şükela:  tümü | bugün
 • guns n rosesın 1993 de cıkardığı punk coverlarından olusan album.
 • axl rose'un piyasaya çıktıktan 4 ay kadar sonra adının nasıl konulduğunu açıkladığı albüm. axl grubun toplu halde colorado'daki bir dağ evinde use your illusion için beste çalışmaları yaptığı sırada geçen bir olay nedeniyle bu son albümlerine spaghetti incident dendiğini söylemiştir. şöyledir ki, uzun ve yorucu bir geceden sonra bu güzel insanlardan oluşan grup sabaha karşı yatarlar. ilk uyanan duff mckagan olur. aşağı inip buzdolabını açar ve sadece önceki geceden kalmış bir spagetti görür. alır ve yer. biraz sonra uyanan izzy stradlin dolabı açar ve biraz arandıktan sonra duff'a dönüp, spagettisini görüp görmediğini sorar. duff yediğini söyleyince ateşli bir tartışma çıkar. izzy özel olarak ayırdığını, saygısızlık ettiğini falan söyler, duff da "ne lan bi spagetti için gak guk ediyorsun. yenisini yaptırırız" falan der. ama izzy "ben bir gece beklemiş spagetti istiyordum. özellikle bıraktım, hede hödö" der olay bayağı büyür. hatta axl o röportajda izzy'nin o tartışmadan sonra ilk kez gruptan ayrılmak istediğini söylediğini aktarmıştı

  yani guns tarihinde önemsiz gibi görünen, önemli bir andır bu. öyle hor görmeyin. sevin
 • böyle bir albümün çıkacağına dair ilk ipuçlarını axl tokyo dome konserinde "bu şarkının adı attitude ve bunu yeni çıkaracağımız punk cover albümüne koymayı düşünüyoruz" diyerek vermişti. mükemmel bir albümdür ama gözlerimiz yine izzy'i (chosen one diye okuyun) aramaz mı, arar.

  tabii ki* (bkz: ahmet san)
 • isminin nerden geldiği konusunda bir farklı yorum da şöyledir...

  steven adler in buzdolabındaki spagettiyi duff ın bitirmesi üzerine oldukça sinirlenir.
  daha sonra başka sebeplerden de grubun diğer elemanlarıyla iyice arası açılan steven adler, mahkemede hakimin grubun diğer elemanlarıyla arasında sorunun ne olduğunu sorması üzerine "there was the sphagetti incident..." diye cümleye başlamasıyla hakim "the spaghetti incident?" şeklinde cevap verir. bu sırada mahkeme salonunda bulunan diğer elemanlar kopmaktadır. ismin sonundaki soru işareti de buradan gelmektedir zaten
  yani albümün isminin asıl yazılışı aynen böyledir : "the spaghetti incident?"
 • hakkının yendiğini düşündüğüm çok sağlam bir punk albümü. buick makane, human being, down on the farm, ain't it fun gibi yorumlar orijinalleriyle rahatlıkla kapışır.
 • guns n rosesın çıkan son albümüdür. görüp görebileceğimiz de odur kanımca. yazık oldu gül gibi gruba peh.
 • tr. vakayı spagetti.

  guns n' roses'ın tamamen 1970'ler sonu-1980'ler başı punk ve glam rock coverlarından oluşan beşinci ve son albümü. en doğru yazılışı "the spaghetti incident?"tır. bu albüm çıktıktan sonra grup girdiği fetret devrine iyice bir saplanıp kalmış, bir daha da belini doğrultamamış, dağılmıştır.

  albümdeki şarkıların çoğu daha sonra gruptan ayrılacak olan izzy stradlin ile beraber use your illusion çalışmaları sırasında kaydedilmişti ancak izzy'nin gidişinden sonra onun çaldığı kısımlar yeni gitarist gilby clarke ile yeniden kaydedildi. use your illusion döneminde kaydedilen şarkıların aslında use your illusion paketi içinde üçüncü ve hatta dördüncü disk olarak satışa çıkarılması düşünülüyordu ancak bu gerçekleşmedi; bunun yerine gilby clarke'ın gelişiyle 1992'de grup ellerinde kalan bu şarkıları bir ep olarak piyasaya çıkartmak için hazırlandı ancak sonra kadar değiştirip ep yerine tam teşekküllü albüm yapmaya ve bunun için de birkaç şarkı daha kaydetmeye karar verdiler.

