şükela:  tümü | bugün
 • projede tilda swinton, tom burke ve richard ayoade kadrodan bazı isimler.

  devam filminde de robert pattinson ismi geçiyor, ayrıca.
 • dünya prömiyerini sundance film festivali’nde yapan ve jüri büyük ödülü’nü kazanan 2019 yılı yapımı joanna hogg filmi. fragmanı için buradan bakınız.
  https://www.youtube.com/…_continue=26&v=t9al2nc0vzy
 • yılın en iyi filmlerinden biri adı altında yine yılın en duygusuz, en sıkıcı, monoton ve eylemsiz filmini izledik. allah belasını versin vaktimizi çalan böyle filmlerin.
 • yönetmenlik koltuğunda joanna hogg'un yer aldığı 2019 yapımı film.

  film, dünya prömiyerini bu sene gerçekleştirilen 15. sundance film festivali'nde yapmış ve burada "jüri büyük ödülü"nü kazanmıştı.

  filmin ülkemizdeki ilk gösterimi ise 13-22 eylül 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan if istanbul 2019'da olacak.

  utangaç ve hırslı bir film öğrencisi, bir sanatçı olarak kendini keşfetmeye başlarken bir yandan da karizmatik ama güvenilmez bir adam ile ilişkisini yürütmeye çalışır. korumacı annesine endişeli arkadaşlarına rağmen hayallerini neredeyse mahvedecek olan bu duygusal ve yıpratıcı ilişkiye gittikçe kendini kaptırır. ünlü yazar-yönetmen joanna hogg genç bir sanatçının esrarengiz ve kişisel portresini, tutkulu duygular ve kesin bir estetik ile birleştirerek rüya gibi bir ilk aşk hikayesi anlatıyor.
 • dün izlediğim ve oldukça beğendiğim sanat filmi. huzurlu bir haftasonu akşamında sorunlu bir ilişki izlemek isterseniz bu film tam size göre.
  tilda swinton ve kızı honor swinton byrne filmde de anne kızı oynuyorlar...
  film tek ödülünü sundance film festivali'nde almıştır.
  thesouvenir
 • kötü bir film. tilda naapsın? kızının*oyunculuğunun anasına yetişmesi için pek çok fırını ziyaret etmesi lazım. karizmaya yetişmesi zaten namümkün. meryl ve kızındaki durumun aynısı. neyse film kötü yani. o kadar da heveslenmiştim kadroya falan bakıp. ikincisi de çekildi sanırım ve o da kötü olacak muhakkak bu yönetmenle. *
 • guzel fotograflarin ard arda konulmasi sanki. karakterlerin motivasyonlarini dogru duzgun anlayamiyorsun sanki.
 • cogu elestirmenin "2019'un en iyi filmleri" listesine soktugu icin seyrettigim filmlerden biri oldu. yukaridaki yorumlardan da tahmin edebileceginiz gibi elestirmenlerin sevip seyircilerin nefret ettigi bir eser. film, kisaca bir eroinman ile ask yasayan sanat ogrencisi bir kizi anlatiyor. yonetmenin bizzat kendi hayatindan esinledigi bir hikayeymis.

  buraya kadar olan bilgiler ve fragmandan goreceginiz bolca replik, bu filmin nesini bunca sikici yapti diye dusundurtebilir. (sahsen ben o merakla izledim) joanna hogg kasitli olarak monoton (kamera cekimleri bile sabit), daginik ve duygusal cikislarin olmadigi bir film cekmeye calismis. kurgusu da filmi seyretmeyi zorlastiran etkenlerden biri.

  fakat bununla birlikte hikaye dramatik. filmde ayrilik, olum, hayal kirikliklari hatta bomba var. buna ragmen izlerken uykunuz geliyor. elbette sinema tarihi trajik olaylarin duragan olarak anlatildigi filmlerle dolu. ama bu filmde digerlerinden farkli olarak bolca replik var. yani karakterler dilini yutmus gibi on dakikada bir kelime soylemiyor, aksine virvir konusuyorlar. olan biten her sey de son derece acik ve anlasilir. ve her sey kronolojik olarak ilerliyor. ayrica bolca muzik kullanimi da var. yine de film cok sikici. iste bu filmin sirri budur.
 • joanna hogg yönetmenliğinde çekilmiş 2019 yılının en iyi filmlerinden biri. hikaye uyuşturucu bağımlılığı olan manipülatif ve baskın karakterli bir adam ile sinema okulunda okuyan pasif karakterli bir kadının ilişkisini anlatıyor. "sorunlu bir ilişki nasıl olur?" sorusuna cevap verilirken filmi bitirdiğinizde hissizliğe kapılmanız son derece mümkün. filmin çekimleri de oldukça şahane şiddetle öneriyorum. bu arada hikayenin devam filmi de gelecekmiş beklemedeyiz.

  --- spoiler ---

  hikayenin bu kadar açık olmasının yanında seksin ilişkilerindeki en büyük dinamiklerden biri olduğunu görmeden anlıyoruz bu da ne kadar ustalıklı çekildiğinin kanıtıdır bence.

  --- spoiler ---
 • klasik bir aşk hikayesini anlatan ingiliz filmi.

  --- spoiler ---

  sorunlu ilişki denmiş. sorunsuz ilişki var mı? asıl soru, karşımızdaki kişinin kusurlarını nasıl görüyoruz? adamın uyuşturucu kullanıyor olması uçlarda bir örnek olabilir ama büyük çerçeveye baktığımızda klasik bir ilişki görüyoruz. ilişkinin temel dinamiği doğal olarak aşk. aşkla birlikte seksin de ilişkinin itici güçlerinden birisi olduğu işlenmiş filmde. onun dışında, julie'nin adamda gördüğü hoşuna gitmeyen yanları, çiftin kısa süreliğine arasının bozulmasına yol açıyor. adamın julie'ye cevabı, kendisinin de julie'de beğenmediği yanları görmesi oluyor. buna benzer birkaç sahne daha izliyoruz filmde. adam sürekli iyi görünmek zorundaymışım gibi hissediyorum ve bu beni rahatsız ediyor diyor. iyi görünmüyor olabilirim ama iyiyim diyor. julie de bu konuda huzursuzluk duymadığını, içinin rahat olduğunu belirtiyor. bana kalırsa ikisi de yalan söylüyor. ilişkinin devamı için üç maymunu oynamak gerektiği vurgulanıyor filmde. adamın hırsızlık yapması, uyuşturucu müptelası olması vs aşkın gücüyle görmezden geliniyor.

  --- spoiler ---

  aşkın gücüne fazla bel bağlıyoruz bence. aşk güzel ediyor her şeyi diyor ya ezginin günlüğü delice zeytin'de. öyle olmuyor her zaman. her koyun kendi bacağından asılıyor. aşk dünyanın en güzel duygusu ama önce kendimizi sevmemiz gerekiyor. kendimizi sevmediğimizde, bizi sevene dahi zarar veriyoruz. kendimizi sevmek değil, sevmemek bencilce aslında. bizi sevene rağmen, bu bencilliğe devam ediyoruz. hayatın herkes için zor olduğu düşüncesini unutuyoruz.