şükela:  tümü | bugün
  • --- agir spoiler ---

bas kahramanimizin kuzu cevirme oldugu filmdir.

--- agir spoiler ---
  • eğer kıyamet sonrası hayatta kalma temasını ve bu süreçte insan ilişkilerindeki artan egoistliğin yarattığı çatışmaları seviyorsanız kaçırmamanız gereken bir film.
  • survivalist'lerin mutlaka izlemesi gereken film. üzerinde iyi çalışılmış ve son yılların popüler trendlerinden "büyük çöküş sonrası hayatta kalma" konusunu daha yalın ve gerçekçi işlenmiş.

bu konudaki en iyi çalışılmış film olması, filmi kusursuz yapmıyor. yani doktoru, ziraat mühendisi, askeri, herkes mutlaka kusurlar bulacaktır ama sonuçta film survivalist eğitimi değil, bir grup karakterin hikayesi anlatılıyor. (bunu kendime mi yazdım acaba?)

aşağıda filmde en fazla 30 sn geçen ve seyircinin çoğunluğu tarafından anlaşılmayan bazı konular var. hikayeye direk katkısı olmasalar da yinede filmi izledikten sonra okumanızı tavsiye ederim.

--- spoiler ---

- kurtçuk terapisi??? eyvallah ama taze ölülerden alınan kurtçuklar? zaten tok ve şişmiş olmazlar mı? tok kurtçuklar iltihabı yer mi? (bilmiyorum da soruyorum)

- spermi toprağı beslemek için kullanmak? yağsız ve/veya dengesiz beslenen erkeklerin isteği zaten azalır. en ergen erkek bile aç/yağsız/proteinsiz kaldığı zaman boşaltım periyodlar uzar.

- tek bir insanı idareten besleyebilmek için çok çok daha büyük bir alana ihtiyaç var. gübre yokluğu ve tohum kalitesine hiç girmiyorum. fazla gizli daha az güneş ışığı ve daha az verim demektir.

- o azıcık suyla temizlenme olayına hiç girmiyorum. kimseyi yargılayacak değilim ama batılı milletler az su ile temizlenmeyi çok çok yanlış ve çok çok yetersiz yapıyorlar.

- yabani tavşan yetiştirmek çok mu zor? eminim kolay değildir ama şu ortamda ne kolay?
    --- spoiler ---

ek.1: ek yok aslında. sadece spoiler biraz daha kaybolsun istedim. "ille de ek olsun" diyorsanız: 2015 yapımı filmdir.
  • ben bu filmi daha yeni izledim. çok beğendim, öyle böyle değil
    film, gelecek meçhul bir zamana ait. elbette ki bir distopya. insanlık önce hızla artmış, sonra -bir sebepten- çok azalmış. ve tabi endüstri ve tarım da bitmiş. bir homo homini lupus dönemine geri dönmüşüz.

işte burada tek geçer akçe, insanların zaaflarıdır. bundan sonra spoiler koymak zorundayım;

--- spoiler ---

bizim "survivalist" (adını film boyunca hiç öğrenemiyoruz), kendisine küçük bir dünya kurmuş. o dünyayı nasıl kurduğu gizemli. bir kardeş öyküsü var ama o da ilerde patlıyor. fakat kendini iyi korumuş. uzunca bir zaman, mahremiyetini koruyabilmiş ve bu dünyaya kimseyi almamış. elbette ki bu "mahremiyet" dediğim, ahlakla değil güvenlikle ilgili.

ve bir gün kapıda iki kadın beliriyor. bir çok şey teklif ediyorlar. istedikleri ise, insanın en ilkel ve en hayati gereksinimi aslında: yemek. karşılığında ne sunsalar reddediliyor; mahremiyet ilkesinden dolayı. ancak iki kadından daha olgun olanı -kathryn-, hayatın anlamını çözmüş bi şekilde öldürücü teklifini yapıyor: "bu gece burada kalsak?" ve survivalist, buna hayır d-iy-emiyor. film de zaten bu noktadan itibaren başlıyor. 7 yıldır koruduğu mahremiyet ve gizli dünya, bir anda darmadağın oluyor. film hareketleniyor. özetle, insanın başına ne gelirse ya meraktan ya yaraktan diye kaba bir laf var ya, harbiden bunun bir örneğini veriyor bize film.

