• olumcul bir virusun tum dunyayi yamulttugu stephen king eseri
 • her biri 90 dk olan 4 bolumden olusan tv dizisi. iyi bir roman uyarlamasi. basrollerde gary sinise, rob lowe gibi unluler de mevcut. oldukca sinir bozucu oldugu soylenebilir. bazi konularda usa hukumetinin sansurunden iyi kactigi da belli. karakterler yerli yerine oturmus. tabi 6 saat olunca da detaylar doya doya anlatilmis.
 • bir yanda 109 yasindaki ihtiyar mother abigail
  bir yanda yasi belirsiz, cehennemden gelme randall flagg

  bir biyolojik silah tesisinde olan sizintidan sonra usa da 1000 kisilik bir insan toplulugu kalir. bunlar vebadan etkilenmemektedirler. bir kismi ruyalarinda mother abigail tarafindan cagirilirken, digerleri de daha ruyalarinda randall flagg tarafindan kolelestirilmislerdir. mother abigailin cocuklarinin ayakta durmalari* gerekmektedir. roman bastan sona detaylari ile vebanin gelisini, ruyalari, ihaneti ve the stand i anlatir. klasik mitolojik ogeleri ile klasik amerikali imajini birlestiren bir fantazi korku masalidir.
 • (bkz: sars)
 • stephen kingin en uzun romanlarından birisi, yayınevine ilk yollandığında, yazara "bu kadar uzun roman basamayız" denmiş, stephen king tarafından kesilip biçilmiş versiyonu piyasaya çıkmıştır. nitekim aradan yıllar geçip de king'in hemen her romanı bestseller olduğunda, sürümden kazanmak için ilk hali "uncut edition" şeklinde basılmıştır.
  romanın kendisi, gerçekten çok fazla isim ve mekan içerdiği, arada karakterlerin bol bol felsefi iç konuşmalarına yer verdiği için hakikaten bazıları tarafından sıkıcı bulunabilir. eğer çok zorlarsa tavsiyem kasıp okumaya devam etmeniz ya da gerçekten gereksiz gördüğünüz kısımları "birazcık" atlayarak bitirmenizdir. çünkü kurgu ve detayların bütünleyiciliği gerçekten çok, çok başarılıdır, hele karakter iç dünyaları ve tasvirleri müthiştir. bir nadine cross vardır ki orada, siyah-beyaz tutam tutam saçlarıyla hala rüyalarıma girer. ayrıca randall flagge yer veriyor olması da kara kule hayranlarını coşturur, ihya eder, vs. mini dizi halindeki filmi toplam 6 saat kadardır, kanımca çok başarılı olmasa da, bir kitaba genelde bu kadar uzun ve detaylı film çekilmediği için bulursanız mutlaka izleyin derim.
 • istanbul'da bilimum korsan cd satıcılarında bulabileceginiz 6 cd'lik film. özellikle randall flaggrolündeki eleman tam bir karizma abidesi. seyredin, seyrettirin.
 • king'in filme de cekilmis bir romani. tüm king uyarlamalarinin (hayvan mezarligi haric) ne kadar hayal kirikligi yarattigi asikardir. bir dvd club'de tesadüfen gozume cok severek defalarca okudugum mahser'in filmi carpinca ayni seyleri dusundum. ancak 3 er cd'lik 2 paketten olustugunu duyunca sasirdim. uzun olan bir romani tam aktarabilmek icin 6 cd'lik film yapmislar bravo dedim. eve goturdum seyrettim. izlenimlerim:

  -karakterleri guzel aktarmislar. hemen hepsi kafamda canlandirdigim gibiydi. (sisman ve sivilceli cocuk sisman degildi sadece)
  -hikaye filme birebir aktarilmisti
  -kimi karakterlerin ortaya cikislari degistirilmisti. mesela nadine ile new york'ta parkta karsilasiyorlardi
  -olaylarin gelisimi va farkli karakterlerin yansitilmasi cok basariliydi.
  -ama kimi olaylari 12 cd olmasin diye pas gecmek zorunda kalmislar
  -kritik sahnelerde kamera acilari bile kitapta yazdigi gibi.

  sonuçta sevdim ben, tavsiye de ederim king hayranlarina.
 • on yil onceki sabir ve metanet seviyemle bile romanini sikilmadan okuyabildigim halde, film versiyonun 4 uncu cd'sinde kirarim bu salgini diye haykiri$ima hala $a$tigim stephen king hikayesi ..
 • 6 cd'de gelen beyazperde uyarlaması insanın sabır sınırlarını zorlayan bir yapımdır. stephen king atmosferik piyasa roman yazma konusunda başarılı olsa da sinema sanatından hiçbir şey anlamadığı bu yapım ile bir kez daha kanıtlanmıştır. zira, kitaptaki atmosferi kesinlikle veremeyen, inanılmaz sıkıcı ve sonunda yaklaşık 6 saatlik bir zaman kaybından başka bir şey hissettiremeyen bir yapımdır.

  stephen king'in bu sinema kabızlığına bir başka örnek ise, stanley kubrick'in çektiği shining'in romanını beş paralık ettiğini iddia edip bi skime benzemeyen bir versiyonunu da kendisi çekmesidir.

  bir çok karakter için romandaki tariflerine uyan aktörler seçilmişse de oyunculukları ekranda son derece sıkıcıdır ve de özellikle randall flagg'in hayat bulduğu aktöre bakarak daha komik birini bulamazlar mıydı? dedirtir.

  6.cd'nin de sonuna gelip film bittiği zaman inanılamaz bir sevinç yaratır.

  roman ile film arasındaki farklılıklardan başka bir tanesi de, romanda, nick'in kasabanın birinde karşılaştığı bir kızla seviştikten sonra kız bir kez daha istediği halde nick istemeyince kızın sinirlenip cazgırlık yapması ve nick'in ona tokat atıp geride bırakması olarak aktarılırken kısımlar filmde vuku bulmamaktadır, sevişme sahnesi yoktur.
hesabın var mı? giriş yap