şükela:  tümü | bugün
 • 64 tarihli, ikinci dunya sava$i sonlarinda fransa'da gecen siyah-beyaz muhte$em aksiyon filmi. john frankenheimer amcanin genclik filmlerinden. bir fransiz direni$cisini oynayan burt lancester filmin ana kahramaniysa da asil yildiz obsesif sanat tutkunu nazi subayini olaganustu bi sekilde canlandiran paul scofield'dir kanimca.
 • ikinci dünya savaşının bitimine doğru almanların yenilginin kaçınılmaz olduğunu ve er geç çekileceklerini anladıkları bir dönemde fransada geçer. rütbesini hatırlamıyorum ama daşakları beş okka gelen bir nazi subayı olan von waldheim,önemli sanat eserlerini (gauguin,picasso tabloları gibi) bir trene doldurarak ülkesine kaçırmak niyetindedir.müttefiklerin ülkeye ayak basması an meselesiyken bu yağmaya göz yummak istemeyen direnişçilerin planları ise müthiştir.aksiyondan aksiyona olaylar gelişir.

  von waldheim rolünde paul scofield amiyane tabirle döktürmüş,hans landa,major konig gibi ikinci dünya savaşı filmlerinde hatırda kalan nazi subayı rollerinden birisini vücuda getirmiştir.
 • aynı zamanda mission impossible birinci sezon yirmi dördüncü bölümünün adı.
 • konusunu bilmeden, tamamen içinde tren geçtiğinden indirip gene konusunu öğrenmeden açıp izlediğim filmdir. akla hemen bir kaç ay sonra izleyeceğimiz george clooney imzalı monuments men'i getirdi. monuments men, nazilerin sanat hırsızlıklarını anlatıyor. amerikalı 8 kahraman asker dünyanın en önemli resimlerini, heykellerini vs nazilerden korumak için biraraya gelip plan yaparlar, olaylar gelişir. the train de böyle bir hikaye anlatıyor. efsane aktör burt luncaster'ın canlandırdığı labiche, paul scofield'ın canlandırdığı sanat manyağı/nazi von waldheim'ın usta ressamların çizdikleri resimleri memleketi almanya'ya kaçırmasını önlemeye çalışır film boyunca. 2002 yılında yitirdiğimiz john frankenheimer aksiyonda kendisini kanıtlamış bir isimdi. bu filmde de trenli sahnelerin altından başarıyla kalkmış. favori aktörü burt'ten de, paul'dan da sağlam performanslar almış. bu arada frankenheimer'ın yönetmenliği arthur penn'den devraldığını da belirtmek gerek. imdb'ye göre penn çekimler başladıktan bir süre sonra kovulmuş, yerine frankenheimer getirilmiş. penn çekse nasıl bir film olurdu, merak ediyorum ama franhenheimer'dan çıkan bu film epey güçlü. bir kaç eksiği var gene de. mesela jeanne moreau'nun canlandırdığı christine'in derinleştirilmemesi. moreau bir kaç sahnede görünüp kayboluyor. isimsiz birisi christine'i oynasa sorun olmazdı ama moreau oynayınca insan, karakterin hikayeye daha iyi bağlanmasını bekliyor. gene de keyifle izledim, sevdim filmi.
 • online film izleme sitesi filmizle7.com
 • 1964 yapımı burt lancaster ve paul scofield gibi yıldız isimlerin oynadığı enfes filmdir. 2. dünya savaşında rose valland ve fransız direnişçilerin ülkelerinin sanat miraslarını korumak için yaptıklarını anlatır. john frankenheimer yönetmiştir.

  (bkz: nazi yağmalaması)
 • bir dakika bile sıkılmadan izlediğim 1964 yapımı john frankenheimer filmi.
  imdb de oylanan ve ekşi de girilen entry sayılarına bakarak hakettiği değeri alamamış gibi. filme emek harcanmış bunun sonucunda kaliteli bir iş ortaya çıkmış. film öner diyenlere rahatlıkla bu filmi söylüyorum.