şükela:  tümü | bugün
  • ernest hemingway romani.1926da yazdigi ilk kitabıdır(the sun also rises).kitap 1,5 ayda yazilmistir ama sonra gene yazmistir buyuk usta bu kitabi..
  • jake barnes ve brett ashley adindaki iki expatriate amerikali'nin ve arkadaslarinin paris'te, pamplona'da ve san sabastian'daki st. fermin festivalinde gecen gunlerinin hikayesidir. elestirmenler bu kitabi modernism akiminin en basarili orneklerinden birisi olarak kabul ederler. hayal kirikligi, umutsuzluk, akip giden zamana karsi bireyin caresizligi ve bir zamanlar savas yuzunden (bkz: birinci dunya savasi) terk edilmis amerika'ya ait olamama romanin temel izleklerindendir. romandaki robert cohn adli yahudi karakterin tum yahudilik kompleksleriyle hem jake'e hem de brett'e kitap boyunca ayak bagi olmasi, o donemki yahudiler tarafindan tepkiyle karsilanmistir. kitap, ismini incilde gecen bir hikayeden almistir ve hemingway'in tum dunyada taninmasini saglayan ilk eserdir.
  • (bkz: fiesta)
  • ernest hemingway'i tanıtan ilk romandır. hemingway'in yalın ve doğal üslubu yine ön plandadır. arayış içinde olan bir grubun hikayesini anlatır. kastaş yayınlarından güneş yine doğar adıyla çıkmıştır
  • ernest hemingway bu kitabi 6 ayda yazmi$tir. sonra biraz unutmaya cali$mi$tir, nadasa birakmi$tir, ve bir muddet sonra tekrar okudugunda hic begenmemi$tir. sonra oturup bir daha yazmi$tir.
  • arkasinda 1925'lerdeki bohem hayatindan bahsettigi falan yazar bu kitabin. ben kitapta bir tutam bohem kokusu almadim degil, ama burnuma carpan en $iddetli koku $arap, fine, ve likor kokusu oldu. elemanlar alkolik hareket muptelasi ve elleri kalem tutuyor diye bohem mi oldular $imdi. hemingway mukemmel yazmi$, kitap arkalarini yazan ve hizli okuyup bir $ey anlamayan amca sacmalami$. hemingway'in oturttugu cohn karakteri cok ba$arili, mike cok ba$arili, ve tabii ki kitabi agzindan okudugumuz jake musmukemmel. bir fiesta ya$arcanisa okunabilecek turden leziz bir roman kisaca. yalniz dedigim gibi, kitabi alip okuyorsunuz, 5 kati $arap parasi veriyorsunuz okurken. cunku oyle yapmazsaniz bir taraflarinizin $i$mesi gibi hic de ho$ olmayan bir durum soz konusu olabilir zira hemingway usta kahramanlarina actirdigi her $arap $i$esinden bir yudum iciriyor okuyanina, ama bu size yetmiyor..
  • varlık cep kitapları'ndan basılmıştı.
  • hemingway'ın ilk romanı. 1926'da yayınlandı. savaşta aldığı yaralar yüzünden çocuk yapma yeteneğini ve hayatın bir anlam taşıdığına ilişkin inancını yitiren bir amerikalının öyküsüdür.