şükela:  tümü | bugün
 • çinli bilimkurgu yazarı cixin liu'nun muhteşem kitabı.

  ingilizce yeterince bilimkurgu yazılıyor, tutup çinceden çevrilmiş kitabı ne okuyacağım diye uzun süre uzak durdum, en sonunda alıp okudum. hakkında yazılan bütün iyi yorumları hak eden bir kitap, cyberpunkdı singularitydi derken iyice kötümser ve karanlık hale gelmiş batı bilimkurgu edebiyatına karşı asimov/clarke/heinlein gibi bol bilimsel temelli ve iyimser bir heyecanı yakalayabilen bir roman olmuş. belki de iyi bilimkurgu yazmak için bilimle ilgili toplumsal bir heyecan duyan bir ülkede yaşamak gerekiyordur. konunun çin'de geçiyor olması, çin tarihine-kültürüne referanslar, herşeyden öte çince karakter isimleri ilk önce biraz garip geldi, ama konu ve anlatım gayet sağlam olunca kitabın hemen başlarında alıştım. bilimkurgu seven herkese şiddetle tavsiye ederim. yayınevlerine de önerim doğrudan mandarin'den tercüme edecek birini bulup kültürel referansları da açıklayacak notlarla zenginleştirip bir an önce türkçe yayınlamaları.

  yazarımız çin'de zaten superstar statüsündeymiş, adam yazarken de çinli okura hitap etmenin ötesinde bir kaygı gütmüyormuş. kendisi için ayrıca başlık açmıyorum, telaffuzundan emin değilim isminin, latin alfabesi ile yazılmayan isimlerin türkçe okunuşları ile yazılması kuralına uyarsak bu arkadaşın ismi çok afedersiniz siksin liyu oluyor ( abd'de duyduğum telaffuz bu, çok rahat jişin liyu da olabilir orjinali) ben elemanın diğer kitaplarını da okuma kararı aldım, ileride daha detaylı bir yorum yazarım.

  konuyu spoylere girmeden özetlersem bir grup bilimci 'fizik kuralları değişmez midir? bilimin sınırları nelerdir?' gibi soruları tartışmaktadır. çok sayıda iyi bilimadamı da garip notlar bırakarak intihar etmektedir, taa çinlilerin kültürel devrim yıllarına dayanan bir sır ile birlikte uzaylıların varlığı ortaya çıkmak üzeredir.

  holivud film bile yapardı da olay beijing'de geçiyor boston'da değil.
 • 2015 yılında en iyi roman dalında hugo ödülünü kazanmış kitaptır.
 • çinli bilim kurgu yazaru cixin liu'nun bu kitabı türkçeye üç cisim problemi ismiyle zeynep özmeral tarafından çevrilmiş ve ithaki yayınları tarafından yayınlanmıştır.
 • 2016 yılı içinde filmi cekilecegine dair söylentiler mevcut olan başarılı bilim kurgu kitabıdır..

  2015 hugo en iyi roman ödülü

  2014 nebula ödülü adayı

  2015 locus ödülü adayı

  2015 john w. campbell ödülü adayı

  kitabın arka kapagını da paylaşalım ( parantezlere de ben yorum katacagımdan spoiler tehlikesi de mevcut :) ;

  ...........

  gizli bir askeri proje ( çin kültür devrimi esnasında e çok çekmiş akademisyen genc bir kadının tamamen kendi kişisel iradesiyle insanlığa duygudu nefret sonucu ilettigi mesaj söz konusu - askeri bir prjoe falan yok anlayacagınız ) , uzaylılarla iletişime geçmek için sinyal göndermektedir. bu sinyali yakalayan, yıkımın eşiğindeki bir uygarlık ise kurtuluşunu dünya’da bulur. ( burada bahsedilen medeniyetin adı trisolaristir ve con enteresan bir dünyaları ve medeniyetleri mevcut sırf bu detaylar icin bile deli gibi okunacak bir kitaptır zaten )

