali. hassas kulaklar farklı dokunuşlar ve eklemeleri farkedecektir. yine de lp'de yer alan versiyon candır, bir tanedir, geliyor gönlümün efendisidir.
  9. lounge (skit): aynı. değişiklik yok.
  10. my fault: aynı. sadece şarkı biterken fade out lp'deki göre daha uzun tutulmuş.
  11. just the two of us: ep'dekinin aynısı. sadece tekrar mixlenmiş. kulağa daha temiz geliyor.
  12. c'mon everybody: isim değişik. lp'deki versiyondan farkı sonunda nakarat tekrar etmiyor.
  13. as the world turns: farklı intro, farklı beat. lp'de tekrar mixlemişler. melodi aynı ama enstürmanlar değişmiş.
  14. low down, dirty: aynı beat, sözler de aynı. sadece 2.verse'te outsidaz yerine dirty dozen denmiş. vokaller tekrar kaydedilmiş, beat yeniden mixlenmiş. kulağa daha temiz geliyor.
  15. no one's iller: tamamen farklı beat. ep'deki versiyon da tatlıdır ama bu da hoş olmuş. hem daha kaliteli bir mix.
  16. take the world with me: bu albüme özgü başka bir yerde yayınlanmamış bir parça. lp de yer alabilecek kalitede değilmiş zaten ki orda kullanmamışlar.
  17. murder, murder: ep'deki en özel şarkılardan biriydi. tekrar mixlenmiş. eklenen kemanlara dayanarak söylüyorum dr. dre hayvanı mixlemiş sanırsam. underground bir eserken, kaliteli bir albüm şarkısı olmuş. slim shady lp'de yer verseler sırıtmazdı. tabi bunun için başka bir şarkıdan vazgeçmeleri gerekirdi.

  orjinal cd'sini sırf albüm kitapçığını koklamak için aldığım slim shady lp'nin bu ilk tasarlanmış halini bulmak ve dinleyebilmek benim için çok özeldi. sizler için de öyle olacağına inanıyorsanız yeşillendirmeniz yeter.
 • eminem'in kendisi olduğu, detroit gettolarından gelen fakir eminem'i hissedebildiğiniz, bana sorarsanız albüm olarak eminem'in magnum opus'u. böylesine eşsiz bir yeteneğe bu sektörün hayvanı dr. dre'nin yaptığı dokunuş mükemmel bir sonuç yaratmıştır. her şarkısını keyifle dinlerim.

  *

  albüme girmeden önce eminem ve dr. dre'nin durumundan da bahsetmek istiyorum çünkü bu albüm iki hip hop yıldızının kariyerini kurtarmıştır. eminem ilk albümü infinite'in başarısız olması sonucu az daha intihar ediyordu. fakat toparlanıp slim shady ep'yi çıkardı. bu sürede los angeles'ta biraz daha kendini tanıtabilmek adına rap olimpiyatlarına katıldı. burada ikinci olan ve bundan dolayı sinirlenen eminem yine de bir müzik firmasının çalışanları tarafından keşfedilir ve cd'sini bu çalışanlardan birisine verir. bu firma jimmy iovine'in ceo'su olduğu interscope records'tur.

  diğer yandan dr. dre, 2pac ve geçtiğimiz günlerde 28 yıllık hapis cezası onanan suge knight yavşağı ile çalıştığı death row records'tan ayrılıp interscope records çatısı altında kendi müzik yapım firmasını (aftermath) kurar. firmanın ilk albümü dr. dre presents aftermath, been there done that şarkısı dışında hayal kırıklığı olmuş, bu derlemede yer alan şarkıcıların neredeyse tamamı piyasadan silinip gitmiştir. dre bu sefer gücünü nas'ın liderliğinde yer alan foxy brown, az ve nature'dan oluşan the firm grubu için trackmasters ile birleştirir. yaptıkları the firm ismindeki bu albüm de olumsuz tepkiler alınca aftermath'in durumu ve dre'nin kariyeri sorgulanmaya başlar, sonuçta ana akım müziğe yapılan geçiş denemeleri olumsuz karşılanmıştır. patron jimmy iovine eminem'in ep'sini dre'ye dinletince dr. dre şok olur ve eminem'in derhal bulunmasını emreder.

  böylece dr. dre ve eminem albüm hazırlıklarına başlar. hatta albümdeki my name is şarkısı tanıştıkları gün stüdyoda yaptıkları ilk kayıttır. eminem bu kaydın ya tamam ya devam niteliğinde olduğunu söyler. ikili birbiriyle çok çabuk anlaşır ve şubat 99'da albümü çıkartırlar. bu albüm hem dr. dre hem de eminem için ya tamam ya devam albümüdür, başarısız olması durumunda ikisi de piyasadan silinecekti. fakat tam tersi oldu, albüm tüm müzik kritikleri tarafından övgülere mazhar olmuştu. bunun da yarattığı olumlu itme gücü ile 2000'e yaklaşırken dr. dre 2001 albümünü de çıkartınca bu iki efsane tüm dünyaya mal olan müzisyenler haline geldiler.

  *

  bu, eminem show ve the marshall mathers lp birbirinden iyi albümlerdir ve rapçimizin en iyi eserleridir.. sonraki yıllarda uyuşturucu sorunları ve 3 senelik bir emeklilik sonucu her ne kadar spesifik olarak like toy soldiers, when i'm gone, rap god, space bound, love the way you lie, killshot gibi şahane parçalar çıkarsa da albüm olarak bu üçünü geçebilecek bir şey ortaya koyamamıştır. kamikaze, recovery, mmlp2 bunlar iyi albümler olsa da yukarıda yazdıklarımın seviyesine çıkamazlar.

  bakın bu albümde 14 şarkı 6 kesit var. bu 14 şarkının hepsi hem söz hem müzik olarak üst düzeylerde, filler denen tarzdan yok, fazla düet yapılmayarak sadece eminem'e odaklanmamız sağlanmış, ticari kaygı ağır basmıyor ve o güne kadar görülmemiş bir tarz var (slim shady).

  bu yüzden bu albüm eminem'in albümlerini sıralarsak ya 1 numaradır, ya da diğer yazdığım iki albüm ile paylaşır sırayı.
 • kesitleri (skit) dinlediğinizde bu skitlerin albüm için kritik bağlaçlar olduğunu anlayabileceğiniz albüm.
 • çıkışının 20. yılı vesilesiyle kaleme alınan bir yazı şuradan okunabilir.
 • dün albümün expanded sürümü yayınlandı. bu sürümde fazladan 10 parça var. 3 tanesi (greg, hazardous youth ve get you mad) zaten albümün deluxe sürümünde yer alan parçalardı. dr.dre ortaklığı içeren bad guys always die, will smith'in wild wild west filmi için yapılmış.

  diğer parçalar da halı hazırda var olan şarkıların acapella, sözsüz versiyonları. yalnız guilty conscience şarkısının radyo versiyonunda nakarat farklı.

  ilk haberi aldığımda beklentim low down dirty, till hell freezes over gibi şarkıların yer alması idi. ama telif hakları. birçok film şarkılarının dijital ortamda bulunamadığı göz önünde bulundurulursa ben yine de sırf bad guys always die artık spotify'da bulunduğu için eminem ve dr. dre'ye teşekkür edeyim buradan.