aynı isimde "the spy (dizi)" başlığı da var
  • the dreamers filminde dinlememle aşık olduğum kullanıcı adım olan muhteşem the doors şarkısı.
    matthew, ısabella’nın odasında casusluk yaparken daha iyi bir şarkı düşünülemezdi.
  • hikaye anlatırken tek pencereden bakıldığında sıkılan, diğer pencereleri arayan biri olarak beni ilk bölümümde sıkça soru işaretlerinde bırakmış pencere aratmıştır. zaman geçsin diye ülke isimlerinden bağımsız izlenebilecek türden bir dizi.

sahca boran için ise komedi geçmişi bu rolde bence işine yaramış, 6 ayda ajan olan zeki ama eğitimi olmayan bir adamı canlandırıyor yani bond hareketleri gormek saçma olurdu.
  • konuya ilgim olmamasına rağmen kısa sürede bitirdiğim sürükleyici dizi. sacha baron cohen in aslında bir komedyen olduğunu öğrendim ve çok şaşırdım. gerçek bir oyunculuk dersi vermiş dizide. gerçek eli cohen'e değil ama sacha baron'un canlandırdığı eli'ye üzüldüm ben.
  • oldukça iyi işlenmiş sürükleyici bir mini dizi. tavsiye olunur
  • israil'li ajan eli cohen'in hayatını ele alan harika bir netflix mini dizisi.
  • nasıl çaktırmadan! yanlı dizi yapılırı izledik. ve bunu o kadar güzel yapmışlarki bitirince boşluğa düşebilirsiniz, devam etsin isteyebilirsiniz. narcos’un 2. sezon finali gibi kaldım çünkü sizi akışa sokarak taraf seçmeye zorlayıp bunu benimsetip, tek yönlü yapması seçeneksiz bırakıyor. bir tarafta ordu bir tarafta bikini kızlar ve sivil halk gibi gösterip bir tarafın atış bile yapmadan diğer tarafın uçaklarla bombalamasını normal gösterecek kadar taraflı. neyse bunu da suriler düşünsün. boğaz sahnesinde istanbul ve ezan sahnesinde yanlış okunması gibi sıkıntılar da yok değil. yine de tarih dizisi olarak güzel kurgulanmış sahneler ve kaliteli oyunculuklara şahit oluyoruz.
  • dün akşam iş çıkışı otobuste başlayıp gece evde 6 bölümü birden izlediğim dizidir. sahneler mekanlar ve o zamanın havası dizide gayet güzel işlenmiş, açıkçası çerezlik izlenebilecek bir dizi.

zeki bir adam izliyorsunuz, 10 üzerinden / 8.3 tür puanım. ve izlemeyenlere tavsiyedir.
  • dizi genel anlamda başarılı, elbette israil uslu çocuk araplar boklu çocuk güzellemesi inkar edilemez.

dikkatimi çekip beni kalbimden vuran nokta şuydu; dizide siyah beyaz denebilecek kadar renksiz anlar kadar çok renkli anlara rastlıyoruz. fazla romantik bi kafam olduğundan mıdır nedir bende uyandırdığı his; bazı anların renkleri vardır, bazı anlarsa sadece siyah beyazdır.
  • bu dizi sayesinde ajanlığın messi’si, jordan’ı eli cohen dünyaya açıldı. öncelikle la casa de papel gibi saçmalık dolu diziler sezonlarca sürerken, böyle bir hikayeye 6 bölüm çok kısa olmuş. düşünün; bir yahudi ajan, düşman ülkenin içine sızarak savunma bakan yardımcılığına kadar geliyor. dünya tarihinde bundan daha etkileyici bir hikaye çok azdır. o yoldaki binlerce detay çok daha etkili işlenebilirdi. mesela adam “o kadar kamel oldum ki, cohen için rol yapmak zorunda kalıyorum” demiş. bu psikoloji çok daha derin anlatılmalıydı

bunun dışında diziden ve gerçekteki yansımasından çıkarılacak ders; bilim ve çalışmak her zaman içi boş milliyetçiliği yener. israil bunun en güzel örneği. işgalcidir (dünyada işgalci olmamış ülke çok azdır), acımasızdır vs. onları geçiyorum ama 60-70 yıl önce sıfırdan kurulan avuç içi kadar bir ülke, tüm arap coğrafyasını şu anda parmağında oynatıyor. çünkü çok çalışkanlar ve rehberleri bilim. koltuğu, parayı, gücü, seksi, içkiyi değil; ülkelerini, vatanlarını seviyorlar. her şeyi ülkelerinin istikbali için yapıyorlar. atatürk işte bunu yapmak istemişti. “dininizi istediğiniz gibi yaşayın ama devlet işlerine karıştırmayın” / “vatanını en çok seven görevini en iyi yapandır” gibi şeyler demişti. bunları biz değil israil uyguladı ve şu anda bizim kişi başına düşen milli gelirimiz 8 bin, israil’in ise 38 bin dolar. söyleyeceklerim bu kadar
  • gerçekten tartışmasız efsane mini dizilerden biri. son bölümü kıyamayarak izliyorsun. hafta sonu için kaliteli zaman. umarım bi oturuşta bitirmezsin :)
hesabın var mı? giriş yap