  “olağanüstü bir kitap, bilimsel ve felsefi tartışmaların eşsiz bir karışımı.”
  –george r. r. martin, buz ve ateşin şarkısı serisinin hugo, nebula ve locus ödüllü yazarı

  “cixin liu, bilimkurgunun süperstarı.”
  –john scalzi, yaşlı adamın savaşı serisinin hugo ve locus ödüllü yazarı

  “türünün en iyilerinden, alışılmış ama aynı zamanda da tuhaf.”
  –kim stanley robinson, mars üçlemesi ve 2312’nin hugo, nebula ve locus ödüllü yazarı

  “etkili ve yaratıcı. cixin liu, spekülatif kurgu yazarlarının en iyilerinden.”
  –david brin, postacı’nın hugo ve nebula ödüllü yazarı

  “güçlü bir yazarın kaleminden, birinci sınıf bir kitap.”
  –ben bova, hugo ve nebula ödüllü yazar

  ...............
 • karakterlerin isimleri çince olduğundan kim kadın kim erkek anlamak bazen zor olabiliyor. bilimkurgu romanı olarak güzel, hızlıca okunuyor. fena değil.
 • bir çok açıdan başarılı bir kitap.

  öncelikle çok kaliteli bir bilim kurgu, sürükleyici bir şekilde yazılmış. sadece basit bir bilim kurgu hikayesi anlatmıyor. ustaca kurgulanmış bilimsel bir hikayesi var.

  bunun dışında karakterlerin hikayeleri çok ustaca kurgulanmış. çin tarihi, kültür devrimi ile ilgili arkaplanı çok güzel anlatıyor.

  insanlığın özündeki iyi-kötü çekişmesi, var olma savaşı. uzaydaki uygarlıkların varlığı, yayılması, bunlarla iletişim, uzaylıların dünyayı istilası bağlamında felsefi konular da çok güzel işlenmiş.

  özet olarak aldığı ödülleri ve övgüleri hak eden bir kitap. kaçırılmaması gerek.
 • evimdeki 300+ bilim kurgu romanının içinde ilk kez bir çinli yazarın eseri yer aldı, hem de ilk 10'a girdi bence. okuyun

  isaac asimov'un the gods themselves adlı romanını okuduysanız bir benzerlik sezeceksiniz. ama bunu spoiler manasında yazmadım, sadece bir benzerlik var o kadar
 • sanal oyunlu bölümler iyiydi. bunun dışında çeviriden midir bilmem, pek beğenmedim. yine de ilgi çekici bir konusu var ve sürükleyici sayılır. bu arada goodreads'ta serinin diğer kitapları bayağı yüksek puanlar almış. merakla çevrilmesini bekliyorum.
 • türkçe çevirisi (1. baskı) çok çok fazla yazım hatası bulunduran kitap. onlarca. yayınevi ithaki, dandik bir yayınevi de değil. kim yazıp düzelttiyse kötü bir iş çıkarmış.
 • kitap güzel ve keyifli; ancak sayfa başına yazım hatası ortalamasını hesaplamaya korktuğumu söyleyebilirim. belki 1'e yakındır, hatta belki daha fazladır; zira neredeyse her sayfa hatalı yazılmış bir kelime, unutulmuş bir ilgi ya da iyelik ekiyle karşılaştım okurken. ithaki bilimkurgu ve fantastik gibi türlere verdiği değerle epey sevdiğim bir yayınevidir. kitabı bir yandan keyifle okurken, bir yandan da üzüldüm bu yüzden. acaba mail falan atsam, iletişime geçsem, bana verirler mi bu redaksiyon işlerini diye düşünmedim de değil. ama bu korkunç yazım hataları yığınına rağmen sonuna kadar bıkmadan okuyor insan. hatalarla dolu şekilde basılmış olsa da gayet iyi bir metin var elimizde sonuçta. bilimkurgu olarak da başarılı olduğunu düşünmekteyim. bir üçlemenin ilk kitabı olduğu göz önüne alınırsa devamını da basacaktır sanırım ithaki, umarım sonraki ciltlerde çok daha dikkatli olurlar.