  guns n' roses'ın axl ve biraz da izzy'nin vokallerinin ön planda olduğu eski sound'unun aksine albümdeki şarkıların çoğunda duff mckagan vokallerde ön plandaydı, ain't it fun isimli şarkıda ise hanoi rocks solisti michael monroe konuk şarkıcı olarak axl'a eşlik etti. aslında en başta izzy ve axl*hanoi rocks'ın beer and cigarette şarkısını da albüme koymayı düşünmüşlerdi ancak bu da gerçekleşemedi.

  albüm slash, duff mckagan ve matt sorum ile kaydedilen son guns n' roses albümü, gilby clarke'ın da grup ile kaydettiği ilk ve son albümdü. albümde yer alan şarkılardan sadece since i don't have you'ya klip çekilmiştir.

  eğer biraz kişisel yorum katarsam, bu albüm için diğer guns n' roses albüm çalışmalarına göre daha bir "hadi kanka gel haftasonu bizim evde bi albüm kaydedelim, aralarda da içer sıçar eğleniriz" havasındadır diyebilirim. en önemli eksik ise izzy'nin vokallerdeki ve ritim gitardaki yokluğudur: slash kendine has, pek cızırtılı ve pek sağlam, ancak yanında izzy olmadan o eski tadı veremeyen gitar tonuyla öyle kalakalmıştır ortalıkta ve izzy'nin sololardaki desteğinden yoksundur. bellidir ki gilby ne kadar istese de dolduramamıştır izzy'nin yerini. ancak yine de belirtmek gerekir ki bu bir guns n' roses albümüdür ve guns n' roses da bu alemdeki son rock n' roll efsanesidir; bundan dolayı da guns'ın eski kadrosu tarafından üretilmiş her materyal efsanevi olma hakkını elinde bulundurur. böyle fazlaca överek aslında dandik olan bir albümü kendimce yüceltmeye çalıştığımı da düşünmeyin: gerçekten çok iyi bir albüm bu, sadece izzy'nin eksikliği kendini fazlaca belli ediyor ve kayıtlardaki hava biraz daha "kanka yauğğ" modunda. ancak bu son söylediğim çok da kafaya takılacak bir şey değil, şarkıların orijinallerini dinlediğinizde grup üyelerinin albümdeki şarkıları sanki kendileri yazmışlar gibi içtenlik ve doğallık ile icra ettiklerini ve şarkılara orijinallerine göre çok şeyler katmış olduklarını fark ediyorsunuz.

  bana kalırsa albümdeki eserlerin hepsi dinlendikçe güzelleşiyorlar, oldukça akılda kalıcı ve zevk vericiler. ancak benim en beğendiğim üçlü since i don't have you, ain't it fun ve hair of the dog oldu. bunların yanında you can't put your arms around a memory, new rose, raw power, buick mackane, attitude ve geriye kalan diğer şarkılar da hiç fena değiller. bir tek albümün sonuna hidden track olarak eklenen look at your game girl ömür boyu hapse mahkum edilen meczup bir katile ait olduğu* ve genel manada guns sound'u ile pek bir alakası olmadığı için biraz tuhaf durmuş. sansasyon mu hedeflenmiştir, nedir bilemedim.

  özetler isek, fazlaca dinlenesi, "ah ulan, bir zamanlar guns n' roses vardı ulan" deyip hüzünlenilesi, sonra da albümün coşkulu havası sebebiyle bu düşüncelerden bir anda arınılıp yeniden kafa sallamaya geri dönülesi bir albümdür bu. alın veya indirin, onlarca kere de dinleyin. sıkılmadınız mı? sıkılana kadar, bokunu çıkartana kadar dinleyin o zaman. ben 7-8 aydır dinlemekteyim, hala da sıkılmadım, açıyorum dinliyorum baştan sona.
 • kapağı çok mide bulandırıcıydı diye hatırlıyordum, baktım, doğru hatırlıyormuşum. çok sevdiğim makarnadan bayağı uzun süre ayrı kalmıştım bu kapak yüzünden. albüme gelince gazdır, hair of the dog tekrar tekrar dinlenesidir.