kızın -milja- sadakatine ise hayran kaldım. film, burada da ters köşe yaptı zaten: aşkı kutsadı bi nevi. "kadın severse" diye bi başlık açtı ve içini en epik ve dramatik şekilde doldurdu. çok enteresandı yaptığı. yoo, o kadarını yazmayacam, filmi izleyin :)

bir sahnede, eleman iki kadına "içeri girin" dedi. fişeğinin olmadığını anlamıştı ve güvensizdi onlara. tam girerlerken "silahı bırakın" dedi. sonraki sahnede, kadınlar odadan tekrar çıkıyordu ve silah kathryn'in elindeydi!

milja ve kathryn bir sahnede adama çok yoğun ve seri bir masaj yaptılar ve ardından soyunup yanına yattılar. galiba bir tür tedavi yöntemiydi bu. zira eleman ertesi gün iyileşmiş haldeydi. ben o sahneyi tam anlamadım. adamı ısıtmaya mı çalıştılar, nasıl bi amaç güttüler, tam çözemedim

anlamadığım bir şey de, milja bir sahnede ince bir demir çubuğu ateşte iyice ısıttı ve ardından -acılar içinde- vajinasına soktu. bir sahne önce, ırmakta hamile olduğu kanısına varmıştı. yani ben öyle anladım; çünkü kan beklediği halde iç çamaşırı tertemizdi. işte bu sahnede, o çubuğu sokarak çocuğu düşürmeye çalıştığını düşünmüştüm. fakat sonuç öyle olmadı. yani filmin sonunda hamileydi. o halde, o sahnede milja ne yaptı? o çubuğu neden soktu? bir tür dezenfekte için mi? ama neden? anlamadım...

son olarak, ben milja rolündeki filmin genç hatunu mia goth'u değil, kathryn rolündeki olwen fouere'i çok beğendim. oyunculuk olarak da fiziksel olarak da. bildiğin "taş"tı bence. üstelik yaşının kaç olduğunu çok merak etmeme rağmen hiç bir sitede bulamadım. filmin en çarpıcı sahneleri açık ara ona aitti. cidden rolünün hakkını fazlasıyla vermişti bence.

--- spoiler ---

sonuç olarak, 2015'in biraz kıyıda köşede kalmış, düşük bütçeli ama çok iyi filmlerinden biri the survivalist. şiddetle öneriyorum.

bir uyarı; filmde çıplaklık unsuru biraz fazlaca var. hatta bir sahnede açıkça mastürbasyon yapıyor adam ve sansürsüz görünüyor. demem o ki, çoluk çocukla izlenecek film değil pek. baştan bilmekte fayda var.
    iyi seyirler
  • filmden anladığım şu;
    1- bir kadın kıllarınla uğraşıyorsa seni sevmiş demektir. (köseler işiniz zor)
    2- bir kadına kapılırsan çöküşün başlıyor. ölüyorsun dostum. (distopya olsun veya olmasın. bu kısmı bir çok filmde ve romanda görüyoruz.)

edit: ayrıca insanı darmadağın etmiyor. dümdüz bir film. imdb puanı da olması gerektiği kadar.
  • guzel ayrintilarla bezenmis, uzerinde calisildigi belli olan film.

--- spoiler ---

- sonunda adamin cevirme olmasinin sebebinin kizi kurtarmak istersen sikilan kursun sesi olmasi.
    - filmin sonunda cocugunu tutan kadinin elinin olmamasi.
    - demokrasinin insan yemeyen, ekin yetistirenlerin alaninda olmasi.
    - erkegin zaafinin ebedi olmasi.

--- spoiler ---
  • eğer post apokaliptik filmleri seviyorsanız ve filmlerden anlam çıkarmak için kafa yormayı seven biriyseniz kesinlikle kaçırmayın derim.
  • --- spoiler ---

genç hatunun kürtaj yapmaya çalışıp da vazgeçmesi sahnesindeki tavşan/kapan sembolizmi ile sonlara doğru o kapanmayan kapanın hatunun ve dolayısıyla karnındaki yavrunun hayatını kurtarması gayet ustaca bir kurguydu. helal olsun!
    --- spoiler ---