şükela:  tümü | bugün sorunsallar (2)
1374 entry daha
  • (bkz: overrated) bir dizidir... ve objektif olarak tüm zamanların en iyisi değildir.

uzun bir aradan sonra çok sevdiğim ilk sezonunu izlerken dahi kendi kendisinin parodisi hissine kapıldım resmen, evet zamanında çok güzel geliyordu ama 2021 yılında tekrar izleyince çok fazla sıkıntılı ve hele üçüncü sezondan sonrası aşırı boring as hell, leşş amk gibi gözüküyor.

öncelikle belirteyim bence de "ilk sezonu" 2015'e veya 2016'ya kadar favori sezonumdu. ama işte o sıralar yayınlanan fargo 2. sezon senaryo olarak bunun ilk sezonunu çok aşan bir boyutta iş olarak çıktı. the sopranos ilk sezon karamazov kardeşler'se fargo 2. sezon ecinniler'di amk. ve ecinniler >> karamazov kardeşler.

bütün olarak o zaman da başarılı gelmiyordu zaten bana. normal klasikler olarak boardwalk empire olsun, breaking bad olsun, the wire olsun, mad men olsun... yani tüm bu diziler çok daha fazla sezonu çok daha fazla senaryo kusursuzluğuyla getirdiler. karakter dramasını the sopranos'un aksine psikanaliz saçmalıklarla kafa sikmeden sundular. yani bu inkar edilemez, zaten overrated olma buradan başlıyor çoğu izleyici gelip the sopranos bunlardan daha iyi diyor. ya bir siktirin gidin demek en doğrusu.

gelgelelim 2017 sonrasına... bence esas dizi devrimi bu dönem yaşandı. tabii ki ekşide, sağda solda the sopranos en iyisi yeahhh, tüm netflix dizilerini tokatlar yeahh çekenlerin bu dönem dizilerini izlediğini hiç mi hiç sanmıyorum. senaryo ve sinematografi olarak kusursuza yakındı belki birçok dizi 2017'ye kadar ama 2017'de auteur tv denebilecek komplike yapılı diziler bambaşka bir boyuta çıktı ve sayıca giderek artıyorlar.(bkz: #118613455) her bir bölüm dizaynı, o bölümlerdeki detay seviyesi, her bir diyalog hatta patriot gibi işlerdeki her bir müzik parçası birleşince öyle bişey ortaya çıkarıyorlar ki 20-30 defa izlenebilir işler çıkıyor.

yani the sopranos açıkça 2017 sonrası dizilerle aynı ligde değil. çok daha aşağı bir seviyede. ve burada kastedilen ilk üç sezon. ilk üçten sonrasını ben diziden saymıyorum bile, steve buscemi gibi nice kıral oyuncuyu harcayan boş beleş bir iş. tabii ki herkes isyan edecek. etmeleri normal çünkü benim kadar dizi sektörüne hakim değiller. ekşideki eski cnbc-e dizilerini övüp netflix dizilerini yeren dinazorlar ayrı tarafa, hayatında sadece beş dizi izleyip çok biliyormuş gibi konuşan gençler diğer tarafa.
  • ansızın en sevdiğim sahnelerinden biriyle aklıma düşen eser.

https://youtu.be/qmfhsts8wc4