şükela:  tümü | bugün
  • şimdi yıllar sonra geriye dönüp bakınca yerdeniz serisinin en sevdiğim ve beni en çok etkileyen kitabı olduğunu fark ettiğim ursula k. le guin eseri. 24 saaten uzun süren bir otobüs yolculuğu esnasında aralıksız okuyarak bitirmiştim ve o klostrofibk havayı kımıldayamadığım koltuğumdan çok canlı bir biçimde hissetmiştim.
  • ursula k leguin'in yerdeniz büyücüsü adlı serinin ilk kitabını takip eden kitabı. içinde eşsiz metaforlar, derin çağrışımlar vardır.

--- spoiler ---

bir çocuğun önce tutsak bir kadın olmasıyla başlayan ve devam eden sonra yeniden çocukluğa dönüşünü anlatan,sonrasında yeniden ve fakat özgür bir kadın olarak kendini keşfiyle biten harika kitap.

yorumlarda mağaranın kadının rahmi olduğu belirtilmişse de bence sadece rahmi değil bütün olarak "iç"idir rahim. ruhunu, kalbini, korkularını ve diğer her şeyi de içinde barındırır. rahim ise kilitli hazine odasıdır. arha'nın sınırlarında gezindiği ama ged'in girdiği, ged'in girmesiyle içindeki sönük eskimiş hazinelerin anlam bulduğu hazine odasıdır arha'yı tenar yapan.

ereth akbe'nin yarısı arha'nın açılmamış hazinesinde saklı olan ve diğer yarısı ise ged'in bulup getirdiği kırık halkasının birleşmesi ise kadın ve erkeğin birleşmesini simgeler. her iki parça da kendi başına basit anlamlar ifade ediyorlarken bir araya geldiklerinde eksik cüz'ün de okunması mümkün olacak ve tüm dünyaya huzur barışın gelmesini sağlayacak, güç ortaya çıkacaktır. belki bu da kadın ve adamın birlikteliği ya da onların birlikteliği sonucunda ortaya çıkacak bir çocuktur.
    --- spoiler ---
  • "henüz ölmemişler. hala ölüyorlar."
  • yerdeniz serisinin ikinci kitabı.

kronolojik olarak yerdeniz büyücüsü'nü takip etse de ana hikayeden ayrılan, ilk kitabın kahramanı ged'in (çevik atmaca) oldukça geç dâhil olduğu bir kurgusu var kitabın. kadının, kendisine dayatılan tabuları yıkması ve yüzyıllardır başkaları tarafından şekillendirilen tutsak yaşamını reddederek özgürleşmesini konu alıyor. metaforların metne son derece ustaca yedirilmiş olduğunu belirtmek gerek. ilk kitabın baş döndürücü rotasından ve macera bolluğundan sonra seriye muhteşem bir soluk olduğunu düşünüyorum. ana kahramanın da geleceğini şekillendiren birkaç gelişme ile hikayenin seriden kopmamasını yerinde buldum. fantastik edebiyatın sıra dışı eserlerinden.
  • tenar ın hikayesi. yerdeniz büyücüsünden daha farklıydı. hep ged i bekledim gerçekten de geç dahil oldu ama iyiydi. tenar ı sevdim ged i sevdiğim gibi.
  • ursula k. le guin / earthsea serisinin ikinci kitabı.

başıma bir şey gelmeyecekse ilk kitap olan a wizard of earthsea‘den çok etkilenmediğimi söyleyerek başlayayım. daha doğrusu beklentim çok yukarıdaydı ve sevmiş ama çarpılmamıştım.
    harry potter şoku yaşamış olmam da bunda etkili olabilir.
    j.k. rowling yaratıcılığı sandığım birçok şeyin aşırı esinli(!) olduğunu görmek beni çok çok şaşırtmıştı.
    hemen ardından devam motivasyonu sağlamadı bana.
    ama ursula bir şey yapmışsa orada mutlaka iyi bir şey vardır tezimden hareketle ikinci kitaba başladım ve ilkinin sadece bir girizgah olduğunu anladım.

henüz bitmedi ama bence çok çok iyi. hayali evren yaratabilen fantastik hayal gücüne bayılıyorum. ortamın gerçeküstü gerçekliğine ikna eden kitapların yazarları bence deha sahibi.
    kitabın karanlığında müthiş bir etkileyicilik buldum ben.
    aradığım motivasyon kesinlikle buydu.

edit: okumayıp da harry potter olayı nedir diyenler için şunlar yazılmıştı bir ara.
    (bkz: #85994405)
  • yerdeniz serisinin ikinci kitabı.
    --- spoiler ---

arha ve büyücü konuşmaktadırlar. daha önce hadım edilmemiş bir erkek görmemiş olan kız adamla konuşmakta bir sakınca görmemektedir, ne de olsa adam onun esiridir. büyücülerin numaralarını nasıl yaptıklarını merak etmektedir ve adama gösterecek bir sanatı, büyüsü kaldığı sürece yaşayacağını söyler.
    büyücü, kızın yıllardır giydiği siyahları gözbağıyla yok eder, turkuvaz renginde, yumuşak ve parlak bir ipek elbise verir kıza.
    arha şaşırır. büyücü, kıza "bana görülmeye değer bir göstermemi söylemiştin. ben de sana, seni gösterdim." der.
    ---
    uzun labirent tabirleriyle insanın içini daraltan, yer yer binbir gece masalları tadı veren eser, koca büyücünün bu eski numarasıyla okuru düşüncelere sevk eder: bunu yiyen kaldı mı?
    --- spoiler ---
  • ---spoiler----
    genel olarak kadın & erkek ilişkisinin metaforlar üzerinden aktarıldığını belirtmiş yorumcular oysa ben cinsiyetler üzerinden mesaj alamadım aksine ged ve arha nin ilişkisi cinsiyetsiz & cinselliksiz öğretmen/ öğrenci ilişkisini hissettirdi kör inancın beyni nasıl yıkadığını , inanmasa dahi çıkarları için güç için en tepe noktalara ellerinde kanla nasıl gelineceğini , dini otoritenin bir süre sonra kendini , dinin tanımı yapması epik bir dille anlatılıyor ayrıca özgürlüğün kolay ve bedelsiz olmadığı, sunulan değil güvenerek & birleşerek &savaşarak kazanılan bir olgu olduğunun yerinde vurgulanması le guin ' in yazım karekterine fazlasıyla uyuyor bu arada mekan ve şekil itibariyle got evreninden arya'nın yuzsuzler tapınağındaki maceralarının esin kaynağı olduğu açıktır
    ---spoiler----