şükela:  tümü | bugün
 • errol morris adlı yönetmenin, belgesel tarihini nerdeyse altüst etmiş ve türe yeni boyut kazandırmıs filmi.
  phillip glassin müzigi de yapıma daha bir etkili ve sinematik tad kazandırmıştır.

  işlemediği bi suctan dolayı yargılandığına inanan bir adamın nerdeyse temize çıkarılmasını sağlamıstır bu film, zira errol morris suc işlenilen aksam esnasındaki ve sonrasındaki olayları tekrar canlandırarak seyirciyi mahkumun yanına cekmeyi becermiştir. 'sam spade' kıvamında her sey tekrar incelenmiştir, tahrik edici roportajlar yürütülmüstür.
  ayreten film, amerikan hukuk sisteminin de bi guzel agzına sıcarak, konuyla ilgili resmi araştırmaların ve davanın tekrar açılmasını saglamıstır.
 • (bkz: thin red line)
 • bas rolunde rowan atkinson'un oynadigi, ben elton'un yazdigi, 1995-96 senelerinde yayinlanmis dizi. bizimkiler bir avuc polistir, olaylar bir ingiliz kasabasinda gelisir...
 • (bkz: errol morris)
 • ba$rollerde rowan atkinson , rakibi mufetti$ david haig , rowan atkinson 'in kiz arkada$ini canlandiran serena evans , biraz salakca olan polis memuru james dreyfus ve pakistan 'li musluman polis memurunu oynayan mina anwar vardir.

  topu tpu 14 bolumu vardir ama izlemesi zevklidir. hele yuletide spirit adli bolumu gulmekten koltuktan du$urebilir.
 • belgesel tarihini baştan yazmış, yazmakla kalmamış üstüne bir de sistemin karaciğerine karaciğerine fena çalışmış, çalışmakla da kalmayıp bir de üstüne idama mahkum masum bir insanın salıverilmesine yol açmış bu devrimci filmle ilgili sadece bir entry olması ne acı..

  (bkz: vizyon filmi gençliği)

  --- spoiler ---

  - polis kadının ilk resmini gördüğümde: "türk' e benziyor" diye düşünmüştüm.. soyadı zaten turko imiş kadının.. muhtemelen ataları türk..
  - randall dale adams' ın dosyası filmin yarattığı etki ile birlikte tekrar açılmış, önce cezası idamdan, ömür boyuna, 1989' da ise 12 yıl sonra salıverilmeye dönmüştür..
  - david ray harris daha sonra işlediği, alakasız diğer cinayetten suçlu bulunup 2004' e kadar yıllarca hapis yattıktan sonra idam edilmiştir..
  - adams gayet amerikanvari ve ilginç bir şekilde (ve belki de haklı), salıverildikten sonra filmin yönetmen ve yapımcısı errol morris' e, salıverilmesine sebep olduğu için teşekkür etmek yerine telif hakkı - davası açıp kazanmıştır(!)
  - errol morris konuyu "insan' ın olduğu her yerde problem vardır" atasözü ile geçiştirmiştir..

  --- spoiler ---
 • masum bir insanın yanlış zamanda yanlış yerde olması sonucunda işlemediği bir suçtan dolayı idama mahkum olmasının öyküsü.... adalet sisteminin çürümüşlüğü, yalancı tanıklar, akıl almaz ifade ve yönlendirmeler ve bir adamın kaybolan 12 yılını anlatan usta belgeselci (bkz: errol morris) eylemci belgeselcilik türünü ortaya koymuştur....

  benzeri için ..... (bkz: the laramie project) (2002)
  http://www.imdb.com/title/tt0257850/
 • acayip bişey. adamı resmen gözlerini kırpmadan ipe götürmüşler.

hesabın var mı? giriş yap