şükela:  tümü | bugün
 • yaklaşık olarak 1 hafta, 1 gün ve 3 saat içinde erişime açılacak oyun diyor steam amca. ayrıcana ön sipariş verene sherlock holmes vs jack the ripper! verorlar.
 • yine başarılı bir sherlock holmes hikayesi olmuş olan oyun. henüz ancak ortalarında olduğumu tahmin ediyorum, ama merak uyandıran senaryosu, ve parça parça ortaya çıkan ipuçları ile kendini oynatıyor. puzzle'lar ortalama düzeyde; bazıları mini oyunlar gibi dizayn edildiğinden, daha "softcore" adventure'cılara hitap ederken, hardcore adventure'cıları da hayal kırıklığına uğratmamak üzere bazı puzzle'lar fazlasıyla zor yapılmış. walkthrough'lara bakmayı pek sevmeyen insanlar da üzülmesinler, zira bir puzzle ekranında çok uzun süre beklediğinizde, oyun size o puzzle'ı geçme seçeneğini de sunuyor, ki güzel düşünülmüş bir şey olmuş bence.

  ha ama her şey iyi güzel mi, değil işte. keşke öyle olsaydı, ama bu oyunun inanılmaz eksikleri var. frogwares'in artık üzerine eğilmesi gereken şeyler var bu seride.

  yıl olmuş 2012, hala mimikleriyle konuşmasını düzgün destekleyemeyen, ağız senkronizasyonu olmayan karakterlerle oyun çıkarılıyor arkadaş ya. bir yanda la noire var, bir yanda şu. bu kadar "oyuncu pohpohlayan" detaylar içeren oyun varken, artık bu saatten sonra bir oyunun her küçük detayına dikkat edicen arkadaş. öyle senaryo yardırayım, oyun kendini oynatsın da, yanına da iki balık gibi ağız açma kapama hareketi koyarız, millet de "oo neg'zel oyun" diye oynar, di mi? yok işte artık öyle. hepi topu on tane karakter modelleyip, bir de utanmadan ana karakter modellemelerini sokaktaki figüranlar için kullanırsan, o oyunun ne atmosferi kalıyor, ne tadı. bir de utanmıyorsun, o söz konusu karaktere, ana karakterin yaptığı hareketlerin tıpkısının aynısını yaptırıyorsun, bari diyorsun şunu şöyle duvara bakar halde koyayım da insanlar çakmasın, ama çakıyorlar artık balım. çakıyorlar, elmasım. öyle olmaz bu işler. on tane değil de yirmi tane modellesen halbuki, nasıl temiz olacak. sonuçta gta yapmıyorsun yani, yeter o kadar sana.

  bunla da kalmıyor ne yazık ki sıkıntılar. oyunun bir ses efekti kütüphanesi var ki, dillere destan. çatıda yürüyen köpeğin sesi, daha çok daktilo sesine benziyor. kapıların hafif gıcırtılı efekti, herhalde ilk sherlock holmes oyunundan falan alınmış. seslendirmeler her zamanki gibi hoş, ama iki tane de ses mühendisi tutaydınız da şu efektler iyi düzenlenmiş olsaydı keşke.

  serinin başından beri süregelen bir şeyleri alırken (veya bir kolu çekerken, örneğin), buna uygun hareketin bulunmaması, ve sadece elin sözkonusu maddeye 5 santim kadar yaklaşması olayı hala devam ediyor, ve atmosferi baltalayıp sonra da parçalarını thames'e atıyor. ve daha böyle bir dolu küçük hata var; ama işte artık o hatalar göze batıp oyuncuyu çok rahatsız ediyor. çoook.

  frogwares. sözüm sana. sherlock'tur, güzel adventure'dır diye oynuyoruz yine oyununu. ama artık biraz özen göster şu küçük detaylara. diyaloglarda, star wars knights of the old republic gibi birbiri ardına aynı hareketleri yapan karakter istemiyoruz artık! ki mevzubahis örneğin çıkış tarihi, 9 yıl öncesi. ayıptır.

  (bkz: oh be rahatladım)

  oyun bitirildikten sonra gelen not: ulan o credits'e uğraştığınızın yarısı kadar oyuna uğraşsanız neler yaparmışsınız ya. bond filmi girişi gibi credits yapmayı biliyorsunuz da, bir ağız senkronunu tutturamıyorsunuz. te allaam.
 • vize döneminde keşfetme talihsizliği gösterdiğim, iyi oyun.
 • hem modern 3d hem point and click üstüne birde bol fizik-kimya-biyolojili güzel puzzle'lar içeren çıkmış belki de bu türde en iyi oyunlardan biri. 3d olupta fiyasko olmayan 3-5 tane belki vardır adventure oyunu. ama gel gelelim hikayeye. sherlock holmes ile ilgili tüm kitaplarını okudum, oyunları oynadım, 80'lerdek o bulunması hint kumaşı niteliğindeki dizi dahil bütün dizileri hatta 40'larda çekilmiş film-noir'lerini bile bulup izledim. geriye bir tek 221b'deki müzeye gitmek kaldı o da param olursa gözümü kırpmadan yapacağım bir şey. neyse konudan sapmayalım, conan doyle'un orijinal hikayeleri olsun senaryolar olsun okuduklarım izlediklerim oynadıklarım arasında bir top 3 yaparsam bu oyunun hikayesi o top 3'te olur. frogwares yapımcıları önceki 4 shlerlock oyununun üstüne koymuşta koymuş. kontroller ve grafikler dahil -ki 3d adventure oyunlarının en büyük sorunudur- neredeyse kusursuz.
 • şu an steam de black friday den dolayı türkçe altyazili olarak 7,5 tl. ye satılan güzel oyun.
 • insanın zekasını ciddi bir şekilde test eden oyun. gerçekten beynimi yoruyor. jack the ripper oyunu da zordu.