şükela:  tümü | bugün
 • mark cousins'in ayni adli kitabindan filme aldigi 15 bolumluk belgesel serisi. sozlukte aradim ama daha once yazilmamis galiba 2011 yapimi olmasina ragmen. toplamda 15 saat suren bu belgesel dizisinde sinemanin baslangicindan bugune tarihi anlatiliyor. turkce'ye "filmin hikâyesi: uzun ve macerali bir yolculuk" adiyla cevirmisler. 31. uluslararası istanbul film festivalinin son iki gununde(14-15 nisan) pera muzesi salonunda gosterilecek. belgeselin iff'nin sitesindeki tanitim soyle:

  on beş saatlik bu görkemli belgesel, beş yılı aşkın bir çalışma sonucunda dünya sinema tarihini bütünüyle gözler önüne seriyor. mark cousins’in aynı adlı kitabını temel alan film, sinemanın getirdiği yenilikleri keşfe çıkarken sinemacıların hem dönemlerinin tarihi olaylarından, hem de birbirlerinden nasıl etkilenmiş olduklarını inceliyor; sessiz sinemanın ilk günlerinden hollywood’un doğuşuna ve yıldız sistemine uzanarak, sinemanın rusya, japonya, almanya, fransa, italya, ingiltere, iskandinavya ve abd’deki sanatsal evrimini kat ediyor. bernardo bertolucci, jane campion, gus van sant, lars von trier, claire denis, stanley donen ve claudia cardinale gibi efsanevi sinemacılar ve oyuncularla söyleşiler içeren bu yapıtla izleyici tüm zamanların en iyi filmlerini kuşatan sürükleyici bir dünya turuna çıkıyor...

  bölüm 1: sinemanın doğuşu (1900-1920)
  bölüm 2: hollywood rüyası (1920’ler)
  bölüm 3: dışavurumculuk, izlenimcilik, gerçeküstücülük: dünya sinemasının altın çağı (1920’ler)
  bölüm 4: sesin gelişi (1930’lar)
  bölüm 5: savaş sonrası sineması (1940’lar)
  bölüm 6: cinsellik & melodram (1950’ler)
  bölüm 7: avrupa’da yeni dalga (1960’lar)
  bölüm 8: yeni yönetmenler, yeni biçim (1960’lar)
  bölüm 9: 70’lerin amerikan sineması
  bölüm 10: dünyayı değiştiren filmler (1970’ler)
  bölüm 11: multiplekslerin gelişi ve asya anaakımı (1970’ler)
  bölüm 12: güce karşı savaş: sinemada protesto (1980’ler)
  bölüm 13: yeni sınırlar: afrika, asya ve latin amerika’da dünya sineması (1990’lar)
  bölüm 14: yeni amerikan bağımsızları ve dijital devrim (1990’lar)
  bölüm 15: günümüz sineması ve gelecek (2000’ler)

  http://film.iksv.org/tr/film/456

  imdb sayfasi

  trailer
 • malum ortamlara düşmüş ancak altyazısı henüz herhangi bir dilde bulunmayan belgesel-film.
  muhteşem kurum iksv festival gösterimi sonrasında altyazıyı bizlere bahşeder mi acaba, zira işten güçten herkes o saatte sinemaya gidemiyor.
 • sinemanın hikayesi adıyla tiglon tarafından 5 dvd'lik özel set halinde basılmış.
 • tiglon tarafindan 5 dvd'lik ozel setinde iki dilde (ingilizce ve turkce olmak uzere) audio secenegi olmasina ragmen maalesef ingilizcesi duyulmayacak kadar kisik bir ses seviyesinde kaydedilmis. turkce dinlendigi taktirde -ki baska bir secenek yok denebilir- filmlerin ve yonetmenlerin isimlerinin orjinal adi ve telaffuzunu yakalamak problem haline geliyor.* ama belgesel izledigim kadariyla son derece kapsamli ve basarili.

  edit: bu ses sorunsalini halletmis bulunmaktayim. cok begenerek izledigim bir belgesel. cok basarili.
 • malum ortamlarda türkçe dublaj da içeren versiyonu da yer alan belgesel.
  (bkz: arena-tr)
 • beş yılı aşkın bir çalışma sonucunda dünya sinema tarihini bütünüyle gözler önüne seren belgesel, mark cousins’in aynı adlı kitabını temel alıyor. sinemanın getirdiği yenilikleri keşfe çıkarken sinemacıların hem dönemlerinin tarihi olaylarından hem de birbirlerinden nasıl etkilenmiş olduklarını inceliyor; sessiz sinemanın ilk günlerinden hollywood’un doğuşuna ve yıldız sistemine uzanarak, sinemanın rusya, japonya, almanya, fransa, italya, ingiltere, iskandinavya ve abd’deki sanatsal evrimini kat ediyor. bernardo bertolucci, aleksandr sokurov, martin scorsese, jane campion, gus van sant, lars von trier, claire denis ve claudia cardinale gibi efsanevi sinemacılar ve oyuncularla söyleşiler içeren bu yapıtla izleyiciler tüm zamanların en iyi filmlerini kuşatan sürükleyici bir dünya turuna çıkıyor.

  dört kıtada sinemanın ilk gününden bugüne kadarki serüvenini araştıran belgeselde, sinema tarihinin öne çıkan filmleri dışında, bu filmlere imza atan yönetmenlerin yaşadıkları yerleri ve sinema mabedlerini de görmek mümkün. hollywood filmleriyle los angeles, new york, washington gibi yerleri görürken, hitchcock filmleri aracılığıyla londra’ya, pather panchali üzerinden hindistan’a ve ozu üzerinden japonya’ya uzanıyoruz.

  mark cousins’in belgeseli sinema tarihini fazlasıyla anglosakson bir bakış açısıyla indirgemeci bir biçimde yansıtsa da, sinemaya gönül verenlerin bu sete ilgisiz kalmamasında fayda var. son bir dipnot düşelim: belgeselde, nuri bilge ceylan da son yıllarda sinemanın en yaratıcı yönetmenlerin biri olarak öne çıkartılıyor ve yönetmenin özellikle iklimler filmi yakından inceleniyor. kiyarüstemi ve ceylan belgeselin son bölümünde öne çıkan iki yönetmen olarak göze çarpıyor.
 • bir sinema okulunda öğretilenlerin özetini içeren belgesel serisi. sinema tarihi, fikir üretimi, fikri anlatma gibi konular bol film örnekleri ile anlatılır. ülkemiz sinemasından da nuri bilge ceylan iklimler filmi ile yer almıştır belgeselde.
 • önümüzdeki dönemde dünya sineması için 2 alternatif ana yol çizilen ve gerçeklik, sessizlik, yalnızlık temalı filmlerle modern türk sinemasının bu alternatiflerden biri olduğu söylenen belgesel.

  insanlar sinema tarihi hakkında konuşurlarken ben de bir şeyler söyleyeyim diyenler için beklenenden daha fazla güzel bir çalışma.
 • az evvel arşivime kaydını yaptım. oldukça güzide, fiyatı da yarı yarıya düşmüş efendim...
 • bu belgeseli izleyen (ve belgeselde bahsedilen filmlere, yönetmenlere bir göz atan) herkes, sinema sanatı konusunda ciddi bir birikime sahip olur. (bi de opensubtitles diye bi site varmış diyolar)