şükela:  tümü | bugün
 • 27 eylül 1954'de nbc'de ilk defa yayınlanan ve ilk sunucusu steve allen olan amerikan televizyon tarihinin önemli demirbaşlarından bir programdır. o günden bugüne sunucuları sırasıyla:
  steve allen (1954-1957)
  jack paar (1957-1962)
  johnny carson (1962-1992)
  jay leno (1992 - görünüşe göre 2009)
  conan o'brien (görünüşe göre 2009- ..)

  olmuştur. programın tarihinde özellikle 1992 yılı televizyon tarihine geçecek olaylara sahne olmuş, carson'un emekliye ayrılması sonrası yeni sunucu olabilmek için o zamanki tonight show yardımcı sunucusu leno ile late night sunucusu david letterman arasında basından da takip edilebilen açık bir savaş gerçekleşmiştir. sonuçta leno kazanmış, letterman cbs'e geçmiş, ilk yıllarda letterman ratinglerde leno'ya üstünlük kursa da leno bir kaç sene içerisinde liderliği kazanmış bir daha da geri bakmamıştır. konu hakkında the late shift adında bir kitap ve film bile vardır.

  2004 yılında programın yeni sunucusunun 2009'dan itibaren conan o'brien olacağının açıklanması ise tv tarihinde sanırım ayrı bir ilktir. muhtemelen kanala rest çekmiş ve başka kanala geçmekle tehdit etmiş late night sunucusu conan o'brien'ı elde tutabilmek için kanal yöneticileri leno'yu emekliliğe ikna etmişler, geleceği düşünerek bir tercih yapmak zorunda kalmışlardır. ancak iki sunucunun da tarzını bilenler, leno sonrası o'brien'ın manik depresif tarzının nasıl bir program ortaya çıkaracağını da merak etmektedirler.
 • (bkz: jimmy fallon)