şükela:  tümü | bugün
 • bombay'da genelde "the taj" olarak bilinen, "palace" kismi ilk kez, tata grubunun kurucusu jamshetji tata tarafindan 1903'te acilan, gateway of india ile birlikte guney bombay'in manzarasini belirleyen en bi saasali otel.
  ozetle, jamshetji tata ulkenin en buyuk sanayicilerinden biri olmadan once, fakir ama gururlu bir genc iken, o zamanin bombay'inin en luks otellerinden birine hintli oldugu icin alinmamis ve "gorursunuz, ben de kendi otelimi yaparim" diyerek the taj'i yaptirmis. tower kismi ise 1973'te eklenmis.

  bombay'de luks otel kavraminin tanimlayicisi olan bu tarihi miras bina, ne yazik ki dun itibariyle konuklariyla birlikte terorist saldirilara hedef oldu..
  (bkz: 26 kasim 2008 mumbai teror saldirilari)
 • teror saldirilarinda hasar goren eski binanin soyle de bir hikayesi var: ex-fakir ama gururlu tata bu binayi yaptirmak icin bir mimarla anlasiyor. mimar u seklinde bir bina tasarliyor, ki u'nun icindeki odalarin gate of india manzarasi olsun. ama sonra bina bir sekilde ters yapiliyor ve kicini bombay'in sembolune donmus sekilde dikiliyor. bunun uzerine de mimar intihar ediyor. anlatinca cok sacma geldi, belki yanlis hatirlamisimdir.
 • mumbainin ilk 5 yıldızlı otelidir. içindeki lüks akıllara zarardır, colaba bölgesinde en uçta, kıyıya nazır bir noktada inşa edilmiş olup oldukça güzel umman denizi ve gateway of india manzarasına sahiptir
 • nat geo people'da "hotel india" adıyla belgeseli yayınlanan bombay'daki dünyaca ünlü oteldir.

  oteldeki lüks ve ihtişam olağanüstü.

  çalışanlar ise inanılmaz titiz ve işinin ehli insanlar. mesela, belgeselin bir bölümünde oda kontrolleri gösteriliyordu. baş kat görevlisi, peşinde 10 kişiyle bir odaya dalıyor. bunlar ıncık cıncık odanın her yerini didikleyip inceliyorlar. adamlardan biri çekmecenin içindeki küçücük, kimsenin fark etmeyeceği bir çiziği görüyor ve hemen bu dolap değişsin diyor. bu ekip her gün oteldeki altı odaya girip kontrol ediyor.

  otelin bir köşesi gelen ünlülerin resimlerine ayrılmış. zaten gelen ünlülerin çoğu bu otelde kalıyor.