şükela:  tümü | bugün soru sor
  • jack london'ın büyülü gerçekçilik'e selam yolladığı bir romanı. jack amcanın en ilginç ve en sürükleyici kitaplarından olduğu halde bu kadar az biliniyor olması bir gariptir. türkçeye yıldızlar korsanı diye çevrilmiş.
  • kanımca jack london'ın en iyi eseridir.

london bu kitapta beyaz dişleriyle okurun kaba etlerini öyle bir ısırır ki feleği şaşar insanın.

bir adalet kitabıdır, ortak tarihte hep acı çeken ruhun neden huzura eremediğini anlatır.
  • yanılmıyorsam romanın kahramanı hücreye atılan bir mahkum ve burada ilginç işkencelere maruz kalıyor. kendisine gömlek adı verilen ve yüz üstü yatırılarak sırtından korse tarzı bir yöntemle bağlanarak nefessiz kalmasına neden olan bir işkenceye (tabi orada bu bir cezalandırma yolu) tabii tutulur. bu işkenceler sırasında trans haline geçerek ilginç yer ve zamanlardaki karakterleri yaşar. ilk başlarda anlam veremediği bu durum bir süre sonra hoşuna gitmeye başlar yaptığı araştırmalarda da trans halinde iken bulunduğu karakterlerin gerçekten de var olduğunu (roman gerçekliğinde tabii ki) keşfeder okuması çok zevkli ve sürükleyici bir kitap olmasının yanı sıra, insanda acaba mı yok canım olmaz öyle şey düşüncelerini oluşturur. martin edenden sonra en sevdiğim jack london kitabı.
  • ingiltere'de the jacket adıyla da yayınlanmış jack london eseridir. idam mahkumu darrel standing'in, infaz gününe kadar hücresinde, işkence ceketi içerisinde acısını azaltmak amacıyla yaptığı otohipnoz ve trans denemeleri sonucunda defalarca reenkarne olduğunu keşfetmesi hikayesidir. bunun yanı sıra adalet kavramını da ciddi bir biçimde sorgular... hala london okumadıysanız, şiddetle tavsiye edilir.

edit: kitabın, -her ne kadar uyarlama deseler de- başrolünü adrien brody'nin oynadığı the jacket filmiyle bir ilgisi yoktur.
  • jack londonın en sıradışı kitabıdır.

--- spoiler ---

bana engel olmaya çalıştığı için vurmuştum ona. evet burnu da kanadı ve bu yüzden beni asacaklar. benim gibi ölüme mahkum bir tutuklunun böyle büyük bir suç işleyerek thurston gibi bir gardiyana yumruk attığı için ipe gideceği californiya eyalet kanunlarında yazılıdır. gardiyanın topu topu yarım saat acı çektiği muhakkak, ama ben yine de asılacağım.

budalalar!... kelepçelerle, darağacından sallandıracakları bir iple ölümsüzlüğümü boğazlayabileceklerini sanıyorlar! oysa şu yeryüzüne daha sayısız defalar ayak basacağım, doyasıya yaşayacağım, belki bir prens, belki bir köylü, belki bir bilgin, belki de zavallı bir budala olarak; kah yüksek yerlerde kurularak, kah bir tekerleğin altında inleyerek tekrar tekrar yaşayacağım.

--- spoiler ---
  • (bkz: the jacket)
  • müthiş sürükleyici bir jack london romanı.
    --- spoiler ---
    işkence altindayken geçmiş hayatlarindaki tecrübelerini tüm "canliligiyla" sonuna kadar yaşayan bir karakterin hikayesini anlatır. karakterin tüm yaşantılarının sonunu getiren meşhur "kızıl öfke"si ruhla taşınan bir karakter özelliği gibi anlatılır kitapta. karakterin, anlık öfkesi sebebiyle bir hiç uğruna giden hayatlarını görüp, bu hatasını anlayıp belki de ders çıkardıktan sonra hapishanede eli kolu bağlı bir şekilde ölecek olması ve yeni hayatina bu bilgiyi muhtemelen tasiyamayacak olmasi oldukça ironiktir. yazar belki de hayat bir kısır döngüden ibarettir demek istemistir.
    --- spoiler ---
  • --- spoiler ---

there is more than the germ of truth in things erroneous in the child's definition of memory as the thing one forgets with. to be able to forget means sanity. ıncessantly to remember means obsession, lunacy.

--- spoiler ---
  • jack london'ın bir zaman yolcusunu konu aldığı roman.

romanın kahramanı darrel standing, idama mahkum edilmiş bir profesördür. san quentin hapishanesinde ölmeyi beklemektedir. deli ceketi giydirilip hücreye atıldığında bu acıdan uzaklaşmak için oto-hipnoz yöntemleri uygularken önceki hayatlarından birine gider. böyle böyle defalarca reenkarne olduğunu keşfedecek ve bu deneyimi yaşamak için hücreye gönderileceği işler yapmaya başlayacaktır.

london'ın klasik tarzının çok dışında bir eser olduğunu söylemek gerek. kendisinin nadir bilim-kurgu eserlerinden biridir aynı zamanda.
  • iş bankası modern klasikler dizisinde yıldız gezgini adıyla yeniden yayınlanmıştır. adını hiç duymadığım için, açıkcası biraz isteksizce başlamıştım ama gerçekten yanıldım. muazzam bir kitap. sanırım jack london'ın her kitabını seveceğim.

--- spoiler ---

kitapta çok ilginç bir ayrıntı dikkatimi çekti. darrell standing daha önceki yaşamlarında hayatındaki kadınları betimlerken şöyle bir şey diyor; "bir keresinde uzak bir ülkede adı ruth idi." sanırım martin eden de daha önceki yaşamlarından biriydi. ilginç bir gönderme olmuş. okurken gülümsedim. hemen kitapların çıkış tarihine baktım. yıldız gezigini 1915 te martin eden de 1909 da yazılmış.

ayrıca jack london kitaplarının sonları beni her zaman etkilemiştir. bu kitabın da son cümleleri şöyleydi;

"yeniden yaşadığımda ne olacağım? merak ediyorum. merak ediyorum..."

--- spoiler ---