şükela:  tümü | bugün
  • serious sam'i yapanlar bunu da yaptı.
  • bir walkthrough edinilmeden kolay kolay bitirilemeyeceğini düşündüğüm oyun
  • son iki yılda yapılmış(2013-2014) en iyi oyun olabilir.
  • ilk defa steam'den indirimde olmayan bir oyun alacağım dedirten...
  • test bölümlerini oynadım. portal'a çok benziyor. keşke biraz daha zorlayıcı ve portal'dan alışık olmadığımız puzzle'lar koysalardı test için.

bir portal değil ve bir the witness olamayacak bence, fakat yine de 3d puzzle severler için kaçırılmaması gereken bir oyun.
  • eğer türkiye'nin antik kenti bol şehirlerinde zamanınızı geçirmişseniz, daha ilk sahnesinden antik şehirlere götüren, nostaljiye boğan oyun.

robot karakteriyle tarih kontrastını daha da bir zorlamış, füturistik hava katmış yapımcılar. grafikleri ise göz dolduruyor.

ilk puzzle'lar kolaydı, heyecanla oynamaktayım.

(9 yaşında aile gezisi efes'e gitmiş gibi hissediyorum. laaan çokeycanlı)

not: oyunun başladığı dikdörtgen alanın mimari ismi nedir bilen, bildiren yazar varsa o ne güzel yazardır.
  • toplamda 25 saatlik oynama süresiyle 3 farklı sonuyla da bitirdiğim ve son derece zevk aldığım oyun. bana kalırsa portal ya da portal 2'den daha iyi. bulmacalar daha fazla ve portal'a göre daha zor. portal'da walktrough'ya ihtiyaç duymayan ben bu oyunda 5-6 kez youtube'a abandım. :(

--- spoiler ---

oyunda elohim isminde tanrı vari bir ses var ve robot olan bize vahiy stayla cümleleriyle yol gösteriyor. bu amcayı dinleyip dinlememek bize kalmış. tanrı bizi çocuğu olarak görüyor ve yasak elma misali yasak bir kule var. bu kuleye hiç girmeden de oyunu bitirebiliyoruz. kulenin tepesinde ve zemininde de iki farklı bitiş daha mevcut. bence en güzeli dibinde biten. kulenin dibinde biten finalin sonunda kendi seçtiğimiz bir özlü sözün de yazılı olduğu plaket bile veriyorlar. ahan da benimki *

bunun dışında çevreden topladığımız time capsule'lerde çok çok manidar cümleler mevcut benim en sevdiğim time capsule 8 ve söylenen;

"on the first night, when i knew it was over, i went out to look at the stars. and i thought; somwhere up there are the stations and the probes we sent out, voyager 1 and 2, beyond edge our solar system. continuing their long journey through interstellar space like memories of our ambition, ambassors who have outlived their homeland. and then i thought if they still exist, are we really gone? if machines are an extension of the human body, then so long as they continue to function we're still here."

bunlar dışında oyunda bir sürü bulunmayı beklenen easter egg mevcut. şunun gibi.

--- spoiler ---

oyun şu an steam'de 59 lira, geçen haftasonu 29.50'ye aldım ve ilk kez multiplayer'ı olmayan bir oyun alıyorum diye çekincelerim vardı. iyi ki de almışım. oynayın oynatın.
  • teknoseyir incelemesi:
    http://youtu.be/wbutre2mt8i
  • road to gehenna isimli ek paketi ortamlarda yerini almış olan gelmiş geçmiş en kompleks ve mükemmel indie-puzzle oyunu.

http://store.steampowered.com/app/358470/