şükela:  tümü | bugün
 • habere göre rob marshall ve johnny depp ikilisiyle yeniden çekilecek olan klasik. genelde klasiklerin yeniden çekimlerine pek sıcak bakmam ama ikiliyi duyunca bir tebessüm etmedim değil.
 • film noir'ın ya da dedektif hikayelerinin altın çağını yaşadığı 40'lı ve 50'li yılların şahane eserlerine nispeten daha nostaljik bir gözle izlersek bu filmi, keyif katsayımız da o oranda artar sanıyorum. sonradan alasını göreceğimiz hard boiled dedektifin yerinde, çıt kırıldım, aristokraf bir dedektif vardır bu filmde misal. evli, köpekli falan. bu durum hard boiled dedektifin temel işlevi olan "aristokrati ve burjuvayi koruyup kollama" durumunu da bir kenara iter, zira kahramanımız korumak zorunda olduğu komünün bir parçasıdır hali hazırda.
 • polisiyenin en baba yazarlarından sayılan dashiell hammett'ın the maltese falcon'dan sonra en bilinen romanıdır.
  nick ve nora'ya selam ederiz.
 • 5 tane devam filmi, tv dizisi vs. de vardir.

  (bkz: after the thin man) (bkz: another thin man) (bkz: shadow of the thin man) (bkz: the thin man goes home) (bkz: song of the thin man)
  bonus belgesel: (bkz: alias nick and nora)
 • (bkz: the third man)
 • komik olduğu için beğenilen, ancak komedi ve cinayetin, film-noir etiketinde güzel durmadığını gösteren filmdir.
 • charlie's angels'da yer alan kötü adam.

  adından belli olduğu üzere zayıf bir arkadaştır. dehşet sigara içer lan. sigarayı bıraktım 3 yıl oldu, bilgisayar başında özendim adama. verin lan yakayım bir tane.

  http://www.youtube.com/…?v=uix7-yqosxe&feature=fvst
 • dedektif filmlerinin altın çağı film noir furyasından yaklaşık 10 sene önce, sesli filmlerin daha ilk yıllarında çekilmiş komik de olan bir dedektiflik filmi. ("film noir furya"sı deyince olumsuzmuş gibi oldu. "güzel film noir akımı" diyeyim.) tabii ki daha sonra gelen ustaca yapılmış dedektiflik filmleriyle karşılaştırırsak vasat bir film ama yapmamız gerektiği gibi 1934 yapımı bir film olarak ele alırsak özellikle nick, nora ve asta üçlüsünün ve profesör wynant'ın çok iyi kararkterler olduklarını söyleyebilirim. bunun yanı sıra final sahnesinin gerçekten de iyi olduğunu düşünüyorum. film, daha sonraki film noir örnekleri gibi öyle acayip merak ettirmiyor katilin kim olduğunu ama finaldeki o toplu yemek ve katilin gerçekten de sürpriz çıkması çok güzeldi. nick ve nora köpekleri asta ile beğenmemenin, yakınlık duymamanın çok zor olduğu bir çift olmuşlar. çok iyiler. tahminim zaten bu güzel çift ve köpeklerinin çok sevilmesi sayesinde bu filmden sonra 5 devam filmi yapıldığı. ben bile 80 sene sonra bir daha ve bir daha izlemek istiyorum nick ve nora'nın sahnelerini. 1934'ü de aklımdan çıkarmayarak 9'a yakın 8 verdim.
 • 1934 yapımı w.s. van dyke filmi.

  yönetmen: w.s. van dyke
  senaryo: albert hackett, frances goodrich, dashiell hammett
  müzik: william axt
  oyuncular: william powell, myrna loy, maureen o'sullivan, nat pendleton
  imdb: 7.5
  süre: 91 dakika
  konusu: nick charles, a retired detective, and his wealthy wife nora, live in los angeles but are visiting new york city to spend the christmas holidays. there, nick is pressed back into service by dorothy wynant, a young woman whose father, clyde, was an old client of nick's. clyde, the title's "thin man", was supposed to be on a secret business trip and promised to be home before his daughter's wedding, but has mysteriously vanished. she convinces nick to take the case, with the assistance of his socialite wife, eager to see him in action. what appears to be a missing person case turns into a murder case when julia wolf, clyde's former secretary and love interest, is found dead, and evidence points to clyde as the prime suspect. dorothy refuses to believe that her father is guilty. the detective uncovers clues and eventually solves the mystery of the disappearance.

  (bkz: shadow of the thin man)
 • dashiel hammett in icki yasagi yillari amerikasinda gecen bir polisiye romani.