şükela:  tümü | bugün
  • dün itibariyle piyasaya sürülen, konusu 1993 yılında montana'da bir otelde geçen, korku ve gizem öğeleri barındıran macera oyunu. grafikler, mekanikler ve hikaye anlatımı başarılı görünüyor. trailer.
  • dün oynamaya başladığım oyun. bugün 3. gündeyim. oyun bana atmosfer olarak (bkz: the shining)filmin'deki (bkz: overlook hotel)'i hatırlattı. sanki orda ki jack benmişim de, tek başıma yaşıyormuşum ortamı. oyun resmen oynarken sizi içine sokuyor,özellikle kulaklık ile oynarsan tadından yenmez. grafikleri de oldukça başarılı. ben gtx950 m 'de ultra da kasmadan performans alıyorum. (bkz: outlast 2)'den sonra beni gerebilen oyun olmuştur. ben beğendim. bu arada internetten türkçe yamasını bulmak mümkün.
    puanım.7.5 / 10.
  • dün bitirdiğim oyundur kendileri. içinde korku ögesi olmamasına rağmen normal bir walking simulator'dan beklemediğim şekilde germiştir beni. hikaye yönünden zengin, güzel oyundur, çok hoş grafikleri vardır.

--- spoiler ---

benim için eksilerinden birkaçı oteldeki odaların tümüne girilememesi ve çok fazla obje ve belgeye erişim olmamasıydı.
    --- spoiler ---
  • tek oturuşta bitirdiğim, pedofili bir konu içeren 2020 yapımı gerilim/gizem oyunu.

4/10

4 puanı da grafiklere, ses efektlerine verdim. güzel geriyor ama bir oyunu iyi yapan detaylar sadece grafik ve sesten ibaret değildir. hikaye gerçekten çok önemli ve bu oyunun hikayesi tek kelimeyle kötü.

ben bu oyunu beğenmedim. yıllardır bu tip oyunlar oynarım. aklınıza gelebilecek her türlü gerilim/gizem/suç/araştırma/korku/psikolojik vs onlarca oyun oynadım.... büyük umutlarla ve hevesle başladım oyuna ama sonra hayal kırıklığına uğradım. hikayede ve işlenişte bir sıkıntı var. eksik parçalar var. çoğu şeyi tahmin edebiliyorsun önceden mesela.

"benim her yerim drama, çok feci bir hikaye aman allahım lütfen intihar fikirleriniz varsa oynamayın arkadaşlarınızla oynayın yalnız oynamayın, psikolojik sorunlarınız varsa doktordan yardım alınız bu oyunu oynamayınız" gibi bir uyarıyla geliyor ama öyle bir şey yok..... oyundaki hikaye o kadar rahatsız edici ki verilmek istenen dram döneleri malesef tesir etmiyor. ya da ben aşırı duygusuz ve vurdumduymaz biri olduğum için dokunamadı bana ama the evil within 2 daha dramatik mesela.

oyunda bazı cevapları vermek bize bırakılmış ama oyun sonuna hiçbir katkısı yok. sadece farklı diyaloglar ile geliyor. yol yine aynı yere çıkıyor yani.

kötü ya. ben çok gıcık oldum oyuna.
    biz bu tarz hikayeleri daha önce duyduk. hatta her gün duyuyoruz televizyonlarda gündüz kuşağında.
    bizim palu ailesinden yapsalar ya bir oyun. al sana "intihara götüren hikaye".
    sizin yaptığınız olmamış ama.

bu oyun neden beni bu kadar triggerlandırdı anlamadım ama gerçekten çok rahatsız oldum.
    yapımcı şirket daha aklı başında bir hikaye ile aynı grafik ve ses motorlarını kullandığı başka bir oyun yaparsa bir şans daha verilebilir.

oyunu oynamadıysan ve oynamayı düşünüyorsan alt tarafı okuma!!! :

--- spoiler ---

rachel foster'ın intiharı ama olay intihar değil. cinayet.... şimdi gelelim hikayeye.

karakterimiz pedofili babanın ve katil annenin kızı nicole. diğer adıyla nicky.... ebevenylerinin kaybından sonra kendisine koskocaman bir otel kalıyor. bütün bu olayların geçtiği otele geri dönüyor çünkü annesinin vasiyeti ve maddi açıdan da yardıma ihtiyacı olduğunu anlatıyor bize hikaye.... oteli satışa çıkarmak için avukatı otelde bekliyor ama kardan kapanan yollardan dolayı avukat biraz gecikeceğini söylüyor. o arada karakterimiz oteli dolaşmaya çıkıyor.

ebevenyler:

baba leonard:

16 yaşındaki bir kıza aşık oluyor. kız bir kilisede papazlık yapan ve adamın en yakın arkadaşı olan bir adamın kızı.... bir davette kızı görüyor ve aşık oluyor. sonra kızı hamile bırakıyor.... baba aşkından kafayı yiyor ve olayın ortaya çıkmasıyla yuva dağılıyor ve anne evden gidiyor. (burası da karmaşık anne nereye gidiyor, karakterimizi yanına alıyor mu almıyor mu orası da belli değil)

anne claire:

16 yaşındaki bir kızı kıskançlıktan, öz kızının kullandığı hokey sopasıyla öldürüp cesedini battaniyeye sarıp arabasıyla bir süre dolaştıran bir kadın. karakterimizin annesi... anne kısa süre önce ölüyor ve kızına yani kaarakterimize bir mektup bırakıyor... bir ton duygu sömürüsü var. okumayın o mektubu.

sonuç tamamen intikam almak için harekete geçen irving isimli şahısa odaklanmış.

sözde intikam almak için tekrar devreye giren rachel'in erkek kardeşi irving, saçma sapan bir intikam yolu seçiyor. otele bir düzenek kurarak karakterimize vicdan azabı çektirererk 9 gün boyunca otele hapsediyor ve gerçekleri ortaya çıkarınca "rahatladığını" iddia ediyor. oteldeki bütün düzeneği kuran aslında kendisi.

rachel ve irving'in annesine ve babasına ne olduğu ile ilgili herhangi bir ayrıntı verilmiyor.

--- spoiler ---
  • finalinde biraz soru işaretleri bırakan bir oyun. o yüzden bir süre sonra tekrar bir oynayacağım. bu tarz oyunların köpeğiyim. ama hikaye çok aşırı detay vermiyordu. çok daha fazla şeyle etkileşime geçip flashback yaşayabilirdik mesela.

6/10 diyebilirim.